
Akcie Evergrande kótované na burze v Hongkongu výrazně propadaly. Obavy v předchozím týdnu stáhly dolů i evropské akcie. Hlavní index německé burzy DAX jenom za pondělí ztratil 2,3 procenta a francouzský CAC 40 klesl o 1,7 procenta.
Spolu s evropskými trhy oslabily následně také hlavní akciové indexy ve Spojených státech, které odepsaly kolem dvou procent. Index Nasdaq Composite uzavřel nejníže zhruba za měsíc. Ve zbytku týdne se ale trhy uklidnily. Například Index S&P 500 nakonec za týden přidal 0,51 procenta.
V business modelu zradil společnost pákový efekt financování projektů kvůli výpadku v cash flow. V dnešní době Evergrande není schopna dostát aktuálním závazkům převyšujícím 300 miliard dolarů. Závazky firmy se týkají minimálně 128 bank a více než 120 nebankovních institucí.
Čínská realitní společnost Evergrande věří, že se z nynějších finančních problémů dostane a závazkům dostojí. V dopise zaměstnancům to podle čínských médií napsal předseda správní rady Chuej Kcha Jüan.
Podle Barclays Capital i CITI se nynější problém svým potenciálním negativním dopadem zdaleka neblíží situaci s Lehman Brothers.
Dále pak, i když ke konci roku 2020 bylo přibližně 41 procent aktiv čínského bankovního systému přímo nebo nepřímo spojeno se sektorem nemovitostí, podle BNP Paribas z 300 miliard dolarů dluhu Evergrande je pouze méně než 50 miliard USD financováno bankovními půjčkami.
Čínský bankovní sektor by tak měl mít dostatečnou rezervu k absorbování potenciálních nedobytných pohledávek. Další otázkou by byl dopad do realitního sektoru, kde jsou ale zároveň slyšet názory, že místní samospráva a jiné státní subjekty jsou případně připraveny vytvořit poptávku po uvolněných nemovitostech.
Velkou neznámou je přístup pekingské vlády. Čínští politici prozatím vyzvali velké věřitele, aby společnosti Evergrande poskytli na uhrazení závazků více času.
Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)