Ex-guvernér Tůma: Evropa není kvůli americkým clům až tak zranitelná

Podle někdejšího guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmy je Evropská unie kvůli americkým clům méně zranitelná, protože má relativně nízký podíl zahraničního obchodu na hrubém domácím produktu (HDP). Uvedl to odborné debatě, kterou ve spolupráci s Vysokou školou finanční a správní uspořádala poradenská skupina PKF Apogeo Group.
Bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma chválí Evropskou unii, jak zareagovala na americká cla. Foto: faei.cz/Pavel Baroch
Bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma chválí Evropskou unii, jak zareagovala na americká cla. Foto: faei.cz/Pavel Baroch

Bývalý guvernér centrální banky Zdeněk Tůma se domnívá, že škody, které vznikají globální obchodní válkou spuštěnou americkým prezidentem Donaldem Trumpem, nepůjdou snadno napravit. Může to podle něho trvat spíše roky než měsíce.

„Nedává mi to úplný smysl,“ uvedl Tůma k rozhodnutí Trumpovy administrativy. Důvěra mezi Evropou a Amerikou je podle něj značně poškozená.

„Trump má pocit, že ho okrádáme,“ sdělil Tůma na odborné debatě, kterou ve spolupráci s Vysokou školou finanční a správní uspořádala poradenská skupina PKF Apogeo Group. Podle Tůmy se ale především Amerika střelila do vlastní nohy.

EU zareagovala správně

Připomněl mnohaletou ekonomickou poučku, podle níž platí, že když někdo někde dokáže vyrobit něco levněji, vyplatí se to dělat právě tam. „Svět z toho dlouho těžil,“ poznamenal Tůma, podle něhož se to ale nemusí týkat například obranného průmyslu.

Tůma současně tvrdí, že Evropa není kvůli americkým clům tak zranitelná, jak by se mohlo zdát. „Před časem jsem si myslel, že Evropa bude daleko více zranitelná, protože má daleko větší podíl zahraničního obchodu na HDP.“

Jenže když si dohledal potřebná data, byl „překvapený, že to tak není“. Celkový podíl je podle něho 22 procent na HDP. „Rozhodně to tedy není tak, že by to bylo padesát nebo šedesát procent,“ uvedl Zdeněk Tůma.

Dodal, že Evropská unie jako celek má velkou část obchodu uvnitř EU, což je třeba i případ české ekonomiky. „Dopady cel se ale budou strukturálně lišit podle jednotlivých zemí,“ připustil Tůma, že na některé státy mohou cla dolehnout více.

Evropská unie podle něho zvolila vůči Spojeným státům vhodnou „vyčkávací“ taktiku. „Evropa tím, že zareagovala uměřeně, zareagovala dobře,“ sdělil Tůma, podle něhož si od počátku myslel, že z ekonomického hlediska nebylo zapotřebí dělat nic.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden sdělila, že EU o 90 dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům. Unie tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který snížil většině zemí původně zamýšlená cla na deset procent na dobu devadesát dní.

„Předpokládám, že teď nastoupí vyjednávací týmy,“ sdělil Tůma, podle něhož ale Trump zůstává nepredikovatelným politikem. Také proto se nejspíš mnohé firmy nepohrnou do USA, aby tam přesunuly svou výrobu – jak si Trumpova administrativa představuje.

Nebezpečná hra na většího

Když popisoval aktuální celní válku mezi Spojenými státy a Čínou (momentálně je to celkem 145 % ze strany USA versus 125 % od Číny na americký dovoz, pozn. aut.), vypomohl si pohádkou Jana Wericha Jak na Šumavě obři vyhynuli.

Obři soutěžili, kdo z nich je největší, ale všichni podváděli a nakonec se do sebe pustili, takže trvalo 200 let, než se začali na Šumavu vracet lidé. „Končí to poučkou, že by hra na většího měla být zakázaná,“ uvedl viceguvernér Tůma.

Podle Tůmy zůstávají tři velké ekonomické regiony: USA, Evropa a Čína. Podle něho je otázkou, jaký budou mít aktuálně narušené globální dodavatelsko-odběratelských řetězců dopad na tyto celky.

Tedy jestli jsou tyto celky dostatečně velké, aby mohla v jejich rámci dostatečně fungovat konkurence, a zda bude dostatečný tlak na inovace. „Špatné to být nemusí. Zkrácení dodavatelsko-odběratelských řetězců může být pozitivní,“ soudí Tůma.

Otázkou také je, jak se bude s novou situací vyrovnávat Čína, která má sice ohromný potenciál vnitřního trhu, ale může to nějakou dobu trvat, než se nastartuje. Takže se bude snažit vyvážet zboží, které nebude moct exportovat do USA, právě do Evropy.

„Myslím, že Evropa i Čína budou mít zájem nalézt nějakou dohodu. Čína teď nebude chtít po USA otevírat další ekonomickou frontu,“ odhaduje bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Pokračování zítra

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek