Evropská centrální banka dle očekávání dál uvolnila otěže

Názor
Evropská centrální banka (ECB) včera oznámila rozhodnutí snížit depozitní sazbu (to je v současnosti ta hlavní, protože banky v eurozóně více ukládají do ECB, než si z ní půjčují) o deset bazických bodů na -0, 5 procenta. Tento krok má tlačit dolů krátkodobé úrokové sazby. Bývalá hlavní sazba zůstává na nule.
Koruna reagovala na rozhodnutí ECB jen velmi vlažně – posílením o cca tři haléře. Lze to brát jako jeden z náznaků, že ECB udělala zhruba to, co od ní trhy čekaly. Foto: Depositphotos.com

ECB zároveň ohlásila, že se od listopadu vrátí k nákupu cenných papírů, a to tempem 20 miliard měsíčně. Nová a dost zajímavá je formulace, že tyto nákupy ECB skončí „krátce před“ počátkem zvyšování úrokových sazeb (dříve mluvila o konci dlouho před počátkem zvyšování sazeb – pozn. aut.).

Není úplně zřejmě, proč ECB udělala tuto formulační změnu, ale jedna věc je jasná: Pokud bude slova „krátce před“ používat i nadále, bude si na sebe šít bič. Ve chvíli, kdy oznámí ukončení nákupů, vznikne jí povinnost splnit „závazek“ brzy začít se zvyšováním sazeb. A centrální banky obvykle podobné dopředné závazky nemají rády.

Výjimkou je závazek, který ECB už dlouho opakuje, a to že bude držet sazby na nynějších extrémních úrovních tak dlouho, dokud se prognóza inflace nepřiblíží udržitelně pod dvě procenta. Tento závazek ale – na rozdíl od toho zvyšovacího – dává jasný smysl.

Další významnou novinkou je zavedení dvoustupňového systému úročení likvidity, kterou mají banky uloženou u ECB: Část této likvidity nebude úročena depozitní sazbou – její záporná hodnota značí, že banky musejí ECB za své vklady u ní platit. Namísto toho bude úročení nulové. Díky tomuto kroku nebude ukládání likvidity do ECB pro banky tak drahé. Připomeňme, že jinam než do ECB ji bankovní sektor eurozóny jako celek uložit nemůže.

PSALI JSME:
ECB snižuje úrokové sazby a obnovuje nákupy dluhopisů

Ve své nové prognóze Evropská centrální banka snížila – oproti prognóze předchozí, tj. z června – výhled inflace pro letošek o desetinu na 1,2 %, pro rok 2020 o čtyři desetiny na 1,0 %, pro rok 2021 o desetinu na 1,5 %. Výhled HDP eurozóny snížila pro letošek o desetinu na 1,1 % a pro rok 2020 o dvě desetiny na 1,2 %.

Pro Maria Draghiho šlo o předposlední měnové zasedání v pozici prezidenta Evropské centrální banky; to poslední bude 24. října. Od počátku listopadu totiž do čela banky nastoupí Christine Lagardeová. Při troše zlé vůle lze vnímat včerejší kroky ECB jako výraz nedůvěry v její odborné kvality.

Rozhodnutí o nových opatřeních by asi počkalo na 12. prosince, kdy Evropská centrální banka bude poprvé s Lagardeovou v čele jednat o měnové politice. Včerejší rozhodnutí namísto toho dost zúžilo budoucí šéfce banky manévrovací prostor. Fakticky to ale asi není velký problém, protože signály, které doposud vyslala, naznačují, že by tak jako tak chtěla pokračovat v dosavadním velmi uvolněném kurzu.

Koruna reagovala na rozhodnutí ECB jen velmi vlažně – posílením o cca tři haléře. Lze to brát jako jeden z náznaků, že ECB udělala zhruba to, co od ní trhy čekaly.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Holubice mohou zvítězit nad jestřáby

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Dolar vítězí, viru navzdory

Máme za sebou první polovinu roku, která bude bezesporu patřit mezi ty, které se zapíší do dějin, a to vlivem pandemie covid-19 a jejího dopadu do globální ekonomiky a finančních trhů. Ty reagovaly na obavy z …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Tento díl věnujeme právě cestě na Istrii i zpět domů.
Rolovat nahoru