Fed začal přemýšlet o ústupu z programu nákupu aktiv

Americká centrální banka (Fed) včera v souladu s očekáváním ponechala nastavené měnové politiky bez změny. Nicméně některá vyjádření ukázala, že se ve hlavách tvůrců měnové politiky přiblížil okamžik, kdy bude na čase měnové šrouby přitáhnout. Šéf Fedu Jerome Powell prohlásil, že členové rady tentokrát provedli „první hluboký ponor“ do úvah o tom, jak ustoupit z programu nákupu aktiv.
Americká centrální banka včera v souladu s očekáváním ponechala nastavené měnové politiky bez změny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Sice dal najevo, že to nebude brzy, nicméně v hlavách investorů to umocnilo odpočítávání.  Oznámení Fedu rovněž hovoří o pokroku ve směru dosažení cílů. Podle ekonomů Société Générale (SG) by tak k oznámení o budoucím začátku ústupu z ultrauvolněné měnové politiky mohlo dojít spíše už na zasedání 22. září, nežli na pozdějším listopadovém.

Samotný proces by tak mohl začít už v posledních měsících letošního roku, zatímco prognóza SG s tím doposud počítala se začátkem roku příštího.

Finanční trh, soudě dle reakce, byl překvapen jen málo a spíše očekával o trochu více jestřábí vyjádření. Výnosy vládních dluhopisů USA během zasedání rostly, ale brzy klesly zpět. Akciové trhy mírně vzrostly. Dolar včera nejprve proti euru posílil, ale vzápětí oslabil na úroveň 1,184 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banky byly přetlačeny vládami

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB