Evropské akciové trhy se z ranního poklesu dostaly do plusu, Praha korigovala růst od začátku týdne

Inflační obrázek ve čtvrtek dokreslila zveřejněná data z eurozóny. Inflace, zejména její jádrová složka, podstatně zrychlila. To ostatně naznačovala již zveřejněná inflační data z Francie, Španělska (úterý) a Německa (středa). Inflační tlaky jsou ale i v USA. Tamní jednotkové mzdové náklady byly proti odhadům dvojnásobné. To svědčí o napjatém trhu práce, což znamená již zmíněný inflační tlak.
Evropský index STOXX Europe 600 otevřel čtvrteční seanci poklesem, ale během dne rostl. Ilustrační foto: Deutschen Börse Group

Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu klesla. Index PX ztratil 0,56 procenta (1 413,38 b.). Dnes nebyly zveřejněny podstatnější korporátní zprávy. Celkový objem obchodování byl ve srovnání s dlouhodobým průměrem slabší o asi 20 procent.

Na rozdíl od předchozích dnů většina akcií ve čtvrtek klesla. Nejhorší výkon zaznamenala Erste (-1,74 %, 846 Kč). Následovala Komerční banka (-0,87 %, 742 Kč), a Philip Morris ČR (-0,81 %, 17 200 Kč). Colt oslabil o 0,17 % (590 Kč) a nereagoval na vládní schválení 2 % HDP na obranu od příštího roku.

ČEZ, který ve čtvrtek tvořil asi polovinu všech obchodů na pražské burze, skončil beze změny (1 051 Kč). Podobně se kurz neměnil ani u Kofoly (250 Kč) a Monety (84,60 Kč). Vzrůst se podařilo jen pojišťovně VIG (+0,32 %, 628 Kč).

Americký index S&P500 otevřel obchodování poklesem o 0,5 procenta. Evropský index STOXX Europe 600 otevřel čtvrteční seanci poklesem, ale během dne rostl. Krátce před koncem obchodování se dostal nad nulu a připisoval asi +0,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pražská burza: Třetí den v týdnu, třetí růst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB