Evropská inflace skončila v říjnu nad očekáváními

Po překvapivě vysokých odhadech pro jednotlivé členské státy skončila také inflace pro celou eurozónu nad očekáváními. V říjnu meziměsíční růst spotřebitelských cen zrychlil z 1,2 procenta na 1,5 procenta, zatímco se čekala jeho stagnace. V meziročním vyjádření inflace překonala další rekord, když vzrostla z 10 procent na 10,7 procenta, oproti očekávaným 10,3 procenta.
Inflace v eurozóně v říjnu překonala další rekord, když meziročně vzrostla na 10,7 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jádrová inflace se pak v souladu s očekáváními zvýšila ze 4,8 procenta na 5 procent. Podrobnou strukturu inflace sice ještě neznáme, lze však předpokládat, že překvapivě silné zrychlení šlo z velké části na vrub vyšších cen energií. Ze čtyř největších ekonomik eurozóny meziroční inflace v říjnu zrychlila v Německu, Francii a Itálii, zatímco ve Španělsku zpomalila.

Poslední inflační čísla tak budou zřejmě argumentem pro Evropskou centrální banku, aby pokračovala ve svižném zvyšování úrokových sazeb. Po dvou po sobě jdoucích zvýšeních o 75 bazických bodů tak pravděpodobně bude v prosinci na stole buď další zvýšení o 75 bazických bodů, či mírné zvolnění tempa utahování měnové politiky na 50 bazických bodů. Finanční trh aktuálně zaceňuje spíše 50 bazických bodů.

Výrazný zůstává růst spotřebitelských cen také ve středoevropském regionu. Například polská inflace v říjnu zrychlila z meziročních 17,2 procenta na 17,9 procenta, což bylo o desetinu nad tržním konsensem.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena