
„Na rozdíl od některých jiných bank spjatých s ruským kapitálem není naším vlastníkem ruský stát, ale soukromý kapitál. Hlavním akcionářem Expobank CZ je ekonom Igor Kim a v rámci jeho mezinárodní skupiny máme postavení samostatné a nezávislé banky,“ uvedla Expobank CZ, která na českém trhu působí 31 let.
„Při našem podnikání v České republice důsledně vyznáváme hodnoty jako svoboda, respekt či rovnost. I z toho důvodu nemůžeme souhlasit s konfliktem na Ukrajině… Jako společensky zodpovědná firma zvažujeme vhodné možnosti, jak pomoci zmírnit následky konfliktu na civilní osoby,“ konstatuje banka v jednom ze svých dvou aktuálních prohlášení a dodává: „V tento moment si nejsme vědomi jakéhokoli dopadu dosud zveřejněných sankcí na naše podnikání v České republice a fungujeme jako obvykle.“
Také Česká národní banka (ČNB) nehází Sberbank a Expobank CZ do jednoho pytle. Navíc situace ve Sberbank podle ní nesouvisí se sankcemi v podobě odpojení ruských bank od platebního systému SWIFT. „Nastala již dříve – u Sberbank CZ se jednalo o problém s likviditou koncem minulého týdne kvůli významnému odlivu vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. Je to izolovaný problém způsobený externími, geopolitickými faktory,“ potvrdila našemu portálu mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.
Majoritní investor české Expobank CZ Igor Kim drží podle některých zdrojů 61%, podle jiných 55% podíl. Dvojnásobný Bankéř roku v Rusku a majitel 51 firem z části registrovaných v Rusku obdržel v roce 2018 v Kremlu i čestné ocenění od Vladimira Putina Zasloužilý ekonom Ruské federace. Z řídících orgánů banky se však stáhl už v roce 2020 a vedení banky (ne však dozorčí rada, pozn. aut.) je nyní v českých rukou. Údajně se Kim snaží již dva roky banku prodat.
Zda na Expobank CZ dopadnou finanční sankce civilizovaného světa, je otázkou. Pro všechny v tuzemsku působící bankovní domy nově podle Věstníku Evropské unie platí, že se jim zakazuje „přijímat vklady od ruských státních příslušníků nebo fyzických osob s bydlištěm v Rusku, od právnických osob, subjektů nebo orgánů usazených v Rusku, pokud celková hodnota vkladů na úvěrovou instituci přesahuje 100 tisíc eur“.
Úvěrové instituce také musí poskytnout tuzemskému Finančnímu analytickému úřadu seznam vkladů nad 100 tisíc eur držených ruskými státními příslušníky nebo fyzickými osobami s bydlištěm v Rusku nebo právnickými osobami, subjekty či orgány usazenými v Rusku. Opatření proti možnostem financovat či obchodovat s čímkoli ruským je dlouhá řada. Vyjmenovat všechna by znamenalo transportovat na náš web 140 stránek textu.
Někteří klienti Expobank CZ, kteří si do ní podle poslední výroční zprávy uložili 13,5 miliardy korun, začínají být neklidní. Dokazují to například dotazy na webu Banky.cz. Počet klientů banka nezveřejňuje, ale odhaduje se, že díky úrokově nejštědřejšímu běžnému účtu v Česku jich bude kolem 20 tisíc. Expobank CZ tak zřejmě bude nejmenším finančním domem na českém trhu, ale komplikace by mohly působit vzhledem k velké koncentraci vztahy s korporátní klientelou, leč zatím je klid. „Stejně jako všechny ostatní banky mezinárodní situaci důkladně monitorujeme a analyzujeme,“ konstatuje Expobank CZ.
Nicméně mluvčí banky Jakub Švestka vyjádřil poděkování „zaměstnancům, kteří i přes ztížené podmínky odvádí perfektní práci“. Co se těmito ztíženými podmínkami míní, nám mluvčí separátně sdělil: „Těmi ztíženými podmínkami jsou myšleny například monitoring mezinárodní situace, různé ad-hoc analýzy či komunikace, ale také proticovidová opatření. Nehledal bych za tím nic víc, nic míň.“
Podle poslední finanční uzávěrky z roku 2020 je Expobank CZ jednou z nejsilněji kapitalizovaných bank na českém trhu s poměrně nevídanou kapitálovou přiměřeností ve výši 27,55 procenta a udržuje vysokou likviditu s poměrem úvěrů ke vkladům ve výši 68 procent.