Evropské akciové trhy se z ranního poklesu dostaly do plusu, Praha korigovala růst od začátku týdne

Inflační obrázek ve čtvrtek dokreslila zveřejněná data z eurozóny. Inflace, zejména její jádrová složka, podstatně zrychlila. To ostatně naznačovala již zveřejněná inflační data z Francie, Španělska (úterý) a Německa (středa). Inflační tlaky jsou ale i v USA. Tamní jednotkové mzdové náklady byly proti odhadům dvojnásobné. To svědčí o napjatém trhu práce, což znamená již zmíněný inflační tlak.
Evropský index STOXX Europe 600 otevřel čtvrteční seanci poklesem, ale během dne rostl. Ilustrační foto: Deutschen Börse Group

Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu klesla. Index PX ztratil 0,56 procenta (1 413,38 b.). Dnes nebyly zveřejněny podstatnější korporátní zprávy. Celkový objem obchodování byl ve srovnání s dlouhodobým průměrem slabší o asi 20 procent.

Na rozdíl od předchozích dnů většina akcií ve čtvrtek klesla. Nejhorší výkon zaznamenala Erste (-1,74 %, 846 Kč). Následovala Komerční banka (-0,87 %, 742 Kč), a Philip Morris ČR (-0,81 %, 17 200 Kč). Colt oslabil o 0,17 % (590 Kč) a nereagoval na vládní schválení 2 % HDP na obranu od příštího roku.

ČEZ, který ve čtvrtek tvořil asi polovinu všech obchodů na pražské burze, skončil beze změny (1 051 Kč). Podobně se kurz neměnil ani u Kofoly (250 Kč) a Monety (84,60 Kč). Vzrůst se podařilo jen pojišťovně VIG (+0,32 %, 628 Kč).

Americký index S&P500 otevřel obchodování poklesem o 0,5 procenta. Evropský index STOXX Europe 600 otevřel čtvrteční seanci poklesem, ale během dne rostl. Krátce před koncem obchodování se dostal nad nulu a připisoval asi +0,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pražská burza: Třetí den v týdnu, třetí růst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.