Evropě hrozí ropné šoky

Názor
Po prudkém zdražování elektřiny a plynu přichází výrazný nárůst ceny ropy. Trhy se totiž obávají, že v případě vyhrocení konfliktu na Ukrajině může Rusko přestat dodávat ropu do Evropy. Energetická krize by tak mohla být doprovázena ropnými šoky.
Trhy se obávají, že v případě vyhrocení konfliktu na Ukrajině může Rusko přestat dodávat ropu do Evropy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Cena ropy strmě narůstá. Zatímco na začátku letošního roku se barel ropy Brent obchodoval za méně než 80 dolarů, v polovině února to již je více než 95 dolarů. Skokový nárůst ceny ropy se postupně přenáší do cen pohonných hmot. Průměrná cena benzínu již překonala hranici 37 korun za litr. Přes hranici 36 korun za litr se vyšplhala průměrná cena nafty.

Situace na čerpacích stanicích se bude dál zhoršovat. Pumpaři postupně doprodávají dříve pořízené zásoby a budou je nahrazovat dražšími. Je dokonce možné, že se zopakuje situace ze září a října 2012, kdy průměrná cena benzínu vystoupala nad 38 korun za litr a průměrná cena nafty pokořila úroveň 37 korun za litr.

Ke zdražování ropy přispívá napětí kolem Ukrajiny. Rusko totiž dodává na evropské trhy přibližně 26 procent celkové spotřeby ropy. V případě, že Západ uvalí na Rusko další sankce, je možné, že dojde k odklonu ruských dodávek na mimoevropské trhy. To by mohlo vést až do situace ropných šoků, které Evropa zažila v 70. letech minulého století.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
USA vyvážejí historicky rekordní objem plynu. Míří hlavně do Evropy

Zavřít reklamu ×
  1. Prostě jen Evropa škočila na „špek“ co nastražilo USA. Já sice nejsem renomovaný ekonom ale už 2 roky předpovídám správně vývoj ceny zemního plynu. Zas díky USA,které blokovalo dostavbu plynovodu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.