Fialova vláda Česko rekordně zadlužuje

Česká republika se loni ve čtvrtém čtvrtletí zadlužovala nejvýrazněji v celé EU. Vyplývá to z čísel, která v pátek zveřejnil Eurostat. Veřejné zadlužení Česka v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se zvýšilo o 2,1 procentního bodu na 44,1 procenta.
Česko se podle Eurostatu zadlužuje nejrychleji v EU. Současná Fialova vláda zadlužuje zemi historicky rekordně, za rok ji stihla zadlužit zhruba o tolik, jako dohromady všechny vlády od té Klausovy od roku 1993 až po Grossovu v roce 2004. Ilustrační foto: Vláda ČR

Státní dluh – tedy dluh, za který odpovídá přímo vláda – stoupl na rekordních více než 2,99 bilionu korun. Poprvé v historii tak atakuje psychologickou hranici tří bilionů korun.

Vláda ČR v rámci státního rozpočtu hospodařila ke konci letošního března s nejvyšším schodkem v historii České republiky, a to více než 166 miliard korun. Ještě nikdy v historii ČR nebylo hospodaření státního rozpočtu po prvních třech měsících roku v takto hlubokém deficitu. Neutěšený loňský vývoj zadlužení se tedy protahuje do letoška.

Za tři měsíce roku tak vláda letos vytvořila schodek, který je větší než celoroční deficity drtivé většiny let novodobé historie ČR od roku 1993. Vyšší celoroční schodek než letos měla vláda pouze v roce 2009, poznamenaném světovou finanční krizí a jejím dopady, a pak také v letech 2020 až 2022, poznamenaných covidovou pandemií, válkou na Ukrajině a jejich ekonomickými důsledky.

Historicky rekordní tříměsíční schodek je letos dán především citelným meziročním navýšením výdajů v sociální oblasti a na pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií. Projevuje se také růst nákladů obsluhy státního dluhu, související především s nutností vyplácet výnos držitelům protiinflačních státních dluhopisů.

Letošní rekordně schodkové hospodaření vlády ČR tedy varovně navazuje na loňský historicky rekordní růst jejího dluhu. Ten loni stoupl o skoro 430 miliard korun, jak plyne z dat, které nedávno zveřejnilo ministerstvo financí.

Částka 430 miliardy nominálně zhruba odpovídá nárůstu zadlužení vlád z let 1993 až 2004. Fialova vláda se za rok nominálně zadlužila přibližně jako obě Klausovy, Tošovského, Zemanova, Špidlova a Grossova vlády dohromady (viz graf výše, pozn. aut).

Suma 430 miliard reálně, tedy po očištění o inflaci, konkrétně v stálých cenách roku 2008, zhruba odpovídá nárůstu zadlužení vlád z let 1993 až 2002. Fialova vláda se tedy za jeden rok – ten loňský – reálně zadlužila přibližně jako obě Klausovy, Tošovského, Zemanova a částečně i Špidlova vlády dohromady (viz graf výše).

Letošní i loňské údaje stvrzují, že Fialově vládě se loni, ani v prvních třech měsících letoška nepodařilo zvrátit trend dramaticky narůstajícího vládního zadlužení, který je realitou už od covidových let 2020 a 2021.

Částečně lze tento nezdar vysvětlit objektivně mimořádně nepříznivými ekonomickými důsledky války na Ukrajině, zejména pak v podobě energetické drahoty. Vláda ale musí být mnohem ambicióznější ve snaze ozdravit veřejné finance.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Vo Vondráček

  Zkusím se vyjádřít,vláda by měla zdanit 2+další komerční nemovitost,vrátit DPH na 1milion,zavést progresivní dan,zkusit odstranit Švarc systém,dohody apod.Závést poplatky u lékařě pro které to nic není např.50kč.Zajistit cílené soc.dávky,kdo může tak pracovat.Zajistit řádné placení alimentů.Zdanění nadnárodních společností,bank,odstranit dotace.Atd.Nyní příklad potkám souseda aniž,bych se bavil o politice,začne za zdražení může Fialová svině,nechci konflikty tak mlčím.Soused 2 lidé důchodci důchod cca 32-34000,krásné auto,byt v osobnim vlastnictví,chalupa.Já byt v osobnim vlastnictví auto 13 let staré,žádná nemovitost p.Fiala je slušný člověk.Tak jak nato?Odpovědi nečtu pouze souhlas,nesouhlas.

  • JO Jaromír Orság

   Nebylo by špatné navštívit lékaře. Něco je u vás špatně.

  • JV Jarmila Vodecká

   p. Vondráček, už jste to řekl svým rodičům že si žijí nad poměry Vás, ti důchodci pracovali čtyřicet let a na ty důchody si vydělali, to jim tak závidíté , já mám odpracováno čtyřicet let a ješte nejsem v důchodu až za rok a jezdila jsem celý život v ojetinách staršich pěti i více let, a před důchodem jsem si dovolila vzít pujčku na první uplně nové auto aby mi vyrželo až do smrti taky mi budete závidět???? jste ubohý!!!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB