Bilance Fedu se může snižovat až o bilion dolarů ročně

Názor
Růst inflace v USA i eurozóně předčil všechna očekávání a odrazil se i ve změně výhledu na politiku klíčových centrálních bank. Americká centrální banka, Fed, podle naší prognózy na květnovém zasedání zvedne sazby o padesát bazických bodů a zároveň oznámí, že začne snižovat bilanční sumu. Ta by mohla klesat až o jeden bilion dolarů ročně.
Americká centrální banka na květnovém zasedání zvedne sazby o padesát bazických bodů a zároveň oznámí, že začne snižovat bilanční sumu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je samo o sobě razantní utažení měnových podmínek, takže čekáme, že se růst klíčové sazby zastaví poblíž její neutrální úrovně, tedy 2,5 procenta (odhad Fedu, pozn. aut.). Inflace v USA dosáhla v březnu nejvyšší úrovně za více než čtyřicet let (8,5 % meziročně, pozn. aut.). V následujících měsících by ale již měla začít klesat.

Za celý letošní rok ji očekáváme na průměrných 6,6 procenta, v příštím roce by to mělo být 3,3 procenta, přičemž v dalších letech by se měla navrátit k cíli Fedu. Vzhledem k její současné výrazné akceleraci jsme náš odhad květnového zvýšení úrokových sazeb americké centrální banky zvedli z 25 na 50 bazických bodů. Na konci letošního roku by tak klíčová sazba měla přesáhnout dvě procenta.

Spolu se zvýšením sazeb Fed v květnu oznámí i svůj plán na redukci obří bilanční sumy. Podle předběžných diskuzí by se portfolio Fedu mohlo snižovat až o 95 miliard dolarů měsíčně. To by znamenalo pokles bilanční sumy o zhruba jeden bilion dolarů ročně.

PSALI JSME:
Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb Fedu

To bude samo o sobě představovat razantní utahování měnových podmínek, což je důvod, proč očekáváme, že se růst úrokových sazeb zastaví začátkem příštího roku na neutrální úrovni, tedy 2,5 procenta. Ve stejné situaci jako nyní, se Fed nacházel i v letech 2017-2018, kdy také snižoval bilanci a zároveň zvyšoval úrokové sazby.

Vliv redukce bilanční sumy ale podcenil, a v roce 2019 již musel přistoupit k trojímu snížení úrokových sazeb. Tomu se podle našeho názoru bude chtít vyhnout, přestože jeho medián výhledu úrokových sazeb počítá s růstem sazeb až na 2,8 procenta. Rizika, že sazby nakonec půjdou přes 2,5 procenta, nicméně vychýlená tímto směrem jsou.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na druhé čtvrtletí: Konec jednoho paradigmatu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Euro těsně pod paritou

Evropské akciové trhy byly v úterý výrazně v zeleném, což zvedlo náladu i společné evropské měně. Ta se dostala těsně pod paritu na úroveň 0,99 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 1,25 procenta silnější.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB