ČNB vyzvala finanční sektor k okamžité implementaci protiruských sankcí

Česká národní banka (ČNB) v pondělí upozornila všechny finanční instituce v České republice na zvýšenou potřebu účinného a důsledného naplňování mezinárodních finančních sankcí uvalených na Rusko. Připomněla, že nové sankční předpisy Evropské unie (EU) v souvislosti s eskalací konfliktu na Ukrajině platí nad českými zákony.
ČNB vyzvala finanční sektor k okamžité implementaci protiruských sankcí. Ilustrační foto: FAEI.cz

Podrobně o finančních sankcích informuje Finanční analytický úřad. Zakázáno je například financovat obchody nebo investice v Rusku či operovat v systémech EU s cennými papíry subjektům usazeným v Rusku nebo s ruskou nadpoloviční většinou.

Nejnověji se zákaz rozšířil na jakékoliv transakce související se správou rezerv i aktiv ruské centrální banky, včetně transakcí s jakoukoli právnickou osobou, subjektem či orgánem jednajícím jménem nebo na pokyn ruské centrální banky.

PSALI JSME:
Rusku se pád rublu zatím mírnit nedaří

Nová protiruská nařízení oznamuje Finanční analytický úřad pod výraznými titulky jako například: NALÉHAVÁ ZPRÁVA: OKAMŽITÝ ZÁKAZ JAKÝCHKOLI TRANSAKCÍ S RUSKOU CENTRÁLNÍ BANKOU! Rusové ovšem nejsou na sankčním seznamu sami. Lze tam najít i sankce OSN a EU vůči subjektům či osobám v Libyi, Barmě, Libanonu, v tzv. Islámském státu, Jemenu, Al-Kajdě atd.

Obcházení mezinárodních sankcí je přestupkem, za který lze udělit pokutu až do výše 50 milionů korun, nepůjde-li o přísněji postižitelné jednání, tedy trestný čin porušení mezinárodních sankcí podle trestního zákoníku. Proto ČNB apeluje na finanční instituce, aby „aplikovaly omezující opatření včasně a v jejich plném rozsahu“.

PSALI JSME:
Západ půjde po majetku ruských oligarchů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.