bool(false)

Finanční skupina AXA letos prochází změnami

Jedna změna za druhou, tak by se dalo pojmenovat letošní chování francouzské finanční skupiny AXA. V březnu oznámila, že od září bude mít nového ředitele, pak ohlásila konec investic do tabákového průmyslu a minulý týden přišly zprávy o tom, že se stahuje z britského trhu.

Thomas Buberl se stane jedním z mála cizinců, kteří stojí v čele přední francouzské společnosti, resp. druhé největší pojišťovny v Evropě. Reprofoto: www.faz.net

AXA působí i v České republice a na Slovensku, kde má téměř jedna půl milionu klientů v životním i neživotním pojištění, investování a spoření na stáří. Stáhne se ale z Velké Británie, kde prodá své investiční, důchodové a pojišťovací aktivity britské pojišťovně Phoenix za cca 75 milionů liber (13,3 miliardy Kč). AXA letos už předtím v Británii prodala jiné firmy, které se zabývaly dluhopisy a investicemi.

Někteří komentáři dávají tento krok do souvislosti s novými evropskými kapitálovými pravidly pro pojišťovny, tzv. Solvency II, které začátkem letošního roku vstoupily v Evropské unii v platnost. Pojišťovnám kvůli těmto pravidlům vyskočily náklady zejména v oblasti životního pojištění, a proto nyní některé z nich kvůli vylepšení likvidity prodávají část svých aktivit.

Zatímco britský výprodej lze chápat jako čistě obchodní záležitost, ohlášený konec investic do tabákového průmyslu a zbavení se cenných papírů tabákových firem v hodnotě téměř 50 miliard korun je motivován „vyšším principem“.

Investice do tabákového průmyslu jsou v rozporu s aktivitami AXA ve zdravotním pojištění. „Nedává smysl, abychom pokračovali v investicích do tabákového průmyslu,“ citovaly agentury Thomase Buberla, který letos v září vystřídá v čele firmy dosavadního šéfa Henriho de Castriese.

Němec Buberl (42) se tak stane jedním z mála cizinců, kteří stojí v čele přední francouzské společnosti, resp. druhé největší pojišťovny v Evropě. V AXA působí od roku 2012, předtím působil ve švýcarských pojišťovnách Winterthur a Zurich Insurance Group.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Šance na vyléčení rakoviny prostaty je vysoká

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů, každý rok jich u nás onemocní až sedm tisíc. Přesto, že rakovina prostaty většinou roste pomalu a obvykle je dobře léčitelná, ji podlehne téměř …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru