Expobank předstihla ČNB

V půli června Expobank zdvojnásobila úrokovou sazbu na běžném účtu z 0,25 procenta na 0,50 procenta, čímž se stala jedničkou ve své třídě. Běžné účty ostatní české banky neúročí. Půl procenta sice nabízejí ještě tři v Česku působící banky, ale na spořicích účtech. Poté, co Raiffeisenbank od června snížila svoji bonusovou sazbu a stejný krok v půli měsíce ohlásila i J&T Banka, se Expobank ve stejnou dobu vydala proti proudu.
Expobank je ryze digitální banka, protože má pouze jedinou kamennou pobočku. Autor foto: JiriMatejicek – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78025679

Až dosud banka nabízela úrok 0,25 procenta, který mohla hravě získat z peněz svých klientů tím, že je uložila u České národní banky (ČNB). Nyní jim však nabízí dvojnásobek. Vysvětlení neobvyklého kroku by se dalo označit jako u šamponu: Dva v jednom.

Prvním důvodem by mohlo být, že z prohlášení představitelů ČNB se dá usuzovat na brzké zvýšení základní úrokové sazby i u centrální banky a druhým, že neobvyklé načasování přitáhne pozornost veřejnosti.

Na oficiální odůvodnění jsme se přesto zeptali šéfa komunikace Expobank Jakuba Švestky, který uvedl, že banka jedná „s ohledem na trvale zvýšenou inflaci a navyšuje všem klientům s běžným účtem NEO spořicí úrokovou sazbu na atraktivních 0,50 % ročně. Bez skrytých podmínek a omezení“.

Povzbudivá zpráva v době všeobecně nízkých úrokových sazeb a téměř tříprocentní inflace za květen je zajímavá také tím, že mluvčí banky běžný účet NEO nazval jako spořicí, což je pro klienty výhodné, protože při manipulaci s penězi nemusejí přehazovat své úspory ze spořicího na běžný nulově úročený účet, což je u ostatních bank naprosto zásadní standard.

PSALI JSME:
Porazit teď inflaci se spořicím účtem v bance nejde. Na co si dát pozor u alternativ?

„Od 14. června Expobank úročí celý zůstatek na běžném účtu NEO vyšší, atraktivnější sazbou. Změna se týká jak stávajících, tak nových vkladů, a to navíc bez skrytých podmínek či omezení,“ oznámila banka, která spravuje 13,5 miliardy korun.

„Na rozdíl od některých jiných bank na trhu jsme pro získání lepší úrokové sazby nestanovili klientům podmínky a omezení, jako je například nutnost sjednat si další produkt banky, několikrát zaplatit platební kartou či si na běžný účet nechat posílat výplatu,“ potvrdil šéf privátního bankovnictví Radek Lišák.

„U běžného účtu NEO od Expobank CZ žádné takové či podobné podmínky a omezení nejsou. Každému klientovi budeme úročit celý zůstatek sazbou půl procenta ročně, a navíc bez ohledu na to, zda se jedná o stávajícího klienta, nebo nového, a to je fér,“ dodal Lišák.

Expobank se zaměřuje hlavně na korporátní klientelu a privátní bankovnictví a také na finanční služby pro občany v čele s běžným účtem NEO, protože to tam mají nějak přehozené, když spořicí účet nabízí jen 0,1 procenta.

PSALI JSME:
Bankovní pastičky a jiné letošní novinky

V každém případě jde o ryze digitální banku, protože má pouze jedinou kamennou pobočku. Založení a vedení účtu je však zdarma, stejně tak výběry hotovosti z libovolného bankomatu v Česku i v zahraničí, což přijde vhod zvlášť během nadcházejících letních prázdnin.

Expobank je často označována za ruskou banku, ale stejně tak dobře by mohla mít kazašský nebo kyperský původ. Její většinový vlastník Igor Kim, profesionální slučovatel nejrůznějších afilací zahraničních bank v Rusku, se narodil v Kazachstánu, bydliště má na Kypru a peníze vydělal v Rusku, kde má další sídlo.

Kariéru tam začal založením Ruské národní banky a poté akvizicemi ruských poboček německé WestLB, Royal Bank od Scotland, turecké Yapi Credit a opět německé LBWW Bank vytvořil za pomoci anglické banky Barclay své současné impérium sjednocené pod hlavičku Expobank.

Kolik klientů má Expobank v Česku, je obtížné zjistit, na přímý dotaz banka nedopověděla. Poslední údaj hovořící o 20 tisících tak pochází z roku 2018. Podle loňské výroční zprávy ale banka i tak vydělala 120 milionů korun. Igor Kim, i když se z vedení banky stáhl, má 76,39 procenta hlasovacích práv.

PSALI JSME:
Záhada Expobank

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru