Fed ve středu zvýší úrokové sazby

Americká centrální banka (Fed) na svém středečním zasedání zvýší úrokové sazby o 50 bazických bodů. Zároveň oznámí způsob, jakým bude redukovat bilanční sumu. Ta by se podle našich předpokladů mohla po pěti počátečních měsících snižovat až o 90 miliard dolarů měsíčně, což by znamenalo více než bilion dolarů ročně.
Ve stejné situaci, jako nyní, se Fed nacházel i v letech 2017-2018, kdy také snižoval bilanci a zároveň zvyšoval úrokové sazby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To by samo o sobě představovalo razantní utahování měnových podmínek. Předpokládáme proto, že Fed se zvyšováním úrokových sazeb zastaví u 2,5 procenta, tedy u jejich neutrální úrovně. Rizika se ovšem koncentrují ve směru ještě výraznějšího utažení měnových podmínek.

Fed ve středu podle našeho odhadu přistoupí ke zvýšení klíčové úrokové sazby o 50 bazických bodů na 0,75-1,00 procenta. To odpovídá i tržnímu konsenzu. V delším horizontu jsou tržní očekávání ovšem podstatně agresivnější. V období do začátku února příštího roku je již v cenách zahrnut růst úrokových sazeb na úroveň tří procent.

My se však domníváme, že se sazby v příštím roce zastaví na úrovni 2,25-2,50 procenta. Důvodem je již zmíněná redukce bilanční sumy.  Bilanční suma je nyní ve srovnání s rokem 2018 dvojnásobná (zhruba 8,8 bilionu USD, pozn. aut.). Zároveň je ale průměrná délka splatnosti dluhopisů v portfoliu centrální banky kratší, což umožní snižovat bilanci rychleji, než tomu bylo v minulém období.

Z posledního zápisu Fedu vyplývá, že by centrální banka mohla měsíčně snižovat bilanci až o 60 miliard dolarů u vládních dluhopisů a o 35 miliard dolarů u cenných papírů krytých hypotékou (MBS). Nepředpokládáme však, že by Fed proces odstartoval hned s těmito objemy.

Náš odhad je, že začne s 12 miliardami dolarů u vládních dluhopisů a sedmi miliardami dolarů u MBS a během pěti měsíců navýší objem na celkových 90 miliard dolarů. To by znamenalo, že by se bilance mohla snižovat až o jeden bilion dolarů ročně, což je samo o sobě výrazné utahování měnové politiky.

Ve stejné situaci, jako nyní, se Fed nacházel i v letech 2017-2018, kdy také snižoval bilanci a zároveň zvyšoval úrokové sazby. Vliv redukce bilanční sumy ale podcenil a v roce 2019 již musel přistoupit k trojímu snížení úrokových sazeb. Tomu se podle našeho názoru bude chtít vyhnout, což je i důvod, proč předpokládáme, že Fed se zvyšováním klíčové úrokové sazby přes její neutrální úroveň (2,5 %) nakonec nepůjde.

Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena