
Průmyslová produkce za eurozónu jako celek v srpnu meziměsíčně vzrostla v souladu s očekáváním o 1,8 procenta po propadu o 0,5 procenta v červenci. Pokud průmyslová produkce v září meziměsíčně nepropadne o pět procent či více, což považujeme za velmi nepravděpodobné, měl by průmyslový sektor v mezikvartálním srovnání poprvé od prvního čtvrtletí loňského roku vzrůst.
To by ve spojitosti se solidním vývojem maloobchodních tržeb a silným sektorem služeb znamenalo, že mezikvartálně směřujeme k růstu ekonomiky eurozóny za třetí čtvrtletí o 0,3 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí však průmyslová produkce zřejmě opět propadne, když jsou současné výsledky taženy segmentem léčiv a dopravních zařízení, což nepovažujeme za udržitelné.
Kurz eura na zveřejněná data příliš nereagoval. Pohyboval se v pásmu 1,089-1,092 USD/EUR. Regionální měny se v průběhu úterního obchodování dostaly do mírného plusu. Kurz koruny skončil vůči euru o 0,1 procenta silnější a nacházel se na úrovni 25,23 CZK/EUR. Mírně silnější byl i maďarský forint, který se však stále drží nad hladinou 400 HUF/EUR. Víceméně beze změny zůstal polský zlotý.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)