Falešných šperků přibývá. Jejich hodnota je oproti loňsku trojnásobná

Čeští celníci letos zadrželi padělané šperky z Asie za 29 milionů korun. Je to bezmála trojnásobek hodnoty falzifikátů odhalených v loňském roce. Padělky pocházejí především z Číny, Thajska a Hongkongu.
Falešných šperků přibývá. Jejich hodnota je oproti loňsku trojnásobná. Ilustrační foto: Pixabay

Od počátku roku eviduje Celní správa celkem 65 případů pravděpodobných falzifikátů. Dohromady zadržela 546 hodinek, náramků, náušnic, přívěsků na klíče nebo sponek do vlasů v celkové hodnotě 29 milionů korun. Loni to bylo 59 případů za necelých 11 milionů.

Více než polovina případů se týkala falzifikátů hodinek, u nichž často šlo o zásilky s počtem jednoho či dvou kusů. Oproti tomu šperky se častěji dovážejí v množství desítek až stovek kusů,” uvedla mluvčí Celní správy Martina Kaňková.

Situaci komplikují zejména internetové obchody, u nichž není na první pohled jasné, zda je nabízené zboží originál, nebo padělek. E-shopů přitom přibývá. Podvodníci zároveň hledají takové cesty, aby celníkům jejich práci co nejvíce ztížili.

Prodejci se snaží padělané zboží prodávat na neregistrovaných e-shopech, které pak musíme aktivně vyhledávat. Prohřešují se ale také tím, že nevydávají paragony nebo že na nich i na fakturách neuvádějí zákonné náležitosti. Objevili jsme také pár případů, kdy hmotnost šperků neodpovídala skutečnosti nebo že zboží obsahovalo toxické kadmium či alergenní nikl,” sdělil Josef Šťastný, ředitel puncovní inspekce Puncovního úřadu.

Dodal, že celníci letos v obchodech a na internetu objevili rovněž 22 padělaných šperků, které byly vyrobeny z běžných materiálů, ačkoli byly nabízené jako drahý kov. Spousta falzifikátů se přitom do obchodu ani nedostane – pokud prodejci hodinky, náramky či náušnice nejprve předloží ke kontrole na Puncovním úřadě.

Pravost šperku je možné na první pohled ověřit například podle vyraženého puncu, který uvádí, že kov prošel státní kontrolou. Dalšími záchytnými body jsou certifikáty nebo hmotnost zboží.

„U drahých kovů je potřeba vyžádat si originální certifikát, jehož číslo by se mělo objevit i na účtence. Za falešné je navíc považováno i zlato s méně než 10 karáty. Padělané hodinky pak mívají řádově nižší hmotnost a na zapínání obvykle chybí logo a sériové číslo,” upozornila Irena Dubovská ze společnosti Presence, která nabízí originální šperky a hodinky. Pokud má zákazník podezření, že nakoupil falešné zboží, měl by se co nejdříve obrátit na policii.

„Věc budeme s největší pravděpodobností řešit jako podvod, případně jako trestné činy proti průmyslovým právům a proti autorskému právu. Poškozený má pak právo na náhradu škody,” řekl policejní komisař David Schön. Soud pak může prodejci padělků udělit pokutu nebo do poslat až na osm let do vězení.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Bez informací chytrá karanténa fungovat nebude

Jak se žije během karantény? Transakční data ukazují, že propad karetních transakcí už není tak bezprecedentní jako na začátku karantény, kdy klesal o více než pětinu. Nicméně meziroční pokles o deset procent ve …

Chargeback, ochrana při placení kartou

On-line nakupuje každým dnem čím dál více lidí a spousta aktivit se tím přesouvá přímo do našich domovů. Místo návštěvy kina filmy streamujeme, týdenní nákupy zvládáme zařídit rovnou ze sedaček a jídla si necháváme …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru