Globální korporace si berou oddechový čas. Firmám závislým na dolaru se až tak nedařilo

Názor
Únor je v plném proudu. Své výsledky již reportovalo 66 procent firem z amerického indexu S&P 500. Probíhající výsledková sezóna však může ještě mírně překvapit. Firmám se daří v souladu s dlouhodobým průměrem. Překonání kvartálních cílů v oblasti zisků na akcii ohlásilo 71 procent firem. V oblasti tržeb jsou výsledky trochu horší, přesto i zde 62 procent firem překonalo očekávání.
Investoři se před výsledky obávali zejména o osud firem, které jsou citlivé na silný kurz amerického dolaru, na zpomalení globálního ekonomického růstu a na obchodní třenice mezi USA a Čínou. Tento typ firem skutečně dodal oproti ostatním horší čísla. Foto: Pixabay

Počet firem, jež reportují lepší výsledky, je v souladu s historickým průměrem. Firmy v posledním kvartálu loňského roku celkově dosáhly růstu tržeb ve výši sedmi procent. Meziroční tempo růstu zisků na akcii za čtvrté čtvrtletí 2018 je na hodnotě 13,3 procenta. Pokud toto tempo vydrží, půjde o pátý kvartál v řadě, kdy zisky rostly dvouciferným tempem.

Kdo jsou vítězové? Nejvyšší měrou překonaly průměrné výsledky firmy v energetickém sektoru, a to o vysokých 19,9 procenta. Následovány jsou sektorem komunikačních služeb, který překonal čísla v průměru o 8,8 %. Zazářily například firmy Alphabet a Disney, ale také řada firem z energetického sektoru, jakými jsou například rafinerie Philips 66 či Marathon Petroleum.

PSALI JSME:
Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

Investoři se před výsledky obávali zejména o osud firem, které jsou citlivé na silný kurz amerického dolaru, na zpomalení globálního ekonomického růstu a na obchodní třenice mezi USA a Čínou. Tento typ firem skutečně dodal oproti ostatním horší čísla. Tempo růstu zisků na akcii za celý poslední fiskální rok činilo robustních 16,6 procenta u firem, které tvoří více než 50 procent svých tržeb „doma“ ve Spojených státech. Naproti tomu skupina společností, které více než polovinu tržeb získávají „ze světa“ mimo Spojené státy, dodala za poslední fiskální rok růst zisků na akcii „pouze“ 8,4 %.

Rozdíl ve výkonu bude pravděpodobně pokračovat. Firmy s převahou „amerických“ tržeb očekávají meziroční růst zisků na akcii pro letošní rozpočtový rok ve výši 6,7 procenta, zatímco ty s převahou mezinárodní expozice se mohou těšit pouze na růst o 1,9 %. Globální korporace si tedy berou oddechový čas. Rovněž je nutno zmínit, že celkové očekávání růstu zisků na akcii všech firem z indexu S&P 500 dohromady je pouze pět procent.

PSALI JSME:
Rok 2018 nebyl pro tuzemské fondové investory nijak úspěšný

Jde tedy o výrazné zpomalení oproti předchozímu roku, které je dáno pomalejším globálním růstem a obchodními třenicemi. Vliv má i vysoká srovnávací základna předchozího období, ve kterém se firmy těšily skokovému růstu zisků na akcii vlivem daňové reformy. Očekávání růstu firem se tedy spíše dostává do dlouhodobého normálu, respektive lehce pod něj.

Co bude dál? Z komentářů firem to v letošním roce zatím vypadá na mírný jednociferný růst tržeb i zisků. Z hlediska kratšího výhledu na nejbližší první kvartál analytici očekávají mírný meziroční pokles zisků na akcii. Růst tržeb by ale i tak měl pokračovat a v dalších kvartálech by se měl i meziroční růst zisků na akcii překlopit do pozitivních čísel. Velký vliv na trhy i zisky firem může mít rozuzlení obchodních jednání mezi USA a Čínou. A také makrodata, která ukáží, zda se zpomalení světové ekonomiky zastaví, či bude pokračovat. Své k tomu mohou říci také americký „shutdown“, brexit a další politické faktory s těžko předvídatelnými výsledky.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak se letos bude dařit akciím (a kterým), ovlivní nejvíc prezidenti Trump a Si. A šéf amerického Fedu

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru