Firmy musí nově prokázat, že dovezené výrobky neobsahují železo či ocel z Ruska

Názor
Dovozci a vývozci se začátkem října dočkali hned několik novinek. Jednou z nich je nutnost importérů doložit při vyclení zboží pocházejícího z nečlenského státu EU, že ocel nebo železo pro jeho výrobu nepochází z Ruské federace.
Novinka týká i zboží, které je vyrobeno ze železa či oceli jen zčásti. Prokázat původ budou muset dovozci i u zboží, které obsahuje třeba jen železné šrouby, i když z většiny byl použit jiný materiál. Ilustrační foto: Pixabay.com

Problém může nastat u firem, které si k tomu včas nezajistily potřebné celní dokumenty. Ve shodném termínu také začalo platit přechodné období pro nařízení CBAM, které dovozcům přinese rovněž řadu nových administrativních povinností.

Zákaz dovozu výrobků ze železa a oceli zpracovaných ve třetích zemích pomocí ruských železných a ocelových vstupů je součástí sankcí proti Rusku. Měl však odloženou platnost, aby se na něj evropští dovozci stihli připravit.

U vyclívání takových zásilek očekáváme komplikace, protože celníci začnou vyžadovat speciální certifikáty, kterými podle našich zjištění většina dotčených firem nedisponuje. Prokázání původu železa či oceli použitého při zpracování je na straně dovozce a zároveň nutnou podmínkou nákupu a dovozu takových výrobků.

Potvrzení o původu bude potřebovat i šroubek

Novinka týká i zboží, které je vyrobeno ze železa či oceli jen zčásti. Prokázat původ budou muset dovozci i u zboží, které obsahuje třeba jen železné šrouby, i když z většiny byl použit jiný materiál. Takové zásilky jsou ale velmi časté a často i ve velkých objemech.

PSALI JSME:
Závislost na oceli? Evropa zaostává a Čína stále vede

Celní orgány mohou v případě důvodných pochybností vyžadovat další důkazy, jako jsou doplňkové samostatné zkušební certifikáty pro různé transformační kroky, kterými výrobek prošel. Pokud se na nové požadavky dovozce nepřipravil, celní odbavení se mu může značně prodloužit, zkomplikovat nebo dokonce ani své zboží neproclít.

Uhlíková daň přinese také novou administrativu

Od října začalo zároveň platit přechodné období pro nový mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích Evropské unie. CBAM má stanovit cenu za uhlík, uvolněný při výrobě zboží dovezeného do zemí EU. V přechodném období, které má trvat do konce roku 2025, čeká na dovozce řada nových administrativních a reportingových povinností.

Čtvrtletně budou muset předkládat hlášení obsahující mimo jiné celkové množství dovezeného zboží, celkové skutečné obsažené emise v dovezeném zboží nebo celkové nepřímé emise v dovezeném zboží.

Znamená to, že již od prvního října dovozci budou muset sbírat data, aby na konci ledna příštího roku podali první hlášení. Největší problém může nastat u těch, kteří využívají více celních brokerů. V případě nedodržování nařízení hrozí uložení sankcí ze strany příslušných orgánů.

PSALI JSME:
Čeká nás změna paradigmatu?

Elektronická komunikace s Celní správou dozná změn

Novinky od prvního října nastaly i v celním odbavení a celních softwarech pro elektronickou komunikaci s Celní správou. Vyšší verze tranzitního systému (NCTS) a nový systém pro vývoz zboží (AES) se dotkl firem zajišťujících tranzitní přepravu a vývoz zboží mimo země Evropské unie.

Vývojáři deklarantských softwarů až v posledních dnech obdrželi od Celní správy ČR všechny potřebné finální podklady pro nezbytnou aktualizaci celních programů. Situaci komplikuje také skutečnost, že tyto změny měly zavést všechny zúčastněné země v letošním roce.

Přitom například v Rakousku, Řecku, Maďarsku, Litvě nebo Holandsku k tomu dojde až v roce příštím. Vhodnější by bylo v České republice spuštění novinek v elektronické komunikaci celních služeb odložit alespoň o měsíc, aby alespoň pro dovozce nebylo tolik nových změn a povinností najednou.

Autor je ředitel společnosti Gerlach
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropu čeká velmi obtížné desetiletí

Zavřít reklamu ×
  1. Výborná myšlenka. A co takhle vzduch. Ten by také měli prokázat, že není z Ruska. To se zase nějaký mudrc vyznamenal.

  2. Naším největším nepřítelem není Rusko ale čeští politici,kterým prošel podvod století a to je spojení pěti politických stran v jednu jedinou. To už zavání totalitou kdy se mohou všechny strany spojit v jednu a tu bude muset volič volit…A jsme před rokem 1989!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.