Extrémně nízké počty narozených dětí se dál snižují

Generace narozených dětí v roce 2023 byla nejslabší za 22 let. Za první čtvrtletí 2024 se však narodilo ještě méně dětí než ve stejném období předchozího roku. Snižování počtu narozených dětí bude do budoucna způsobovat demografické problémy, které budou zhoršovat schopnost veřejného sektoru financovat důchodový systém a zdravotní péči.
Snižování počtu narozených dětí bude do budoucna způsobovat demografické problémy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na konci prvního čtvrtletí 2024 měla Česká republika 10 859 532 obyvatel. To bylo o 41 023 obyvatel méně než na začátku roku 2024. K úbytku počtu obyvatel došlo kvůli tomu, že se narodilo o 9 205 obyvatel méně, než zemřelo. Zároveň se do České republiky nastěhovalo o 31 818 obyvatel méně, než se vystěhovalo.

Za první čtvrtletí 2024 se v naší zemi narodilo pouze 20 299 dětí, což bylo o 2 582 dětí méně než ve stejném období o rok dříve. Za celý rok 2023 se narodilo pouze 91 149 dětí, což představovalo meziroční pokles o 10 150 dětí. Snižování počtu narozených dětí bude do budoucna způsobovat demografické problémy, které budou zhoršovat schopnost veřejného sektoru financovat důchodový systém a zdravotní péči.

Výrazný obrat trendu byl zaznamenán u stěhování obyvatel. Zatímco v roce 2023 se do České republiky přistěhovalo o 94 672 lidí více, než se vystěhovalo, v prvním čtvrtletí 2024 je patrná zcela opačná tendence. Naši zemi za první tři měsíce letošního roku opustilo 62 316 lidí, což značně převýšilo počet přistěhovalých. Ten se pohyboval na úrovni 30 498 lidí.

Lidé v České republice se častěji rozvádí a naopak méně často vstupují do nových sňatků. V prvním čtvrtletí 2024 bylo rozvedeno 5 022 manželství, což bylo o 96 více než ve stejném období před rokem. Sňatků bylo uzavřeno pouze 3 174, tedy o 818 méně než ve stejném období před rokem.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. JS Jenda Stehlik

    Lidé asi nevidí vizi rozvoje . Budouctnost vidí pro rodinu bledě. Jedeme linku japonska . Jsme velmi bohatí , mužeme nakupovat nejnovější mobil , oblečení , auta atd. Ale to jsou věci které se dají dovézt a funguje konkurence . Ale k rodině potřebujete nemovitost , a tu nemužete dovézt . Tam je zásadní regulace obcí , státu . A elity si prosadili regulaci , kdy majitelé jsou dominantní a diktují si ceny . V kapitalismu je to opačně – majitelé zboží si konkurují viz. USA.

  2. MJ Michal Janovský

    Tohle by si měl přečíst každý důchodce, vždy před prášky a po prášcích, a než zase začne fňukat nad svým malým důchodem. Kdyby důchodcům záleželo na jejich rodinách a rodinám na důchodcích, pak by důchodci nemohli volit prvního ňoumu, který jim slíbí hory doly, a museli by podporovat strany, které podporují rodiny a mladé. Ale to bohužel naše čecháčkovství a mezigenerační nenávist nedovolí.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB