Fialova vláda se loni rekordně zadlužila

Názor
Dluh vlády ČR loni historicky rekordně narostl. O skoro 430 miliard korun. To nominálně zhruba odpovídá nárůstu zadlužení vlád z let 1993 až 2004. Fialova vláda se za rok zadlužila přibližně jako obě Klausovy, Tošovského, Zemanova, Špidlova a Grossova vlády dohromady. 
Fialova vláda se za rok zadlužila přibližně jako obě Klausovy, Tošovského, Zemanova, Špidlova a Grossova vlády dohromady. Ilustrační foto: Facebook Petra Fialy

Údaje vyplývají z dnes aktualizovaných dat ministerstva financí. Stvrzují, že Fialově vládě se loni nepodařilo zvrátit trend dramaticky narůstajícího vládního zadlužení, který je realitou už od covidových let 2020 a 2021. Částečně lze tento nezdar vysvětlit objektivně mimořádně nepříznivými ekonomickými důsledky války na Ukrajině, zejména pak v podobě energetické drahoty.

Samozřejmě, od roku 1993 vládní dluh narůstá z určité části nejen kvůli vlastnímu nevyrovnanému hospodaření jednotlivých vlád, ale také kvůli inflaci. Na tento vliv však nelze svádět vše. Jeden příklad za všechny. Loňských 430 miliard nového dluhu odpovídá přibližně 200 miliardám v cenách roku 1997.

Přitom třeba kumulativní nárůst zadlužení v letech 1994 až 1999 činil nominálně necelých 70 miliard. I po zohlednění inflace tak lze říci, že česká vláda se loni – tedy už reálně – zadlužila za jediný rok více než dvojnásobně v porovnání s celkovým zadlužením, které mají na svědomí všechny kabinety vládnoucí v 90. letech dohromady.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda v tichosti plánuje „sekeru“ přes 1 200 miliard

Zavřít reklamu ×
  1. Dluh je velký ,ale kam zmizely ještě vybrané peníze z DPH navýšené o inflaci ? 137 miliard Kč. ! Tak se taky dá hospodařit .

  2. Ten fialovej genius tvrdí, že nám hrozí náraz do zdi, Může být klidný, on ten náraz absolvoval již jako kojenec a to se projevilo

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.