Falešných šperků přibývá. Jejich hodnota je oproti loňsku trojnásobná

Čeští celníci letos zadrželi padělané šperky z Asie za 29 milionů korun. Je to bezmála trojnásobek hodnoty falzifikátů odhalených v loňském roce. Padělky pocházejí především z Číny, Thajska a Hongkongu.
Falešných šperků přibývá. Jejich hodnota je oproti loňsku trojnásobná. Ilustrační foto: Pixabay

Od počátku roku eviduje Celní správa celkem 65 případů pravděpodobných falzifikátů. Dohromady zadržela 546 hodinek, náramků, náušnic, přívěsků na klíče nebo sponek do vlasů v celkové hodnotě 29 milionů korun. Loni to bylo 59 případů za necelých 11 milionů.

Více než polovina případů se týkala falzifikátů hodinek, u nichž často šlo o zásilky s počtem jednoho či dvou kusů. Oproti tomu šperky se častěji dovážejí v množství desítek až stovek kusů,” uvedla mluvčí Celní správy Martina Kaňková.

Situaci komplikují zejména internetové obchody, u nichž není na první pohled jasné, zda je nabízené zboží originál, nebo padělek. E-shopů přitom přibývá. Podvodníci zároveň hledají takové cesty, aby celníkům jejich práci co nejvíce ztížili.

Prodejci se snaží padělané zboží prodávat na neregistrovaných e-shopech, které pak musíme aktivně vyhledávat. Prohřešují se ale také tím, že nevydávají paragony nebo že na nich i na fakturách neuvádějí zákonné náležitosti. Objevili jsme také pár případů, kdy hmotnost šperků neodpovídala skutečnosti nebo že zboží obsahovalo toxické kadmium či alergenní nikl,” sdělil Josef Šťastný, ředitel puncovní inspekce Puncovního úřadu.

Dodal, že celníci letos v obchodech a na internetu objevili rovněž 22 padělaných šperků, které byly vyrobeny z běžných materiálů, ačkoli byly nabízené jako drahý kov. Spousta falzifikátů se přitom do obchodu ani nedostane – pokud prodejci hodinky, náramky či náušnice nejprve předloží ke kontrole na Puncovním úřadě.

Pravost šperku je možné na první pohled ověřit například podle vyraženého puncu, který uvádí, že kov prošel státní kontrolou. Dalšími záchytnými body jsou certifikáty nebo hmotnost zboží.

„U drahých kovů je potřeba vyžádat si originální certifikát, jehož číslo by se mělo objevit i na účtence. Za falešné je navíc považováno i zlato s méně než 10 karáty. Padělané hodinky pak mívají řádově nižší hmotnost a na zapínání obvykle chybí logo a sériové číslo,” upozornila Irena Dubovská ze společnosti Presence, která nabízí originální šperky a hodinky. Pokud má zákazník podezření, že nakoupil falešné zboží, měl by se co nejdříve obrátit na policii.

„Věc budeme s největší pravděpodobností řešit jako podvod, případně jako trestné činy proti průmyslovým právům a proti autorskému právu. Poškozený má pak právo na náhradu škody,” řekl policejní komisař David Schön. Soud pak může prodejci padělků udělit pokutu nebo do poslat až na osm let do vězení.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Jaké domácí spotřebiče nakupujeme nejčastěji?

Dvě třetiny Čechů během posledních dvou let nakoupily nějaký drobný domácí spotřebič. Nejčastěji to byly varné konvice, které koupilo 40 procent oslovených respondentů z reprezentativní studie společnosti GfK o …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru