Finanční trhy přivítaly snížené napětí kolem Ukrajiny

Názor
Na trzích dnes klesala averze vůči riziku poté, kdy ruský ministr obrany oznámil stahování části vojsk z rusko-ukrajinských hranic. Cena ropy Brent se snížila přibližně o 2,5 procenta. Akciové trhy v Evropě i v USA rostly. Americký dolar proti euru mírně ztrácel. Zveřejnění oproti odhadům vyššího růstu cen průmyslových výrobců v USA nemělo dnes na jeho vývoj výraznější vliv.
Americký dolar dnes proti euru mírně ztrácel. Ilustrační foto: Pixabay.com

Středoevropské měny v čele s polským zlotým proti společné evropské měně v prostředí globálního snížení averze vůči riziku posilovaly. V Polsku a Maďarsku navíc dnes potěšilo zveřejnění výsledků hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí, které svým růstem výrazně překonaly odhady.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dle agentury Reuters dnes uvedl: „Uvidíme, zda ještě budeme zvyšovat úrokové sazby, vyloučit se to nedá. Šlo by však už spíše o jemné ladění sazeb.“ Připomeňme, že naše prognóza počítá s vrcholem hlavní úrokové sazby na pět procent v průběhu první poloviny letošního roku a se začátkem jejího snižování již ve čtvrtém čtvrtletí.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ropa zdražuje. Svět se bojí ruské invaze na Ukrajinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.