Evropské předstihové indikátory se odrážejí ode dna

Index nákupních manažerů (PMI) v Německu i eurozóně jako celku v listopadu překvapil pozitivně, nadále ale setrvává v pásmu kontrakce. Svým výraznějším nárůstem očekávání překonal zejména německý PMI ve zpracovatelském průmyslu, který po říjnových 40,8 bodu dosáhl 42,3 bodu (konsenzus 41,2 b.).
Slabá poptávka odráží pokles kupní síly domácností v Německu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkově ale všechny složky PMI v Německu i eurozóně zůstávají pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem. Důvodem je hlavně slabá poptávka, která odráží pokles kupní síly domácností. Inflace však postupně odeznívá, zatímco vyšší růst nominálních mezd by měl pokračovat.

To by podle nás mělo v kombinaci s vysokou mírou nahromaděných úspor pomoci k oživení poptávky a pozvolnému zlepšování předstihových indikátorů. V průmyslu by pak měl být zřetelný pozitivní vliv oživení čínské ekonomiky. Zlepšení na straně průmyslového PMI bude ale nadále pravděpodobně brzdit inverzní způsob zachycení zkracujících se dodavatelských lhůt.

Ve Spojených státech se ve čtvrtek slavil Den díkůvzdání. Tamní trhy proto byly zavřené. Výrazných výkyvů jsme se však nedočkali ani na finančních trzích v Evropě. Eurové tržní úrokové sazby stejně jako výnosy dluhopisů mírně rostly, což bylo spojeno s lehkým posílením eura vůči americkému dolaru (o 0,2 % na 1,091 USD/EUR).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB