
Představitelé Fedu v květnu signalizovali několik zvýšení sazeb o 50 bazických bodů a následné vyhodnocení dalších kroků. Po větších krocích v červnu a červenci je tak pro září otázkou, zda Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů, nebo o 50 bazických bodů a tempo zpřísňování zpomalí později.
Co se týče úrokové trajektorie, která bude patrná z „dot plotu“, očekáváme, že medián koncové sazby by mohl nově skončit nad třemi procenty. V Americe budou zveřejněny také květnové statistiky maloobchodu a průmyslové výroby.
Očekáváme, že maloobchodní tržby bez aut porostou meziměsíčně zhruba o jedno procento, což značí solidní spotřebitelskou poptávku. Rovněž americká průmyslová produkce je stále na vzestupu, v květnu o 0,4 procenta meziměsíčně, i když oproti překvapivě pozitivnímu dubnovému údaji (1,1 % meziměsíčně) zřejmě v květnu rostla pomalejším tempem.
Minulý pátek překvapila vyšším údajem inflace v USA. V meziročním vyjádření dosáhla 8,6 procenta, zatímco se čekalo 8,3 procenta. Oproti dubnu navíc růst cen zrychlil z 0,3 procenta na jedno procento meziměsíčně. Po očištění o potraviny a energie však „jádrová“ cenová dynamika zhruba odpovídala tržnímu konsenzu.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)