Evropské firmy budou čelit nárůstu opožděných plateb a insolvencím

Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 procenta, negativní dopad pandemie covid-19 je tak větší, než tomu bylo v případě globální finanční krize v letech 2008-2009. Očekávají to analytici světové úvěrové pojišťovny Atradius. Řada zemí navíc nyní čelí druhé vlně pandemie, kvůli níž znovu dochází ke zpřísňování karanténních opatření. Firmy proto podle analýzy budou i v roce 2021 čelit propadu poptávky a zhoršené platební morálce a rychleji bude přibývat také insolvencí.
Evropské firmy budou čelit nárůstu opožděných plateb a insolvencím. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přestože byl letošní dopad pandemie na ekonomiku náhlý a výrazný, nejnovější výsledky průzkumu Barometr platební morálky provedeného úvěrovou pojišťovnou Atradius ukazují, že Evropa je sice pod tlakem, zcela na kolenou se ale ještě neocitla. Důvodem jsou především programy vládní pomoci, jež jednotlivé státy včetně České republiky postupně přijaly.

Přesto podle průzkumu české firmy patří mezi nejvíce zasažené v Evropě. Nepříznivý dopad pandemie na tržby letos pocítily téměř dvě třetiny z nich, 47 procent dotazovaných podniků se potýká i se zhoršením cash flow.

„Příčinou je především vysoká závislost tuzemské ekonomiky na exportu. Z dotazovaných zemí ve východní Evropě vykazuje větší nepříznivý dopad pandemie jen Bulharsko a Slovensko,“ říká ředitelka české pobočky úvěrové pojišťovny Atradius Markéta Stržínková.

Kromě toho budou muset evropské firmy čelit také pokračujícímu nárůstu opožděných plateb. Ve Východní Evropě už nyní vykazují nárůst faktur po splatnosti o 88 procent, ve Velké Británii o 81 % a v Nizozemsku o 75 %.

Bez výjimky každá z třiceti dotazovaných zemí v Evropě hlásí zvyšující se objem opožděných plateb. Ve srovnání s obdobím před pandemií je nárůst v průměru dvoutřetinový, upozorňuje člen představenstva Atradius Andreas Tesch.

PSALI JSME:
Recese bude silnější než při minulé krizi

Světová ekonomika i hospodářství jednotlivých zemí se podle něj budou s dopady stávající krize vyrovnávat ještě několik let, ve kterých je proto třeba počítat se zvýšenou pravděpodobností výskytu insolvencí.

Pokud jde o Českou republiku, od začátku příštího roku vstupuje v účinnost novela zákona o obchodních korporacích, která přináší ještě další zpřísnění, pokud jde o insolvenci. Například v případě konkursu může být člen statutárního orgánu povinen uhradit to, na co zpeněžení majetku společnosti nebude stačit.

„Přibývají nám dotazy klientů, jak mají správně postupovat při hrozícím úpadku, kdy a jak mají podat insolvenční návrh a co očekávat v následujícím řízení,“ uvedl nedávno pro portál FAEI.cz advokát Pavel Strnad, který se specializuje na insolvenční právo. Nárůst dokládá i analýza společnosti CRIF, podle níž bylo letos v září podáno nejvíce návrhů na bankrot obchodních společností za poslední rok.

PSALI JSME:
Firmy se připravují na insolvence. Počet návrhů na firemní bankrot výrazně roste

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii

Česká zbrojovka (CZG) tento týden oznámila výsledky za minulý rok. Jde o nejlepší výsledky v historii, které překonaly naše odhady. Zásadním je pro CZG velmi silná poptávka po zbraních a z toho vyplývající 25% …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru