Fatální omyl o snižování daní

Názor
Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se snaží vyvrátit často opakovaný a bohužel chybný argument:
Když lidem necháme více peněz, zvýší se kromě spotřeby i soukromé úspory a investice. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Na snížení daní nejvíce vydělají vysokopříjmové skupiny obyvatel, které dodatečně získané peníze nespotřebují. Z toho je vyvozováno, že navrhované zrušení superhrubé mzdy bude mít jen mírný stimulační vliv na hospodářský růst. Zároveň je dodáváno, že by bylo efektivnější, kdyby se daně snížily především nízkopříjmovým skupinám obyvatel.“

Při vyvracení tohoto fatálního omylu klidně můžeme opominout empirický fakt, že lidé s příjmy, které dostanou navíc, nakládají méně hospodárným způsobem než s příjmy, na které jsou zvyklí. Tato skutečnost samozřejmě nahrává ke spotřebě i u vysokopříjmových skupin obyvatel. Místo toho se rovnou pusťme do stěžejní argumentace. Ekonomický růst není založen jen na spotřebě obyvatelstva. Má další zásadní složky, které budou snížením daní výrazně ovlivněny.

Připusťme, že vysokopříjmové skupiny obyvatel zřejmě opravdu neutratí veškeré dodatečné příjmy. Co tedy s nimi udělají? Budou je spořit nebo investovat. Obojí ekonomice přináší silně pozitivní efekty. Díky tomu, že si lidé spoří peníze, mohou finanční instituce půjčovat spotřebitelské, podnikatelské, hypoteční či jakékoliv další úvěry. Skrze úvěry se peníze dostávají zpět do ekonomiky a stimulují její růst.

PSALI JSME:
V ekonomické krizi je správné snižovat daně

Ještě zajímavější je, co se děje, když lidé naspoří větší množství peněz. To pak totiž vyhledají společnosti jako je třeba BH Securities a své úspory investují. Díky tomu vznikají nové start-upy, fungující společnosti získávají růstový kapitál, budují se nové nemovitostní projekty a podobně. Tyto investice přímo vytváří nová pracovní místa a stimulují hospodářský růst. Pro dlouhodobý rozvoj ekonomiky jsou důležitější, než okamžitá spotřeba.

Na závěr je ještě dobré připomenout, že daňové změny schválené Poslaneckou sněmovnou výrazně prospívají i nízkopříjmovým skupinám obyvatel. Opatření týkající se zvýšení základní slevy na poplatníka pomáhá především lidem s nižšími příjmy. U vysokopříjmových skupin obyvatelstva tvoří základní sleva na poplatníka ve srovnání s celkovou daňovou povinností relativně malou daňovou úlevu. Na tom se nic nezmění ani přijetím současné podoby navrhovaných daňových změn.

Když lidem necháme více peněz, zvýší se kromě spotřeby i soukromé úspory a investice. Tato kombinace efektů má pro dlouhodobý rozvoj hospodářství blahodárné účinky.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Zavřít reklamu ×
 1. Teď se má pomáhat těm, co mají nejnižší příjmy. Nejlepší by bylo zvýšení slevy na poplatníka a nerušit superhrubou mzdu. Ovšem to si nepřidají ti nahoře, takže teď se uvidí, jestli jde o lidi nebo o jejich pár tisícovek navíc už k tak vysokému platu.

  • Kdo jsou pro Vás lidi s vyššímu příjmy, neustále jsou napadáni, ale nikdo nenapíše, koho tím myslíte. Pracující lidi, kteří berou 30-80 tis. hrubého? Pokud ano, tak to jsou lidi, kteří hodně přispívají do státní pokladny – mají vysoké odvody z mezd. Kolik do státní pokladny přispěje pracující s příjmem 15 tis. hrubého? Ano, souhlasím s určitou podporou lidí s nejnižšími příjmy, ale nevidím důvod, proč by se konečně nemělo přispět i pracující střední třídě, která pracuje, vzdělává se a snaží se co nejlépe zajistit svoji rodinu a zároveň přispívá v maximání míře do společné státní pokladny. Ano, jako zaměstnanec pracuji již 29 let a patřím do skupiny s vyšším příjmem, ale rozhodně nemám nové auto, nejezdím každý rok k moři. Mám hypotéku na byt, podporuji dceru a vnoučata. Budu tedy ráda, pokud se zruší superhrubá mzda a k tomu se buď sníží daně nebo se zvýší sleva na poplatníka.

  • bude to znít hnusně, ale on je tam i motivační efekt. Pokud by se podporovali jen chudí, tak je nic nedonutí chudými nebýt. A to je prostě špatně. Stát má zájem na tom, aby lidi vydělávali hodně peněz, aby mohli odvádět velké daně. Chudí neodvádí skoro nic. A tu neochotu změnit svůj život vidím i u nás ve fabrice. Otevřené pozice na mistra, kvalitáře, administrativní pozice, přičemž na nějaké dosažené vzdělání moc nehrajeme, protože nejsou lidi. Přihlásí se někdo z těch operátorů, i když je k tomu vybízíme a byli by upřednostněni, protože už znají místní procesy? Ne, protože jim současný příjem a bezstarostnost vyhovuje. Proč je tedy podporovat nějakými úlevami?
   Na druhou stranu – já touto daňovou změnou ušetřím cirka 40t Kč/rok. Co s tím udělám? Zvažuji, že nastoupím na VŠ(jsem starší 26 let, takže už musím platit) a rozšířím si kvalifikaci. Tyto peníze se tak dostanou zpátky do „spárů státu“, přičemž následně dost možná buďto povýším, nebo změním zaměstnavatele, opět se zvýšením mzdy. Opět státu vrátím hromadu peněz navíc na daních. Co vrátí státu ti chudí? Pár stovek na DPH, protože měli o chlup větší spotřebu? Nulový efekt.
   Pro chudé bych akorát zvýšil limit na odčitatelné položce vyplývající z úhrady dodatečného vzdělání. Aktuálně je to 10000Kč, ideálem by byl limit kolem 50000Kč/rok.

 2. Taky se mně víc líbí zvýšení slevy na poplatníka. Lidem s nižšími příjmy by zůstalo více peněz (které potřebuji) a bohatším by nepřibilo tolik, aby to na přijmu poznali a museli to řešit. Co znám pár lidí s vyššími příjmy, tak buď zkupují nemovitosti (zase se zvednou ceny nemovitostí), nebo by jeli na pět místo čtyř zahraničních dovolených – peníze podpoří ekonomiku thajska nebo jiné zahraniční destinace :-(.

 3. ..a právě proto, že Piráty prosazené „zvýšení slevy na poplatníka pomůže hlavně nízkopříjmovým“ Babiš se Schil.erovou to chtějí s pomocí Senátu zrušit.. A zůstane jen zrušení hrubé výhodné hlavně pro bohaté a nevýhodné po státní finance prosazené ODS v ruku v ruce s populistickými ANO a SPD…

  • Není správné pomáhat chudým. Oni mají zdarma cesty, chodníky MHD školy, a ni na to nepřispívají. To jim nestačí? Musí jim to stačit. Žádné další obírání pacujících! Proč?
   No protože je to stejně nereálné. Lidi s platem nad 200.000 jdou do daňových rájů. Vašimi úvahami trestáte jen pracovitější zaměstnance.

 4. Tady v ČR je dělník pouze sprosté slovo a pracující žebrota.Úředník,který nic nedělá a je v teploučku bere o 100% víc.Přitom plat úředníka je financován právě z práce toho mizerně placeného dělníka.Dokonce i Slovensko má vyšší minimální mzdu.Dokonce i hodně důchodců bere víc peněz než ten dělník,který musí dojíždět do práce a živí auto.Jsme prostě kocourkov a absurdistán.

  • víte, že dělnická profese je špatně placená, přesto na té pozici zůstáváte. Proč? Stát není od toho, aby tu vytvářel nějaké rovnostářské prostředí, nebo dělníkům zlepšoval život. Ne, o to se musí postarat každý jednotlivec. Taky jsem se nenarodil se zlatou lžičkou v puse, nemám VŠ, moji rodiče také ne, začal jsem po škole jako obyčejný „tahač kabelů“. Po měsíci na této pozici ve mne viděli potenciál, takže jsem byl povýšen na servisáka. Po dvou letech jsem vedl oddělení. Sice žádný zázrak, ale lepší jak drátem do oka. Aktuálně jsem na tom tak, že i se SŠ vzděláním beru více jak dvojnásobek průměrné mzdy. A to v oblasti s nejvyšší nezaměstnaností, žádná Praha. Tak mi netvrďte, že jednou chudák, navždy chudák. Ano, musíte leckdy vystoupit ze své zóny pohodlnosti a zamakat na sobě. Leckdy obětovat trochu času navíc. Ale jde to. A bez pomoci státu.
   Mimochodem – čílíte se kvůli pár stovkám, co by Vám mohl stát teoreticky ulevit. Ale přitom Vám utíkají desetitisíce měsíčně navíc kvůli tomu, že jste jen dělník a nemáte odvahu to změnit. Sám si odpovězte, kdy naposledy jste zalistoval nabídkami rekvalifikačních kurzů, kdy naposledy jste se hlásil na lepší pozici, kdy naposledy jste šel na HR oddělení se pobavit o Vaší kariéře, že byste rád dosáhl lepší pozice a co pro to můžete udělat.

   • I podnikatel potřebuje kvalitní zaměstnance,těžko nás bude 6 miliónů podnikajících. Kvalitní a spokojený zaměstnanec je spíše loajální k firmě a doba před covidem ukázala,že je i kapitálem k růstu firmy. Spousta lidí má rodiny,děti budoucí daňové poplatníky a cestovat a stěhovat se za prací není vždy úplně jednoduché a riskovat příjmy ještě složitější. To jiný úhel pohledu. Nic méně sledovat a probírat aktivně nabídky a poptávky se dá vždy. Já i žena cestujeme za prácí, protože tam kde je rozumná práce chybí bydlení a vybavenost a děti by měli omezený přístup ke vzdělání.

 5. Autor perfektně opakuje školní mantry. Nevšiml si však reality: banky v ČR něví, co s penězi (projevuje se v téměř nulových úrocích vkladů a trvalým poklesem úroků /zejména hypotečních/ půjček).
  Kromě toho nutno poznamenat, že všechny uvedené stymuly jsou vlastně řešeny (téměř trvalými) půjčkami státu – jediný zdroj peněz státu po osekání daní.
  Spořící lidé prodělají na pádící inflaci.
  Nic z toho není nic pěkného.
  Ještě bych pro autora poznamenal, že půjčky ani tisk peněz nenahradí reálnou tvorbu produktu.

 6. Je totální blbost si myslet, že finanční instituce budou mít víc peněz a víc půjčovat. Ty mají peníze už teď a daně s tím nic nezmění. Autor je zřejmě lobista ANO. Celé toto zadlužování je nesmysl a podporovat jej je může jen finanční analfabet.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.