ČNB vyzvala finanční sektor k okamžité implementaci protiruských sankcí

Česká národní banka (ČNB) v pondělí upozornila všechny finanční instituce v České republice na zvýšenou potřebu účinného a důsledného naplňování mezinárodních finančních sankcí uvalených na Rusko. Připomněla, že nové sankční předpisy Evropské unie (EU) v souvislosti s eskalací konfliktu na Ukrajině platí nad českými zákony.
ČNB vyzvala finanční sektor k okamžité implementaci protiruských sankcí. Ilustrační foto: FAEI.cz

Podrobně o finančních sankcích informuje Finanční analytický úřad. Zakázáno je například financovat obchody nebo investice v Rusku či operovat v systémech EU s cennými papíry subjektům usazeným v Rusku nebo s ruskou nadpoloviční většinou.

Nejnověji se zákaz rozšířil na jakékoliv transakce související se správou rezerv i aktiv ruské centrální banky, včetně transakcí s jakoukoli právnickou osobou, subjektem či orgánem jednajícím jménem nebo na pokyn ruské centrální banky.

PSALI JSME:
Rusku se pád rublu zatím mírnit nedaří

Nová protiruská nařízení oznamuje Finanční analytický úřad pod výraznými titulky jako například: NALÉHAVÁ ZPRÁVA: OKAMŽITÝ ZÁKAZ JAKÝCHKOLI TRANSAKCÍ S RUSKOU CENTRÁLNÍ BANKOU! Rusové ovšem nejsou na sankčním seznamu sami. Lze tam najít i sankce OSN a EU vůči subjektům či osobám v Libyi, Barmě, Libanonu, v tzv. Islámském státu, Jemenu, Al-Kajdě atd.

Obcházení mezinárodních sankcí je přestupkem, za který lze udělit pokutu až do výše 50 milionů korun, nepůjde-li o přísněji postižitelné jednání, tedy trestný čin porušení mezinárodních sankcí podle trestního zákoníku. Proto ČNB apeluje na finanční instituce, aby „aplikovaly omezující opatření včasně a v jejich plném rozsahu“.

PSALI JSME:
Západ půjde po majetku ruských oligarchů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB