Významný americký finančník Steve Schwarzman varuje před další finanční krizí. Regulace finančních trhů podle něj zřejmě způsobí nedostatek hotovosti, který postihne globální ekonomiku. „Prodejci budou nabízet cenné papíry, o které nebude mít nikdo zájem,“ napsal zakladatel a šéf investiční společnosti Blackstone v listu The Wall Street Journal.
Schwarzman dřív pracoval pro investiční banku Lehman Brothers, jejíž pád v roce 2008 odstartoval globální hypoteční krizi.
Své tvrzení Schwarzman dokládá studií Deutsche Bank, podle které ubylo investic do akcií a dluhopisů. Například investice do podnikových dluhopisů klesly od roku 2001 až o 90 %! Podobné varování jako Schwarzman vyslovil i ekonom Nouriel Roubini.
Rovněž ČNB nabádá k opatrnosti. Ekonomické oživení v Evropě podle ní nemá pevné základy, a proto zůstává hlavním rizikovým scénářem pro domácí finanční sektor obnovení ekonomické recese, které by vedlo k prudkému zhoršení ziskovosti. Na ziskovost bank, jejichž výnosy jsou ve významné míře závislé na vývoji úrokových marží, může mít nepříznivé dopady také pokračující pokles úrokových sazeb. Nízké sazby mohou negativně ovlivňovat i hospodaření pojišťoven.
„Domácí ekonomika se v současné době nachází ve fázi finančního cyklu, kterou lze označit za počáteční oživení. Posun ekonomiky do expanzivní fáze finančního cyklu naznačuje vývoj úvěrových standardů bank. Ten však zatím nebyl doprovázen změnami v ostatních typech cyklických rizik. Nulová sazba proticyklické kapitálové rezervy bude aplikována pravděpodobně i v následujících dvou letech. Tato pravděpodobnost se však v důsledku oživování úvěrové dynamiky, uvolňování úvěrových standardů a částečného zlepšení investičního sentimentu snížila,“ konstatuje na webu ČNB mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann.
Nová hypoteční bublina?
Zdrojem systémového rizika se můžou stát naděje ohledně dalšího růstu cen nemovitostí v kombinaci s příznivými podmínkami na trhu úvěrů na bydlení, na něž upozorňují analytici v zahraničí. Také v Česku se tyto úvěry stávají dostupnější i pro skupinu dlužníků s nižší úrovní a stabilitou příjmů. ČNB sice hodnotí nastavení standardů u úvěrů na bydlení jako převážně konzervativní, u struktury nově poskytnutých úvěrů však centrální banka větří růst rizika.
Vzhledem k tomu, že hypotéky představují největší část úvěrového portfolia bank, považuje ČNB za nezbytné použít sadu doporučení jako preventivní nástroj, jehož smyslem je snížení rizik spojených s poskytováním úvěrů na bydlení v dalších letech.
České banky a pojišťovny však podle zátěžových testů zůstávají vysoce odolné vůči scénářům nepříznivého vývoje, vyšší citlivost na úrokové riziko ale indikují penzijní společnosti. Hlavním rizikem pro finanční sektor zůstává obnovení recese vedoucí k propadu ziskovosti.
„Robustní kapitálová přiměřenost a míra likvidity jsou klíčem k udržení vysoké důvěry veřejnosti a investorů ve stabilitu domácího finančního sektoru,“ uklidňuje guvernér ČNB Miroslav Singer.