Gottova eurobankovka bude sběratelským hitem

Ještě se ani nezačala prodávat, a její cena se už mezi sběrateli vyšplhala do astronomických výšin. Na jednom z českých aukčních portálů se cena dostala na pět tisíc korun, další zahraniční aukční web ji nabízí za částku o tisíc korun vyšší. Přitom počáteční prodejní cena bude pouhých 50 Kč.
Gottova eurobankovka bude sběratelským hitem. Reprofoto: Nunofi

Unikátní suvenýrová eurobankovka s portrétem Karla Gotta se začne prodávat přesně v den zpěvákových 80. narozenin, tedy zítra – v neděli 14. července 2019 od devíti hodin ráno v prodejně Supraphon Musicpoint na pražském Jungmannově náměstí. Eurobankovka bude mít nominální hodnotu nula euro a vyjde v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů.

Prodej pamětních eurobankovek s mistrovým motivem se v prodejně Supraphonu uskuteční prostřednictvím dvou instalovaných speciálních výdejních automatů, do kterých bude možné vhodit mince v hodnotě 10, 20 a 50 Kč.

Vzhledem k nízkému celkovému nákladu a velkému zájmu veřejnosti očekávají organizátoři tvoření fronty zájemců od brzkých ranních hodin a rychlé vyprodání celé emise bankovek. Předpokládají, že bankovku si přijedou do Prahy koupit lidé z různých koutů České republiky, ale i ze zahraničí.

V rámci České republiky zatím bylo realizováno několik emisí suvenýrových eurobankovek, konkrétně s motivy Pražského hradu a ZOO Liberec. Bankovky se vždy vyprodaly v průběhu několika hodin. Podobný osud čeká podle odborníků i pamětní bankovku s vyobrazením Karla Gotta. Při podobně lákavých motivech se nezřídka stává, že cena bankovky dokáže mezi sběrateli následně velmi výrazně narůst. U některých zahraničních vydání vzrostla cena z původních dvou eur i na více než sto za kus.

PSALI JSME:
Sběratelství: Vášeň, emoce, ale i velké peníze

Průlomová emise

Dobrý osud předpovídá bankovce s vyobrazením Mistra i oslovený expert na mince a bankovky, autor odborného katalogu českých a slovenských bankovek Radim Václavík z numismatického aukčního domu Macho & Chlapovič.

„Suvenýrové eurobankovky jsou v Čechách zatím v počátcích, ale třeba na Slovensku jde o obrovský fenomén s širokou sběratelskou základnou. Bankovku s Karlem Gottem vnímám jako průlomovou emisi,“ říká Václavík.

Kouzelný je podle něj také fakt, že bankovku s tímto motivem nikdo nečekal. „Přichází jako blesk z čistého nebe. Vyzdvihnout musím i jméno jejího autora. Portrét Mistra nakreslil podle fotografické předlohy jeden z nejtalentovanějších světových výtvarníků se specializací na bankovky, Slovák Matej Gábriš,“ dodává.

PSALI JSME:
Telefonní číslo nebo náramek Ivana Jonáka. Největší bizarnosti vydražené po internetu

Eurobankovky s ochrannými prvky

„Vzhledem k tomu, že o bankovku s motivem Karla Gotta je už nyní obrovský zájem v zahraničí, především v Německu, v Rakousku a samozřejmě i na Slovensku, nikdo z jeho skalních fanoušků si nechce nechat ujít toto limitované vydání a cena určitě poroste ještě výše, jak už je nyní patrné z aukčních portálů,“ říká Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofi, jež pamětní eurobankovky vyrábí.

Samotná výroba probíhá se svolením Evropské centrální banky ve francouzské tiskárně cenin, která tiskne i skutečné eurobankovky. Ostatně i koncept suvenýrových eurobankovek pochází právě z Francie. Před čtyřmi lety jej tam vytvořil Richard Faille a jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace jedinečných kulturních památek a významných osobností Evropy.

Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky sériovému číslu je každý kus unikátem. Na Euro Souvenir bankovky, které jsou zabezpečeny proti případnému zneužití v platebních automatech apod., se nepřijímají žádné rezervace a není možný ani výběr konkrétního čísla.

Bankovky Euro Souvenir jsou tištěny se svolením Evropské centrální banky, nejde tedy o padělky. Pro jejich tisk se používá stejný papír a stejná tiskárna, kde se tisknou pravá eura, a dokonce mají i některé jejich ochranné prvky. Bankovky s nulovou hodnotou prodávané jako suvenýry v evropských turistických lokalitách jsou zabezpečeny proti případnému zneužití v platebních automatech apod. Foto: FAEI.cz

×
  1. Bože, to už snad není normální. Ale úžasně to odvádí pozornost od vážných problémů této země. Ubohé…..

  2. Nemaťte lidi, tohle není žádná bankovka. I když se tak tváří, je to prostě jen zajímavě provedený grafický list (lístek). Bankovky vydávají pouze centrální banky. Očekával bych, že v odborném magazínu by to měl autor článku vědět.

  3. Po velkém úspěchu by měla vzniknout další “bankovka”
    s Babišem.
    Těm, co byl vyměměný mozek za koblihu doporučuji jí zakoupit, ANOFERŤácká vláda by tím mohla získat nějaký peníz na dotaci AGROFERTU a nemusela by Schillerová vymýšlet na pokyn ředitele firmy ČR další daně.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Jeroným Pražský. Upálen rok po Husovi

Že na dnešní den připadá výročí upálení mistra Jana Husa, vědí snad všichni Češi, Moravané a Slezané. Skoro každý rok mají díky svátku, jenž jeho odkaz připomíná, o den volna navíc. Že ale na témže místě v německé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Prázdné pláže, s rouškou do supermarketu

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Včera jsme se věnovali cestě na Istrii i zpět domů, …
Rolovat nahoru