Hádáte se doma kvůli penězům? Nejste sami. Příjmy mají na domácí pohodu značný vliv

Finance v životě českých párů hrají velmi významnou roli. Tři ze čtyř o nich diskutuje pravidelně a zhruba každý sedmý pár se kvůli penězům dokonce vášnivě hádá. Své o tom vědí manželé Jana a Martin, kteří jsou „učebnicovým příkladem“ nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos.
Někdy se lidé doma pohádají třeba i kvůli botičkám pro jejich dítě. Foto: Pixabay

„Narodila se nám holčička a jsem už skoro rok na mateřské,“ říká Jana (celé jméno má redakce k dispozici – pozn. red.) s tím, že její manžel příliš neřeší nákupy potřebností pro dcerku, ale stále utrácí za počítačové hry, muziku a značkové oblečení. Jako za svobodna a bez dítěte. „Když jsem dceři koupila její první botičky za tisícovku, byl z toho doma téměř rozvod,“ dodává Jana s tím, že od státu měsíčně dostává méně než deset tisíc korun a Martin má čistého více než třikrát více.

Partneři se ale nikdy nedokázali shodnout na zřízení společného účtu a na pravidlech rodinných výdajů. „Vždy to skončilo hádkou,“ vzpomíná Jana. Martin to ale vidí jinak: „Za výbavičku pro dítě, kočárek, autosedačku a další nezbytnosti jsme ještě před narozením utratili téměř osmdesát tisíc korun. Jana si prosadila, že všechno musí být nové. Jen kočárek stál tolik, co stojí ojetá auta v bazaru.“

A dodává, že z rodinného rozpočtu po narození dítěte, „vypadl“ příjmem partnerky. „Chtěli jsme stavět, ale teď na to – při současných cenách a pravidlech České národní banky omezujících nové hypotéky – můžeme na pár let zapomenout,“ říká Martin.

Potvrzuje tak, že mezi témata, která páry ve vztahu k financím řeší, jsou nejčastěji (ve více než třetině případů) spory kvůli tomu, do čeho budou společně investovat a v jaké výši. Pro každý zhruba pátý pár je pak důvodem sporů to, že jejich výdaje jsou vyšší než příjmy.

PSALI JSME:
Děti na dluh. Češi si berou půjčky, aby svým potomkům splnili jejich přání

Plánujete? Ne? Tak začněte

„Plánování výdajů v závislosti na příjmech je velmi podstatnou složkou zdravého vztahu. Dlouhodobý nepoměr mezi příjmem a útratou páru vede k frustraci, která může vyústit až k ukončení vztahu,“ myslí si Michal Cibulka, metodik finančního plánování Broker Consulting.

Pro zlepšení rodinného rozpočtu doporučuje začít si pravidelně zapisovat příjmy a výdaje. „Třeba do jednoduché tabulky v počítači, nebo do aplikace v chytrém telefonu. Společně je pak s partnerem probrat a snažit se najít položky, které je možné snížit či omezit, aby se rodinný rozpočet dostal do plusových hodnot a pak opatření dodržovat,“ navrhuje.

„To jsme zkusili,“ komentuje návrh odborníka Martin. Problém je ale podle něj v tom, že manželka měla před narozením dítěte vyšší příjem. I to, že jeden z partnerů vydělává méně než druhý, je podle výsledků průzkumu Ipsos problém pro více než pět procent tuzemské populace.

PSALI JSME:
Exekutoři jásají: Čechy zajímají finance partnerů, až když za ně musí platit jejich dluhy

Když manželka vydělává víc

„I když se to na začátku vztahu zdát jako problém nemusí, značné rozdíly mezi příjmy partnerů mohou mít na pohodovost soužití značný vliv. Zejména pokud je lépe placeným v páru žena, muž se může cítit vydržovaný. S postupným narovnáváním platů je třeba si zvykat na to, že tyto modely budou stále častější,“ vysvětluje Cibulka.

Více než 13 procent českých párů – tedy téměř každý osmý – také často řeší, že jeden z nich utrácí výrazně více než ten druhý, upozorňuje Cibulka na výsledky průzkumu. Další oblastí sporů českých párů jsou finanční požadavky jejich potomků (17 %), případně společné dluhy (4 %) či finanční závazky jednoho z partnerů (7 %).

PSALI JSME:
O penězích může rozhodovat i manželka bez příjmů

Dvě třetiny domácností spravují finance dohromady

Že často také dochází k rozporům ohledně toho, za co partner utrácí, potvrzuje i další čerstvý průzkum pro Raiffeisen stavební spořitelnu. I výsledky tohoto průzkumu konstatují, že ten, kdo vydělává méně, nechce být na obtíž a nechce se nechat živit, najdou se ale i opačné případy, kdy se jeden z dvojice obává, že mu protějšek bude brát z „jeho“ peněz.

Podle průzkumu skoro dvě třetiny Čechů, kteří žijí se svým partnerem v jedné domácnosti, spravují své finance dohromady, účet však nesdílí ani polovina z nich. Důvodem může být snaha o zachování soukromí či rozdílné názory na některé výdaje. Téměř 15 % párů proto volí cestu kompromisu a má účtů více. Pokud finance spravuje pouze jeden z dvojice, může to z praktických důvodů být ten, který má vyšší plat, není to však dogma.

„Při volbě, kdo bude tzv. držet kasu, nerozhoduje pouze množství peněz vložených do rodinného rozpočtu, ale třeba také skutečnost, kdo má více času nebo kdo spíše nezapomene zaplatit složenky včas. Tradičnější je ale stále model, kdy se starosti o rozpočet dělí mezi oba partnery. Muž má na starosti například pravidelné měsíční platby a žena má naopak přehled o běžných každodenních výdajích,“ vysvětluje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB