Takto špatné hospodaření státu nepamatuji

S počátkem měsíce byla zveřejněna data o hospodaření státu. Za první tři měsíce roku dokázal stát vygenerovat deficit neuvěřitelných 166,2 miliardy korun. To je ohromné číslo. Kdyby stát takto hospodařil i v dalších kvartálech, skončil by rok s deficitem ve výši 664,8 miliardy korun. Stát má přitom naplánováno, že za celý rok bude hospodařit s deficitem ve výši „jen“ 295 miliard korun.
Ministr financí Zbyněk Stanjura ve druhé polovině roku očekává zlepšení hospodaření státu. Ilustrační foto: ODS

Aby rozpočet neskončil v rozkladu, musí se něco stát, tento negativní trend musí skončit.  S tím počítá i ministr financí Zbyněk Stanjura. Ten tvrdí, že ve druhé polovině roku očekává zlepšení hospodaření. Pří stávajícím trendu hospodaření bude ale už v létě pozdě. To by musel začít rozpočet generovat přebytky, což je v současné situaci těžko představitelné.

Matematicky to nesedí

Vláda sice tvrdí, že přijde s ozdravným balíčkem, ale ten má přinést jen 70 miliard korun. Zkrátka tvrzení o balíčku nám matematicky nesedí a je jasné, že bude třeba udělat něco víc.

Za alarmující považuji to, že příjmy rozpočtu rostly v prvním kvartále jen o 13 procent, zatímco výdaje o neuvěřitelných 36,9 procenta, což nikdy nemělo nastat a ministr to měl včas utnout. Nyní to bude složité, protože nůžky mezi výdaji a příjmy se nezdravě rozevřely a nyní je na přivírání už pozdě.

Mnoho lidí se snaží čísla bagatelizovat tvrzením, že vloni stát počátkem roku hospodařil v rámci rozpočtového provizoria, což je dle mého názoru falešná hra s čísly. Provizorium není argument. Argumentem je, že takový deficit jako tu máme dnes, jsme tu ještě neměli.

Pokud se lidé ptají, kde se bere inflace, tak jedním ze zdrojů je právě vláda. Kdyby to vláda myslela s bojem s inflací vážně, musela by deficit snížit. Inflace nastává, když je v ekonomice přemíra peněz. Peníze do ekonomiky pak pouští vláda.

Když se podíváme na meziroční zhoršení hospodaření o nepochopitelných 107 miliard korun, vidíme, že v pozadí stojí nárůst výdajů v sociální oblasti o 44 miliard korun, pomoc s drahými energiemi 32 miliard korun a vyšší investiční aktivita miliard korun a obsluha státního dluhu osm miliard korun.

Škrtat bych začal u úředníků

Tento deficit se načítá k loňskému deficitu, který sám o sobě nebyl malý. Nikdo s ním nebojoval. Hledám ve státním rozpočtu nějakou větší úsporu a našel jsem jen dvě. Jednou je osekání výdajů na stavební spoření a druhou jsou neinvestiční transfery SZIF.

Mezitím stát roste každý rok jako Otesánek. To nemůže pokračovat do nekonečna, výdaje je potřeba škrtat. Začal bych u úřadů a úředníků, kde jen letos porostou výdaje o 12 procent.

Vím, že škrtání je nepopulární krok, ale někde se začít musí. Není možné, aby rostly výdaje skoro třikrát rychleji než příjmy. Myslím, že kromě obrany se musí škrtat na každém z ministerstev. Situace je kritická. Nemůžeme selektivně vybírat, kde se škrtat bude, protože nastala doba, že kdy se škrtat musí všude.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 121
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Karel

  Stanjuro, už se vzpamatuj a přestaňte jako vláda cpát naše peníze na Ukr.,do nějakého květáku,nebo brokolice b Ázerbájdžánu, univerzitě v USA atd.

  • Milan P.

   No určitě,všechno svést na důchodce. A s tou Ukrajinou jsi mimo.

  • Petr

   Ty pako..důchodci za něco můžou jo? Už nehul!
   Můžou za to nenažrané vlády a zejména vláda současná!
   Neudělali nic jen berou tam kde je to nejjednodušší!!

  • Drak

   To od toho ODSáckého v.la nemůžete čekat. Přestat ano = odsoupit, podat demisy. Je to v lepším případě loutková vláda diletantů, v horším případě poslouchají a plní úkoly svých loutkovodičů.

  • Baryn

   Stanjurovi sebrat klíč od státní kasy a odebrat mu právo s veškerými státními penězi disponovat.

 2. J.Černoch

  Tato vláda neumí hospodařit,protože ani neví jak se má hospodařit.Nejslabšími články vlády je ministr Rakušan a hned za ním naprosto neschopná Černochová.Pokud tato vláda neskončí co nejdříve,vzniklé škody už nikdo nenahradí.Jedině okamžité volby,by mohly ještě něco zachránit.

  • Drahoslav

   Zajímalo by mně,proč se novináři neptají vlády,kde jsou miliardy z tzv.válečné daně. Holedbali se,že vyberou od energetických firem a bank 100 miliard a že tyto peníze půjdou všechny na kompenzace za energie firmám a lidem. A teď tu čteme,že na energie šlo 32 miliard. Kde je těch 68 miliard? Nebo že by ty deklarované miliardy nevybrali? To by stálo za vysvětlení. Jenže poslední dobou se otázky klást nesmí.Jinak jste ihned proruský šváb.

   • Pepa

    ČEZ teprve bude dividendy vyplácet a i ty daně z nadměrných zisků teprve budou. Je to schváleno až za rok 2023, takže v roce 2025.

    • Jiri

     nic nebude, firmy uz to maj davno osetrene aby nic nemuseli platit, to jenom Stanjurova naivla si to mysli!

  • Vladimír Chromeček

   Ten kdo by převzal po téhle vládě, to by musel být kaskadér nebo sebevrah.

  • Josef

   Všichni stojí víte za co , jhsou to nenažírkové, zajímá je jenom jejich kapsa- fuj hnojníci!

  • Jareš Pavel

   Jste dost velký optimista.Jiná okamžitá vláda nemůže nic změnit.Jsme ve vleku mocností.Tento hospodářský režim je špatně nastaven už od 17.listopadu 1989.Obrovské rozkrádání ( nelegální i legální ),šílená korupce.Lidem se zacpali ústa hyperobchodama,ale obrovské zisky jdou do zahraničí apod.

  • Jirka

   Vy se ještě divíte tomu, jak se hospodaří v tomto bordelu?Takoví „odborníci“ jako ministr vnitra , elektrikář coby ministr financí, traktorista coby ministr práce a soc. věcí, ministryně obrany je všehoschopná baba a další to je prostě elita!!! kdyby voliči nebyli blbci, tak tahle vláda ani nezačala natož aby teď skončila!! hledají peníze kde to jen jde ale sobě neuberou, spíš si v tichosti přidávají Těch miliard co náš stát stála a bude stát Ukrajina to je neskutečné

  • Zdeněk

   Všechny vlády řešily schodky privatizací, nebo půjčkami!!! Přišla doba, že rozumný hospodář se diví, kam až to došlo! Ty osočující příspěvky, jen potvrzují vaši finanční negramotnost!!!!!!!

  • Jan

   Že táto vláda neumí hospodařit, je mi jasné, ale proč tedy hospodaří, to mi jasné není…

 3. Gargamel

  Tento stát je zloděj,podvodník a vedou ho dacani už dlouhou dobu.Hra na demokracii brzy skončí krachem.Dotovani neschopných podvodníků,hra na tržní ekonomiku a státní dirigizmus,buzerace a místo služby nadřazená vrchnost a místo úředníků drábové a místo justice slouhove mocným.

  • Olga Berankovva

   je to pravda souhlasim jak s prvnim komentarem tak s druhym a nynejsi vlada k tomu vsemu prispiva velkou merou

  • Jan Balcr

   Všichni, kteří volili i nevolili, teď pláčou. Až budou zase volby, tak se na to vykšlou a budou volit podle kravat, knírků a očí….. Mašiny na manipulaci už budou z USA dodány..

 4. Milan

  Nepamatuje? To má tedy hodně krátkou paměť a já mu ji osvěžím: ODS v devadesátých letech pod vedením prof. Klause v rámci malé a velké privatizace rozfrcala, rozdala a nechala rozkrást celé národní hospodářství. To, co teď sklízíme, jsou výsledky dlouhodobého konceptu ODS, a bude hůř.
  Už si vzpomínáte?

  • Jiří

   TA EIALOVA banda patří na uk do první linie a máme pokoj.Okrást bezbranné důchodce a sobě přidat to jim jde.Nikdy jsem nebyl komunista,ale nebylo,jak za komunistu.

   • Zdeněk Rezek

    Jste gramotný? Svým příspěvkem jste předvedl, že nikoliv. Jak formou, tak obsahem. Zalezte do své smrduté nory a pusťte si Primu……. a raději již nepište, Křováku

   • Marty

    A ti důchodci negenerovali zisk přes 30 let svou prací, jak říkáte, vy negramote….Počítám, že je ti tak max. do 30 let kloučku viď? Raději buď zticha, děláš ze sebe akorát hloupou osobu…

   • Petr

    No joo další inteligentní škrtátor. Evidentně tě doma moc nevychovali když takto tady mluvíš o důchodcích. Co jsi vybudoval ty? Kolik let jsi odpracoval ubožáčku??? Škrtej si doma až přijdou tví rodiče na návštěvu tak jim škrtni pohoštění! Chytrolíne!!

   • Franta

    Myslíte okrást tím, že jim přidají 800Kč? Víte co, jděte všichni důchodci s tím svým skuhráním k šípku. To, co jste dostali jako lednovou valorizaci, nedostala spousta zaměstnanců přidáno ke svým platům. Zaměstnanci za rok a půl mají nárůst 7%, důchodci 30%. Komunista jste možná celý život nebyl, ale hlupák ano a pořádný. Posílání vlády na frontu do Velké Británie to jenom dokazuje.

    • Jan Novák

     Ať vláda nevytváří obří schodky a nebude vysoká inflace a tudíž ani mimořádná valorizace. Je to jednoduché.

     • Franta

      Máte to malinko obráceně, vysoké schodky vznikly právě kvůli vysoké inflaci, alespoň u téhle vlády. Do téhle inflace nás dostala minulá vláda svým rozhazováním a uplácením svých voličů. Koneckonců na konci vlády ANOfertu byla inflace již na 10%. Ceny energií začaly růst také za minulé vlády, výsledkem byl krach BE, který zdražil proud nejen jejím zákazníkům, ale všem ostatním.

     • Jan Novák

      Franto, nemám to obráceně. Sešup začala minulá vláda odpuzujících socanů s ano neustálým zvyšováním státních zaměstnanců a jejich každoročním přidáváním na platech, kdy měsíc před covidem v únoru byl schodek 30 miliard. Zde by šlo s vámi souhlasit, ale! Fialka a jeho skvadra azura neschopných a všehoschopných v zadlužení a také inflaci neuvěřitelným způsobem pokračuje a znásobila je. Vždyť si vzpomeňte 17% přidání na tarifech úředníkům, 10 000 nových státních zaměstnanců, 5 000 Kč na dítě pro rodiče, kteří mají do 1000 000 Kč ročně, zvyšování platů učitelů( do dvou let budou zřejmě na manažerských platech a děti budou mít stále nižší dovednosti a znalosti) a mnoho dalšího, a toto jde pouze za Fialkou a jeho ansáblem. Takže co z tohoto, co Fiala stvořil, je protiinflační Františku? A to ještě přemýšlí o tom, že by navýšili mateřskou, kterou máme nejštědřejší na světě z
      300 000 na 350 000 Kč. Děkuji za odpověď.

    • Jan Novák

     Hodně státních zaměstnanců má za rok nárůst i 17 %, no problem.

  • Jirka

   Souhlasím nemohu stále pochopit kdo mohl volit tuto chamraď , rozkradli tento stát a tvrdit ,že ho zachrání je hloupost . ODS vždy jen kradla . Kdo asi třeba tak drží těch 30 % akcií ČEZu ??????

   • Jan

    Také mě kdysi napadlo, že bych si koupil tyto akie a bylo mi jasné, že bych vydělával. Jenže ČEZ se po roce 1989 stal cílem všech komoušů a estébáků a s těmito zločinci a zloději jsem nechtěl získávat peníze, takže jsem si řekl, že s touto špínou je dobré nemít nic společného. A daří se mi i bez nich.

  • Jirka

   Ale na to už všichni ti lumpové zapomněli, teď dokrádají to, co ještě zbylo!! Tenhle elektrikář a ta fialová banda to dorazí zu grunt!!

  • Jirka

   Tenhle elektrikář má za úkol dotáhnout hospodaření státu zu grunt!! Celá ta fialová banda se o to snaží od té doby , co je voliči bohužel zvolili!!

  • František

   Pane Milane vzpomínám, jak pravil pan profesor: my nemusíme nic dělat, všechno si koupíme. Ještě si pamatuji: že nezná rozdíl mezi normálními a černými penězi. Ještě jsem si vzpomněl jak pravil: jestli že má někdo peníze na kontě, tak to znamená, že je nepotřebuje, tak o ně příjde.

 5. josef bazal

  vlada musi zacit u sebe. nedelat dalsi urady.
  snizit pocty zdravotnich pojistoven,
  postovnich krajskych reditelu a jejich namestku.
  nedavat milionove odchodne vyhozenym urednikum.

 6. miki

  zastavit je pokud to půjde a to jakým koliv způsobem …tihle lidé ničemu nerozumí a je jim všechno jedno,hlavně že v Bruselu slíbili jak se postarají o UA !!!

 7. Jan Novák

  A to vloni vytvořily schodek téměř 500 miliard. Často se mylně uvádí 360,4 miliard, ale rádo se zapomíná, že měli o 137 miliard vyšší výběr daní. Takže oni vybrali o 137 miliard více a vytvoří takový schodek?

 8. Jan Novák

  Je to zejména díky platům statních zaměstnanců, kdy se uvádí, že jich je přibližně 499 000. Ono je jich ale téměř 900 000 pokud tam zahrneme i zdravotníky, zaměstnance krajů a obci.

  • Leo

   Nikoliv, je to zejména kvůli důchodcům, jejichž penze se vyšplhaly na neuvěřitelných 51 % průměrné hrubé mzdy. Důchodci jen za minulý rok prožrali 40 % příjmů tohoto státu a vy tu tvrdíte, že je to kvůli státním zaměstnancům, na které šlo sotva 18 %, neskutečné…

   • Potooczech

    Důchodový systém loni byl 22 miliard v minusu, ten za ty stovky miliard dluhu za loňský rok nemůže.

   • Miloslav

    Vážený pane, pracoval jsem od roku 1973 a důchod mě počítali až od r.1986.Kde je těch 13 let co jsem platil a nejen já, ale desetisíce dalších. Nevíte náhodou kdo je ukradl a kam je dal?

   • Jan Novák

    Není, na důchodce se to pouze svádí a nerozumní občané to podporují. Na druhou stranu, Jurečka v podstatě poradil lidem( někdo by to možná mohl nazvat nepřímou výzvou), ať jdou do předčasného důchodu, že pokud by šli „až“ do řádného, tak na tom budou finančně tratit a více než 120 000 lidí tak loni učinilo. Potom se asi kupodivu zapřemýšlel nebo mu někdo poradil (to je zřejmě pravděpodobnější), že by to mohl být problém a začal ten hnus s valorizací, se kterým nemá problém ani prezident, o kterém jsem si myslel, že by mohl být rovný chlap. Ano, byl jsem naivní.

   • Jaroslav

    Počty osob a procenta Ti dělají problém. Důchodci vs státní zaměstnanci.

 9. Jan Novák

  Jeden „malý příklad“. Policistů máme jednou tolik co zhruba stejně početné a velké Rakousko. U nás mají nejlepší ohodnocení na světě. Výsledky a objasněnost trestné činnosti tomu neodpovídají. U nás. Po 15 letech služby výsluha + tučné odchodné( po 21 letech služby šestinásobek, který je vypočítán z hrubého příjmu a na výplatní pásku jej dostane v čistém. Tzn. pokud někdo nastoupí k Policii ve 20 letech a ve 41 letech už nechce sloužit, dostane na účet minimálně 350 000 Kč odchodné a k tomu měsíční výsluhu cca 28 000 Kč v čistém a mnohdy vyšší. Dnes je taková výsluha normální a spíše malá. Jsou i výsluhy 90 000 Kč a vyšší. K tomu mají, pokud se jim tedy hned odejít nechce každý rok nárok na lázně na 14 dní se všemi procedurami a jídlem a ubytováním zdarma (tzv. rehabilitace), bydlení ve větších městech na ubytovně zdarma. Každý rok jim navíc v poslední době přidávají a přidáváte! Letos 17 procent do tarifu plus k tomu mají řadu odměn… Tolik ze zákona o Služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Jen bych chtěl podotknout, že nikdy jinde na světě, takové podmínky policisté nemají. Ani v Německu, Švýcarsku, Emirátech, Bahrajnu, Norsku … a jiných zemích nemají tak tučné výsluhy a většinou je nemají vůbec. Pravda, nejsou to tak bohaté země, jako ta naše. Dokonce i pokud si koupíte stírací los Rentiér a vyhrajete 50 000 Kč měsíčně na pět let, není to finančně tak výhodné, jako být policistou. Inu né nadarmo stojí resort vnitra cca 100 miliard ročně že?

  • gargamel

   Zametání něco stojí.Politik když něco nekalého nechce vidět,řešit,slyšet,tak vydá náhubkový zákon s cenzurou

  • Jaromir Češka

   Evidentně o tom nic nevíte jen opisujete bláboly z diskuzí.A pokud je to tak super,proč tam nejste?Proč neberete ty super prachy za nic, bez rizika bez námahy?Že je ve státu přezamestnanost o tom žádná, ale je třeba rozlišovat třeba mezi nějakou podržtaškou a třeba zdr.sestrou.A na průměry zapomeňte. To nemá žádnou vypovídací hodnotu.

   • Jan Novák

    Psal jsem zejména o příslušnících bezpečnostních sborů a dalších st. zaměstnancích, ne o zdrav. sestrách.

  • Evžen

   Jsme zvědav, kdyby si na vás někdo večer počkal a rozbíjel vám ústa, koho by jste volal. Nebo když vám ukradou auto, koho budete i v noci volat?

   • Jan Novák

    Kdyby mi někdo rozbíjel ústa, oni by mi určitě nepomohli, policistu v ulicích nepotkáte, jak dobře víte. A když mi ukradnou auto, oznámím to, a po určité době mi dojde usnesení, že se nepodařilo zjistit pachatele. V jiných zemích také nemají bezpečnostní sbory nejlepší benefity ve sluneční soustavě jako u nás a svojí práci zvládají.

  • Jirka

   Pane Nováku, trochu jste ten zákon o služebním poměru špatně studoval a čísla si cucáte z prstu. Máte pravdu, že odchodné je 6 měsíčních platů po 21 letech, ale aby to bylo 350000, jak uvádíte, tak by ten policista musel vydělat cca 58.000,- Kč měsíčna hrubého, což má u policie málokdo, dále uvádíte výsluhu 28.000,- Kč měsíčně, což je po 21 letech opět přehnané, protože po 21 letech je výsluha cca 40 procent platu, takže při 58.000,- hrubého měsíčně je výsluha cca 23.000,- Dále když uvádíté výsluhu 90.000,- Kč měsíčně, tak to by musel ten policista odsloužit cca 30 let (výsluha 50 procent) a mít plat 180.000,- Kč měsíčně (to nemá ani policejní prezident). Dále nárok na rehabilitace vzniká po 15 odsloužených letech a minimálně poslední 2 roky žádné lázeňské pobyty nejsou, protože ministersvo vnitra posyktlo lázeňské doby pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Takže tady nešiřte lži a polopravdy.

  • Jirka

   Pane Nováku, nešiřte tady lži a polopravdy. Skutečně odchodené je po 21 letech 6 měsíčních platů, ale vámi uváděná částka min. 350.000,- Kč je značně přehnaná, to by ten policista musel vydělávat min. 58.000,- Kč hrubého měsíčně. Dále uvádíte po 21 letech výsluhu 28.000,- Kč, opět nesmysl, po 21 letech je výsluha cca 40 procent, čili z platu 58.000,- Kč to je cca 23.000,- Kč. Rovněž uvádíte nesmyslnou výsluhu 90.000,- Kč, to by ten policista musel odsloužit min. 30 let (výsluha 50 procent a to je končná) a musel vydělávat 180.000,- Kč měsíčně, což nemá ani policejní prezident. A ty vaše lázně, nárok nejdříve po 15-ti letech, málo poukazů (rozhodně nestačí pro všechny, kteří by měli nárok) a navíc v posledních 2 letech žádné, protože Ministerstvo vnitra poskytlo lázeňské domy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny (sama policie narozdíl od armády žádné lázeňské domy nemá).

   • Jan Novák

    Jirko, asi zapomínáte na další složky příjmu, jako jsou odměny a v současné době proplácené přesčasy, které se také do výsluh započítávají. Takže co kdyby jste zkusil poprosit svého přímého nadřízeného, aby vás poslal zpět na základní odbornou přípravu k doplnění znalostí?

    • Jirka

     Pane Nováku, když tak moudře píšete, tak máte pravdu, že součástí příjmu jsou odměny, přesčasy jsou nejdříve čerpány a propláceny v případě, že nelze čerpat volno a navíc až po cca 3 měsících. Navíc odměny nejsou nárokové, takže tady nešiřte bludy, že výsluhy mají po 21 letech min. 28.000 všichni, není to pravda. Takže na ZOP se vraťe vy, nebo si skutečnost nastudujte. Vy pořád operujete rádoby průměrem, ale tak to prostě není. Navíc s vaší výsluhou 90.000,- Kč jmenute tedy konkrétní osobu. Co já vím, tak nejvyšší výsluhu (mimochodem ani já s ní nesouhlasím, a jejich výši bych zastropoval), tak měl šéf GIBSu pan Murín ve výši cca 70.000,- měsíčně, takže tady nemystifikujte lidi.

     • Jan Novák

      Jirko, to, že odměny nejsou nárokové, neznamená, že se přespříliš často nedostávají. Dále u řady útvarů jsou přesčasy propláceny automaticky a navyšují si tím kolegové příjmy zcela cíleně. Jinak nevím kolik měl šéf gibsu, ale 100 000 výsluhy opravdu jsou. Neuvedl jsem nic, co by nebyla pravda.

   • Jan Novák

    Jirko, průměr policejních platů za loňský rok je téměř 52000 Kč a do toho jsou počítáni i ti, kteří mají odslouženo pár měsíců a nebo jsou na školách pro nováčky.

  • Jiří

   Vážený pane! Semlel jste páté pres deváté. Kde jste přišel na 350000,– Kč odchodného? Ověřil jste si, že každý policista má plat 120000,– Kč měsíčně, aby bral odchodné ve výši 350000,– Kč (6x max. 50% z hrubé-ho platu)? Kde jste přišel na rentu ve výši 28000,– Kč měsíčně (max. 50 % z měs. příjmu, který by tedy musel být min. 56.000,– Kč). Myyslíte si, že po 20 letech služby má policista nárok na rentu ve výši 50% z měs. příjmu? Ani náhodou. Prachšpatně jste si prostudoval zákon o služ. poměru, blábolíte nesmysly. Doporučuji vše si ověřit v praxi. Jiří

   • Jan Novák

    Dle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, má policista, hasič, celník…. po 21 odsloužených letech, nárok na odchodné 6 platů. které je počítáno z hrubého příjmu, ale dostane ho na výplatní pásku nezdaněný v čistém. Takže 350 000 Kč odchodného rozhodně není nic přehnaného. Pokud někdo blábolí, já to myslím nebudu.

  • Pavel

   kecáš nesmysly po 20 letech je výsluha35% žádných 6 platů odchodného max. 3 a musí si platit zdravotní a socialní

   • Jan Novák

    Není normální, aby byla výsluha po 15 letech. Nikde jinde na světě to není. Je třeba je buď zrušit a to změnou zákonné úpravy z měsíce na měsíc, anebo posunout nárok na výsluhu po 35 letech, tedy v již třeba v 53 letech věku. I tak by to byl luxus. Důchody, pokud budou, tak až od 68 roku.

   • Jan Novák

    Navíc další věc. Proč máme u policie, hasičů, celníků…tolik generálů? Dříve byl policejní prezident plukovník.

 10. claudius

  co se dá vlastně očekávat od diletanta Stanjury. Opava ho proklíná díky obrovským dluhům které nasekal jako starosta či primátor, 15 let nezveřejňoval informace v obchodním rejstříku (ač povinnost), ztrácel paměť, v čele financí jedním slovem „katastrofa“.

 11. Jan Novák

  A další příklad armáda ČR. Jde tam přes 80 miliard ročně a příští roky tam má jít 150 miliard ročně? Jak je tedy možné, že nemají vybavení? Kde ty peníze jsou? Je jich 27 000, a z toho pouze 5000 je určeno pro boj, ostatní jsou podpora. Jinými slovy, jeden by bojoval a pět by ho podporovalo způsobem….neboj, to bude dobrý…..Vojín tam s příplatky začíná na 50 000 Kč a má daleko nižší riziko než např. pekař, který denně vozí rohlíky. A kdyby se něco většího dělo, tak prý bude mobilizace, jak se nechal slyšet generál. K čemu tam tedy jsou? Jen pro peníze za nic a kvůli každoročním lázním zdarma?

  • Fiala

   Armádu jsme měli vždy k ničemu. Jen užírají peníze. Plně s vámi souhlasím, pane Nováku.

 12. Miroslav

  Jsem zvědavý jak z toho Stanjura chce vybruslit. Osobně si myslím, že to neustojí a obdrží nelichotivý titul nejhorší ministr financí od vzniku ČSR v r. 1918.
  Druhým důsledkem by mohl být pád Fialova kabinetu , protože v poslední křeči pudu sebezáchovy začne bezhlavě škrtat všude, kam ostrá tužka dosáhne a odstartuje ostré sociální nepokoje.
  Termín – konec roku , případně počátek r. 2024.

  • Eva

   Stanjura nevybruslí a vláda nepadne. Kryje jí záda senát,kde má většinu a parlament totéž. To by se mezi nimi museli najít zákonodárci se svědomím a to si myslím,že se nestane. Takže držme si klobouky,frčíme z prudkého kopce!

 13. Jan Novák

  Pane Pikora, přečtěte si prosím moje komentáře k ozbrojeným sborům, které jsem zde uvedl, ať víte, jak jsou přeplácení. Samozřejmě mají spoustu dalších benefitů a policistu v ulicích nepotkáte.

  • Bohumilpoulicek

   Na ulici policistu nevidíte? Já bych řekl, že jich je vidět dost. Jiní si stěžují na časté pokuty a tresty, co tedy chcete? A dodám, policista má zákaz brigád, aby se mohl připravit na náročnou práci. Někteří polotici mají několik prací, příklad Svoboda a další, ti se nemusí na práci připravovat, tedy nedělají nic a berou nekřešťanské peníze. Měřme stejným metrem všem!

   • Jan Novák

    Chci aby vyšetřovali podezřelé předražené nákupy, korupci úředníků a politiků, závažnou trestnou činnost apod. U nás se zaměřují na bagatelní trestnou činnost a ostatní se nechce nebo neumí vidět.

 14. Matej

  „Ministr financí Zbyněk Stanjura ve druhé polovině roku očekává zlepšení hospodaření státu.“

  Že by jste chtěli opustit korýtka a pustit k nim někoho schopného? Pochybuji, takže zase mlácení plev

 15. Filip Navrátil

  Teď teprve Češi poznáte mezi jakými zrůdami, a bezmozky to v Evropě celou dobu žijete. Protože doma budete zdechat hlady a zimou, jen proto aby se mohly peníze (které jsou potřeba jinde) cpát do armády, do války na Ukrajině, a dotovat elektrickou energií všechny naše skvělé sousedy.

 16. gargamel

  Objednávka v novinách,aby neustále řešily nemovitosti dopadne tak,že následný pokles cen strhne všechny obecní a městské rozpočty spolu s bankami do obřích dluhů a deficitů.I rozpočty jsou na cenách nemovitostí postaveny..A bude vymalováno.Ani stát to neustojí……ŠKRTY ŠKRTY a ŠKRTY je třeba dělat.

 17. gargamel

  Proč stát,když zrušil superhrubou mzdu,nezrušil všechny výdaje co na této přidané dani jsou postaveny?Peníze byly na důchodovou reformu a když to ČSSD nezrušila a důchodovou reformu neudělala a nastavila na to další výdaje není od věci tyto nadbytečné výdaje prostě zrušit.

 18. Dušan

  A kde jsou ty peníze, co navíc platí ČEZ kam jdou? Protože v disidentech nejsou.

 19. Lubajs

  Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

 20. Dagmar

  Pane ministře, koukněte, kam všude dává tato vláda peníze a možná si vzpomenete

 21. lwo

  „Mezitím stát roste každý rok jako Otesánek. To nemůže pokračovat do nekonečna, výdaje je potřeba škrtat. Začal bych u úřadů a úředníků, kde jen letos porostou výdaje o 12 procent.“

  Když ono je to s důchodci snazší, že? 🙁

  • Jan Novák

   Přesně tak, šetřit na důchodcích, postižených, vdovách atakdále jim jde skvěle, ale téměř 900 000 státních zaměstnanců, těm se neustále zvedají již tak často velmi vysoké mzdy.

 22. Rudolf

  Každý kdo téhle bandě dal hlas by měl vložit veškeré své úspory do záchrany tohoto státu před krachem! Příště už by takovou blbost neudělal!

  • Jan Novák

   Příště tu blbost také většina neudělá. Z ODS, TOP09 i STAN se stala levice a populisté. Dělají pouze levicovou a populistickou politiku.

 23. Jaroslav

  to je lež. takhle se to stále komunisticky sabotuje od roku 1948

 24. Jan Novák

  Další věc, nákup kulometů pro armádu ČR. Cena jednoho kusu pro Norsko zhruba 219 000 Kč. Cena pro ČR zhruba 1 119 000 Kč. U nás má navíc optiku, plechové dózy, řemen… Dokáže mi to někdo vysvětlit? Vše dohledatelné na webu kverulant.

 25. Milan

  tak obrajna je přesně ta kde bych začal já a hned potom zdanit 300 miliard dividend .

  f-35 co tato šálená vláda plánuje si nemohou dovolit ani nejbohatší státy.

 26. Jan Novák

  Přesně ta, navíc je ten letoun k ničemu. Je to vidět i teď na Ukrajině, žádný moderní letoun se nad bojiště neodváží, aby nebyl sestřelen a odpalují vše z dostatečné dálky.

 27. Miloslav

  Skvělý článek, je potřeba udělat skutečnou revizi příjmů a výdajů. Měl jsem radost z voleb, ale netušil jsem, že je to taková banda diletantů. Navíc, setrvávající v praktikách ODS, počatá již v minulosti.
  Tady je všechno úplně špatně. A je-li pravdivá statistika ve skvělých příspěvcích pana Jana Nováka zde (a zřejmě to tak bude), tak je zde vše špatně ještě o to víc.

  Díky nejlepšímu ekonomovi světa soudruhu Václavu Klausovi nám chybí pořádné základy příjmů, v podobě velkých a stabilních firem, jakými byly ČKD, Škoda, a další, ale také třeba ZVÚ, které stavělo funkční fabriky po celém světě. V dávné minulosti největší státní příjmy plynuly z realizací investičních celků v zahraničí, ale na to dnes už nemáme, chybí velké realizační firmy se zajetými vnitřními organizačními a řídícími systémy, techničtí odborníci, řemeslníci, vývoj a zejména předávání zkušeností. Dnešní zásadní pilíře ekonomiky, ČEZ, Škoda MB a k tomu zbytky někdejších velkých firem realizujících investiční celky na to nestačí! To je potřeba si uvědomit. Proto je potřeba udělat pořádný řez ve všech výdajích státu a oživit zdroje příjmů jinak, nežli nesmyslným zdražováním, které víc uškodí nežli pomůže. Dostali jsme se do srabu, proto už ani nemůžeme rozhazovat peníze na různé formy pomoci, především do zahraničí, oslabovat vlastní bojeschopnost vyklízením skladů staré bojové techniky pro naši početně zanedbatelnou armádu. Uvědomme si, že máme aspoň něco, nemáme-li na novou moderní techniku.
  Především je třeba zeštíhlet počet st.úředníků, zrušit dlouhodobě neobsazená tabulková místa ve st.úřadech, zrušit automaty na valorizace u všech st.úředníků, vč. soudců a státních zástupců. Zvednout mírně daně u všech příjmů, minimálně na úroveň jak tomu bylo do doby zrušení superhrubé mzdy. Zredukovat nepřiměřeně vysoké důchody formou zdanění důchodů nad určitou mez s použitím odstupňované progrese. A zdanit všechny příjmy obecně, tedy včetně příjmů vlády, poslanců, senátorů i prezidenta, osekat náhrady k platům, zrušit výjimky. Rozšířit digitalizaci státní správy. Z peněz EU podpořit fungující domácí průmysl, podpořit domácí zemědělství, ale nerozhazovat, ponížit příjmy dotací pro VIP zemědělce, celkově restrukturalizovat dotace z SZIF.
  Snižovat státní dluh a tím snižovat zbytečné výdaje za úroky. Omezovat ty zahraniční investice, které státu téměř nic nepřinášejí, ale naopak znamenají státní investice i výdaje do infrastruktury a ještě navíc znamenají výrazné odvody ze zisku do zahraničí.
  Zásadními změnami omezit výdaje a naopak nastartovat domácí ekonomiku, jinak dopadneme hůř než Řecko. Možností je spousta, ale stále chybí k tomu zásadnímu řezu chuť i odvaha.

  • Lubajs

   Hmmm, netušil jsem, že je to taková banda diletantů. Tak to jste buď mladík, který byl v dobách řádění ODS s jejich komplici ještě dítě anebo máte sklerózu. Vlády pod taktovkou ODS byly vždycky katastrofou. Já už to věděl hned, že když vyhraje pětikoalice bude všechno špatně. Proto jsem je nevolil. Nevolil jsem ani Babišovo ANO, ale musím uznat, že i ten Babiš by byl nesrovnatelně lepší než co je teď.

   • Miloslav

    Pane Lubajsi, mýlit se může každý nebo snad ne? Já svoje omyly neskrývám a vždycky je přiznám. Mladík už bohužel nejsem a sklerózu také ještě nemám. Jen se mi pan Fiala jevil jako slušný člověk a netušil jsem, že jediné co umí a jde mu to velmi dobře, jest to: být vemlouvavý a dělat díru do hlavy.
    Takže naprosto s Vámi souhlasím, že všechny vlády ODS byly vždy katastrofou, ale bohužel musím dodat, že naprosto stejné byly i vlády ČSSD a poté i ANO. Katastrofou je, že tady není koho volit, protože nelze očekávat, že i ten zbytek politických stran bude lepší. Všem jde jen o koryta, žádní srdcaři to prostě nejsou.
    A úplně nejhorší je ten fakt, že náprava stavu je možná jen za situace, kdy se opravdu začne šetřit a ukrajovat všem, i důchodcům, ale nejen jim!!! Teď se teprve ukazuje zranitelnost minulé hospodářské politiky Klause, který zlikvidoval veškerý nosný a stabilní průmysl. Moc dobře si pamatuji jeho slova, kdy uváděl, že bude spokojen, když zkrachuje 70% podniků a zůstane jen zbývajících 30%, ale budou zdravé. Jenže mu nějak uniklo, že právě ty které tehdy krachovaly, byly ty velké se kterými si nevěděl rady a jež by bylo potřeba podpořit. Navíc k tomu přispěla jeho privatizační politika, kdy ve své ješitnosti akorát rozdával, namísto toho, aby se privatizovalo cíleně těm, kteří by byli schopni kompetentně pokračovat. Takto s podporou Stránského zaprodali ČKD soudruhu Marouškovi, namísto toho, aby celou soustavu podniků v privatizaci získal tehdejší generální ředitel, který byl letitý čékáďák a srdcař. Také si pamatuji, jak jednu z prvních věcí, kterou Klaus udělal, bylo zrušení míst obchodních radů při čsl.velvyslanectvích, jelikož tím ušetřil jejich platy. To byla naprosto kapitální chyba, poněvadž zrušil pozice lidí, kteří v jednotlivých zemích velmi dobře znali místní poměry v obchodní oblasti, měli spoustu přátel mezi tamními obchodníky a mohli účinně pomáhat českým firmám na tamních trzích. Přitom poté krachovaly i PZtky, které do té aspoň nějak fungovaly a znaly zahraniční trhy v rámci své působnosti. K jejich krachu nejspíše přispělo to, že řada ambiciózních lidí z PZtek popadla šanony a šla dělat zahraniční obchod soukromě. Jenže si tito „vlčáci“ neuvědomili, či zapomněli, že do té doby ekonomicky silná PZtka se tím oslabí a oni, ti malí soukromníci, nejsou finančně dostatečně silní na to, aby mohli dělat velké obchody, jak to potřebovaly velké fabriky. Takže se poté tito soukromníčci udrželi jen někteří, co mohli uhradit náklady na bid bond do tendrů. anebo akontace v začátku realizací a podobně. Zahraniční obchod si proto převážně musely dělat fabriky samy, což při absenci znalostí jak se zahraniční obchod dělá, nutně vedlo ke ztrátě řady velkých zakázek.
    A v neposlední řadě dalším zásadním hřebíkem do rakve československého průmyslu i zahraničního obchodu bylo Klausova restrikce platů v domácích podnicích. Chytrý Klaus se v počátku vládnutí postaral, aby platy zaměstnanců v tehdy ještě státních podnicích příliš nezatěžovaly státní kasu a proto se rozhodl růst platů ve státních podnicích omezit formou jakési procentuální přirážky z výše platového přidání, která směřovala do státní kasy. Jelikož toto opatření se netýkalo domácích soukromých firem ani zahraničních firem, které si dle své libosti zaměstnance platily ze svého, tak spousta lidí, především z řad technických úseků, se přesunula k zahraničním firmám jež rostly jak houby po dešti. Tito lidé coby obchodní zástupci zahraničních výrobků, technicky vyspělejších a sofistikovanějších, se svými násobně vyššími platy, dělali medvědí službu domácí výrobě. Toto vše dohromady rovněž významně ohrozilo existenci domácího průmyslu, jelikož odliv „mozků“ se nutně promítl do technické úrovně konstrukce naší domácí výroby i do projektů investičních celků. Navíc poté domácí podniky začaly ve svých výrobcích více používat zahraniční prvky, na úkor výrobců domácí provenience.
    Všechny tyto skutečnosti významně přispěly k pádu domácích podniků, zejména těch velkých, které tvořily pilíře naší domácí ekonomiky. Změnu nepřinesly ani vlády ČSSD a připočítám-li do toho korupční kupčení se státním majetkem, tak se nelze divit, že jsme na tom tak, jak jsme.
    A protože se nedá očekávat, že by nastala nějaká opravdu razantní a skutečná politicko-hospodářská změna, tak bych se Vás rád zeptal, coby pamětníka s absencí sklerózy, člověka prostého naivity a patřičně zorientovaného i zkušeného, na toto:
    Chci chodit nadále k volbám i chci zvolit jen opravdu slušné lidi i odborně zdatné a lidsky na výši, aby se už konečně nastartovala změna k lepšímu. Poraďte mi, koho mám propříště volit? Když nechci volit, komunisty, socialisty, fašisty, zloděje, korupčníky, …….. atd., …….. atd.?
    Já to fakt, opravdu, ale opravdu, nevím, koho za dané situace a daného stavu volit!!!! Jak já to vidím, musím se přiznat, že ani ten Babiš by určitě vůbec nebyl lepší než co je teď.

   • Miloslav

    Pane Jane, též se mi Vaše příspěvky líbily, díky za ně.

 28. Alfons Harazim

  Co čekat ve státě, kde ministr financí neví kolik má 100 miliard nul a za důležité považuje, že umí polsky.

 29. Václava

  Pane Bože,moc tě prosíme,zbav nás této hruzovlády už zase začínáme rypáky rýt zem.Ods zase rozkrádá co se dá a babochlap Pekarová neustále uráží lidi a se chcípáčkem Vystrčilem vesele cestují po světě.Národ je nezajímá ani trošku,jde jim hlavně o peníze pro sebe.Prosíme tě ztrestej tu verbež kterou podvodem dostal k moci uslintaný RycheckýSpust boží mlýny dokud je čas než si dosadí do US i bendu .Potřebují ty zlodějny přikrýt tímto přetrhdílem.AMEN.

 30. Honza

  co si lidi zvolili to mají, tahle vláda je pohroma pro stát na X let

  • Jirka

   Přesně tak, každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží , co si zvolil ,to má!!!

 31. jofre

  3 biliony dluhů za 33 let zlodějin ,podvodů,podrazů,krizí….a to ještě máme malou armádu ,bolševici museli živit 200 000 krků v armádě,bude zle nedobře v zemi České…

 32. Václava

  Konečně bude mít tato krásná země vládu odborníku.Pronesl KLAUS v roce 89 po hadrové revoluci.A začalo rabování s ODS na čele.No a dnešek tomu dal korunu.Prodavačka telefonu,traktorista,elektrykař,učitel, no skrátka elita a odborník jeden větší než druhý.Mají heslo-rychle si nakrást,tohle nám už nikdo nesežere.

 33. Václava

  Kdyby tato zprzněná pětidemolice byla jenom trošičku chytrá tak zavře nějakého starého komunistu do sklepa a nedá mu nažrat dokovad neprozradí jak to dělali že všechno tak šlo.

 34. Štěpán

  To říká ten pravý, vyhazují peníze doslova z okna.
  Potrefená husa se vždycky ozve.

 35. Hanz

  Sebrat by se mělo hlavně policii a ne jen na platech. Rozhodně nepotřebují každý půlrok nová auta. U učitelů je spíš potřeba narovnat rozsah platů, pak by se nemuselo ani přidávat, průměrný mají vyšší než ti úředníci. A i ti úředníci mají kolikrát platy menší než prodavač se základkou a to mají vysokou školu a automaticky by tedy měli mít naopak o 10 tisíc více. Ale samozřejmě, je úředník na městě a pak třeba úředník na ministerstvu a to je úplně jiná platová relace.

  Ono by snížit deficit šlo i bez škrtů, ale to je potřeba peníze investovat tam, kde vydělají. Když se na tom samém místě sebere (jako se to dělá teď), tak to sice na půl roku ušetří a pak už navždy jde o několikanásobný prodělek. Ještě bych uzákonil, že výnosy z měření stacionárních radarů půjdou do státní pokladny, to by mělo i vítaný efekt, že by se přestaly stavět a začaly pomalu mizet 🙂

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB