Forint bude v následujících čtvrtletích oslabovat

Názor
Kurz koruny zůstával i v průběhu úterního obchodování stabilní. K větším pohybům ho nepřiměly ani zpřesněné výsledky hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí, které dopadly lépe, než se čekalo. Pozitivní překvapení přinesl vývoj spotřeby domácností, což ale zároveň znamená proinflační vyznění celého výsledku.
Forint bude v následujících čtvrtletích oslabovat. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výrazných změn v úterý nedoznal ani polský zlotý, který se pohyboval kolem úrovně 4,73 PLN/EUR. Maďarský forint byl volatilnější, když očekával zasedání tamní centrální banky. Ta zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o 100 bazických bodů na 11,75 procenta, jak se očekávalo. Kurz forintu v průběhu dne posílil o 0,5 procenta.

Vzhledem k silným inflačním tlakům a obavám z oslabování domácí měny bude podle našeho názoru maďarská centrální banka ve zpřísňování měnových podmínek pokračovat, a to až do úrovně 14,5 procenta. Tam by se 3M i týdenní depozitní sazba měly dostat na konci letošního roku. Forint bude ale přesto podle naší prognózy v následujících čtvrtletích oslabovat.

Americká data překvapila pozitivně, když spotřebitelská důvěra překonala všechna očekávání a vyskočila 103,2 bodu. V důsledku toho euro přišlo o své ranní zisky a oslabilo zpět těsně pod paritu.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Region v červeném

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB