Finanční skupina AXA letos prochází změnami

Jedna změna za druhou, tak by se dalo pojmenovat letošní chování francouzské finanční skupiny AXA. V březnu oznámila, že od září bude mít nového ředitele, pak ohlásila konec investic do tabákového průmyslu a minulý týden přišly zprávy o tom, že se stahuje z britského trhu.

Thomas Buberl se stane jedním z mála cizinců, kteří stojí v čele přední francouzské společnosti, resp. druhé největší pojišťovny v Evropě. Reprofoto: www.faz.net

AXA působí i v České republice a na Slovensku, kde má téměř jedna půl milionu klientů v životním i neživotním pojištění, investování a spoření na stáří. Stáhne se ale z Velké Británie, kde prodá své investiční, důchodové a pojišťovací aktivity britské pojišťovně Phoenix za cca 75 milionů liber (13,3 miliardy Kč). AXA letos už předtím v Británii prodala jiné firmy, které se zabývaly dluhopisy a investicemi.

Někteří komentáři dávají tento krok do souvislosti s novými evropskými kapitálovými pravidly pro pojišťovny, tzv. Solvency II, které začátkem letošního roku vstoupily v Evropské unii v platnost. Pojišťovnám kvůli těmto pravidlům vyskočily náklady zejména v oblasti životního pojištění, a proto nyní některé z nich kvůli vylepšení likvidity prodávají část svých aktivit.

Zatímco britský výprodej lze chápat jako čistě obchodní záležitost, ohlášený konec investic do tabákového průmyslu a zbavení se cenných papírů tabákových firem v hodnotě téměř 50 miliard korun je motivován „vyšším principem“.

Investice do tabákového průmyslu jsou v rozporu s aktivitami AXA ve zdravotním pojištění. „Nedává smysl, abychom pokračovali v investicích do tabákového průmyslu,“ citovaly agentury Thomase Buberla, který letos v září vystřídá v čele firmy dosavadního šéfa Henriho de Castriese.

Němec Buberl (42) se tak stane jedním z mála cizinců, kteří stojí v čele přední francouzské společnosti, resp. druhé největší pojišťovny v Evropě. V AXA působí od roku 2012, předtím působil ve švýcarských pojišťovnách Winterthur a Zurich Insurance Group.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru