Evropské banky se propadly na nové minimum

HSBC a Societe Generale před několika dny oznámily své výnosy za 2. čtvrtletí. Jejich výše byla nepříjemným překvapením, které znovu otřáslo důvěrou spotřebitelů v bankovní sektor. HSBC navíc předpovídá, že kvůli pandemii COVID-19 dosáhnou úvěrové ztráty 13 miliard dolarů.
HSBC se musí potýkat s nepříznivými faktory, jako jsou zpomalení ekonomiky, vyšší úvěrové ztráty, zejména mezi komerčními zákazníky, a nízká a plochá výnosová křivka. Foto: FAEI.cz

HSBC se musí potýkat s nepříznivými faktory, jako jsou zpomalení ekonomiky, vyšší úvěrové ztráty, zejména mezi komerčními zákazníky, a nízká a plochá výnosová křivka. V případě Société Générale se k těmto potížím přidává ještě upadající obchodování, které vedlo ve 2. kvartále k překvapivé čisté ztrátě 1,3 miliardy euro.

V důsledku toho se evropské banky propadly o jedno procento na nové minimum, jaké nepamatujeme od roku 2009. Index celkového výnosu STOXX 600 Banks měl o 57 % nižší hodnotu než v roce 2001, kdy byl založen, a je pouze o 19 % výše, než bylo minimum dosažené v roce 2009.

Centrální banky i soukromé komerční banky jsou nyní v podstatě jen prodlouženou rukou vlády. I když byly komerční banky v posledních sto letech obecně vzato výdělečnými podniky, kvůli politice centrálních bank a stále přísnější regulaci sektoru se stalo soukromé komerční bankovnictví jakousi „veřejnou službou“ s velmi nízkou profitabilitou a omezeným růstovým potenciálem.

Kvůli covid-19 začaly mnohé vlády vydávat úvěrové garance, aby banky nepřestaly poskytovat půjčky, čímž se celý sektor dál přibližuje jakýmsi kvazivládním úvěrovým institucím. Celkově není snadné udržet si v případě bank optimismus, což platí dokonce i pro ty americké, a podle nás je třeba snížit jejich zastoupení v investičních portfoliích (underweight) bez ohledu na to, z jakého pocházejí regionu.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena