
Návrh se plošně vztahuje na všechny zadlužené lidi a nerozlišuje mezi občany a živnostníky. Návrh nediferencuje ani mezi různorodým postavením jednotlivých dlužnických skupin a zcela opouští i zvýhodnění některých kategorií – dětí, hendikepovaných osob či důchodců.
Oddlužení bylo v období let 2008 až 2020 soudem povoleno 213 tisícům lidí. Z nich již téměř 80 tisíc dlužníků oddlužení dosáhlo. Aktuálně se oddlužuje v oddlužovacím řízení v ČR 116 tisíc lidí. Z dat je vidět, že po povolení oddlužení bylo zhruba 90 % dlužníků schopno dodržovat splátkový kalendář a splnit podmínky oddlužení. A místo toho, aby lidé splatili požadovaných 30 % z hodnoty svých dluhů, tak průměrně uhradili 56 % z hodnoty pohledávek přihlášených věřiteli.
Vláda neví, kteří lidé se nacházejí v dluhové pasti
Z interpelace poslance Zbyňka Stanjury a z následných odpovědí ministrů financí, práce a sociálních věcí, zdravotnictví a spravedlnosti vyplynulo, že údaje o konkrétních dlužnících v exekucích má pouze ministryně financí. Na ostatních ministerstvech se vedou exekuce podle čísel jednacích, a tak se nelze dozvědět, kdo jsou exekuční dlužníci. Centrální evidence exekucí má ve své databázi smíchané údaje aktuálních exekučních dlužníků s dlužníky, kteří jsou v insolvenčních řízeních anebo se již oddlužili.
Podíváme-li se na tabulku věkové struktury exekučních dlužníků, tak zjistíme, že ženy tvoří pouze 36,52 procenta z celkového počtu dlužníků. Zadluženi jsou tedy více muži, jejichž počet dosahuje 63,48 procenta z celkového počtu.
Tabulka věkových kategorií 208 tisíc exekučních dlužníků

Z tabulky je zřejmé, že nejvíce jsou exekucemi zasaženi lidé v aktivním věku mezi 25. až 60. rokem, kteří činí 85,4 procenta exekučních dlužníků. Z údajů by na první pohled vyplývalo, že nejzranitelnější skupinou jsou muži v produktivním věku, kterým musíme neprodleně pomoct. Primárním důvodem těchto půjček tedy nebyla nouze, ale zájem vylepšit si svoji ekonomickou situaci půjčkou.
Řada z těchto lidí si zajistila obživu buď čistě v šedé ekonomice, nebo částečně tak, aby na účet dostávala mzdu pouze v hodnotě nezabavitelného minima, a zbytek na ruku. Z tohoto důvodu je významná část exekucí nedobytná, a exekutoři s tím nemohou nic dělat.
Samozřejmě existují lidé či skupiny lidí, kteří jsou opravdu bezmocní a bez pomoci nejsou schopni se ze své dluhové situace dostat. Ale právě tyto lidi a skupiny bychom měli umět definovat, znát jejich socioekonomický status a připravovat jim řešení na míru.
Autorka je advokátka a jednatelka společnosti InsolCentrum
(Redakčně upraveno)