Evropská revoluce (4): Nervózní léto před německými volbami

Téma týdne
Společnost Saxo Bank, specialista na on-line obchodování a investice, publikovala svůj Čtvrtletní výhled na 3. čtvrtletí 2021 na globálních trzích. Kromě tipů, do kterých akcií, finančních instrumentů, měn, komodit a obligací investovat, obsahuje také řadu úvah o makroekonomických tématech, která mají dopady na portfolia klientů. Dnes přinášíme čtvrtý díl výhledu, komentář Johna Hardyho, vedoucího oddělení měnové strategie banky.
Na konci září se konají německé všeobecné volby, které mají být makroekonomickou událostí roku. Na snímku budova Říšského sněmu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve třetím čtvrtletí se začne pozornost nejspíš čím dál víc upírat na riziko kocoviny po zastavení stimulů v USA. I když utrácení toho, co spotřebitelé naspořili, může i v tomto kvartále pomoci dosáhnout rozumného, ale postupně klesajícího růstu.

A zatímco čekáme na 26. září, kdy se konají německé všeobecné volby, které mají být makroekonomickou událostí roku, říkáme si, jestli se americká dolarová houpačka znovu nepřehoupne a nevystřelí po slabém druhém kvartále dolar znovu vzhůru, kde už zůstane viset.

Zkrátka, pokud se budou věci vyvíjet podle očekávání, je možné, že čeká americké dolarové medvědy do konce třetího čtvrtletí ještě těžká cesta. Mezitím budou před posledním čtvrtletím v USA, ale hlavně v Evropě růst očekávání ohledně nových stimulů.

PSALI JSME:
Evropská revoluce (1): Mladší voliči se bouří. Zvítězí ve volbách v Německu Zelení?

V průběhu třetího čtvrtletí bude Evropa nervózně sledovat německé předvolební průzkumy. Dne 26. září se totiž konají zásadní volby.

Ty představují konec éry Angely Merkelové a začátek nové éry, kdy se buď Evropa vydá na pomalou cestu k další krizi, nebo se Německo naplno zapojí do projektu EU se společným klimatickým programem a masivními fiskálními stimuly.

Sázky snad ani nemohou být větší, protože EU stále tíží její „prvotní hřích“ – problém mnoha suverénních států se společnou měnou a jednou centrální bankou.

Když se podíváme na posledních několik měsíců, je vlastně pozoruhodné, že se americký dolar nepropadl ještě víc.

PSALI JSME:
Slabší dolar je pro oddlužení globální ekonomiky nezbytný

Stimuly přinesly bezprecedentní dolarovou likviditu a americké ministerstvo financí rychle vyčerpávalo svůj účet u Fedu (americká centrální banka, pozn. red.).

Výnosy amerických vládních obligací se propadaly hlouběji, protože likvidita hledá, kde se usadit, když banky nechtějí dál přifukovat svou rozvahu.

Ve třetím čtvrtletí se patrně žádné nové významnější stimuly neobjeví a poté, co se americký prezident Joe Biden pokusil všechny ohromit multibilionovými programy pro americké rodiny (American Families Plan) a americké zaměstnance (American Jobs Plan), se zdají být balíčky výdajů na infrastrukturu s každým dalším kolem vyjednávání mezi stranami menší a menší.

Autor je vedoucí oddělení měnové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jakým směrem se USA vydají?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB