bool(false)

Falešných šperků přibývá. Jejich hodnota je oproti loňsku trojnásobná

Čeští celníci letos zadrželi padělané šperky z Asie za 29 milionů korun. Je to bezmála trojnásobek hodnoty falzifikátů odhalených v loňském roce. Padělky pocházejí především z Číny, Thajska a Hongkongu.

Falešných šperků přibývá. Jejich hodnota je oproti loňsku trojnásobná. Ilustrační foto: Pixabay

Od počátku roku eviduje Celní správa celkem 65 případů pravděpodobných falzifikátů. Dohromady zadržela 546 hodinek, náramků, náušnic, přívěsků na klíče nebo sponek do vlasů v celkové hodnotě 29 milionů korun. Loni to bylo 59 případů za necelých 11 milionů.

Více než polovina případů se týkala falzifikátů hodinek, u nichž často šlo o zásilky s počtem jednoho či dvou kusů. Oproti tomu šperky se častěji dovážejí v množství desítek až stovek kusů,” uvedla mluvčí Celní správy Martina Kaňková.

Situaci komplikují zejména internetové obchody, u nichž není na první pohled jasné, zda je nabízené zboží originál, nebo padělek. E-shopů přitom přibývá. Podvodníci zároveň hledají takové cesty, aby celníkům jejich práci co nejvíce ztížili.

Prodejci se snaží padělané zboží prodávat na neregistrovaných e-shopech, které pak musíme aktivně vyhledávat. Prohřešují se ale také tím, že nevydávají paragony nebo že na nich i na fakturách neuvádějí zákonné náležitosti. Objevili jsme také pár případů, kdy hmotnost šperků neodpovídala skutečnosti nebo že zboží obsahovalo toxické kadmium či alergenní nikl,” sdělil Josef Šťastný, ředitel puncovní inspekce Puncovního úřadu.

Dodal, že celníci letos v obchodech a na internetu objevili rovněž 22 padělaných šperků, které byly vyrobeny z běžných materiálů, ačkoli byly nabízené jako drahý kov. Spousta falzifikátů se přitom do obchodu ani nedostane – pokud prodejci hodinky, náramky či náušnice nejprve předloží ke kontrole na Puncovním úřadě.

Pravost šperku je možné na první pohled ověřit například podle vyraženého puncu, který uvádí, že kov prošel státní kontrolou. Dalšími záchytnými body jsou certifikáty nebo hmotnost zboží.

„U drahých kovů je potřeba vyžádat si originální certifikát, jehož číslo by se mělo objevit i na účtence. Za falešné je navíc považováno i zlato s méně než 10 karáty. Padělané hodinky pak mívají řádově nižší hmotnost a na zapínání obvykle chybí logo a sériové číslo,” upozornila Irena Dubovská ze společnosti Presence, která nabízí originální šperky a hodinky. Pokud má zákazník podezření, že nakoupil falešné zboží, měl by se co nejdříve obrátit na policii.

„Věc budeme s největší pravděpodobností řešit jako podvod, případně jako trestné činy proti průmyslovým právům a proti autorskému právu. Poškozený má pak právo na náhradu škody,” řekl policejní komisař David Schön. Soud pak může prodejci padělků udělit pokutu nebo do poslat až na osm let do vězení.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru