Hazardní hráči mají být registrováni

Jeden z mála stínů v letošním horkém létě byl ten, v němž vládou prošel zákon o omezení hazardu a jeho vyšším zdanění. A tak téměř bez povšimnutí byla do Sněmovny posunuta legislativa, která už několik let vzbuzuje značné emoce a vyvolává silné lobbistické tlaky.

Hazardní hráči mají být registrováni. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Zákon předkládaný ministerstvem financí Andrejem Babišem v průběhu schvalovacího procesu prošel několika změnami, což bylo bráno jako jeho ústupek sázkařské lobby, hovořilo se také o silném tlaku senátora Ivo Valenty, nekorunovaného krále českého hazardu. Nakonec vláda schválila znění zákona, které se blíží jeho prvotní podobě, po které volaly mj. organizace Transparency International a Občané proti hazardu i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle schváleného návrhu zákona, kterým se budou na podzim zabývat poslanci, herny budou muset být zavřené od tří hodin ráno do deseti dopoledne a hazard má být víc zdaněný. Návrhy mají také snížit počet hracích automatů, zajistit lepší ochranu jednotlivých sázejících a především zabránit účasti mladistvých na hazardních hrách. Po dvou hodinách si hráč bude muset dát povinnou přestávku 15 minut.

Zvýšit se má zdanění u automatů z 20 na 35 %, sankce za porušení zákona a poplatek za umístění automatů se má z dnešních 55 korun zdvojnásobit. V budoucnu by měly být automaty zakázány v restauracích a barech, návrh také omezuje počet automatů na určitém území a nedovoluje hrát patologickým hráčům, mladistvým, lidem v insolvenci nebo například lidem pobírajícím dávky.

Vše by měl hlídat speciální monitorovací systém, díky kterému by mělo být vidět, kolik kdo prohrál a zda nepřekročil stanovený limit, který hráči nedovolí pokračovat. Jakým způsobem toho však chtějí předkladatelé zákona dosáhnout, zatím zcela jasné není. Představa ministra Andreje Babiše je, že každý hráč by měl mít svoji registrační kartu vydanou ministerstvem financí, kterou bude muset před hrou vložit do automatu. Po zavedení těchto karet by nemohly sociální dávky utrácet u automatů osoby pobírající příspěvek v hmotné nouzi, lidé s prohlášeným úpadkem nebo dobrovolně se léčící patologičtí hráči.

Otázkou rovněž zůstává, od kdy bude nový zákon platit. V předkládací zprávě k zákonům ministerstvo stále počítá s účinností od 1. ledna 2016, ministr Babiš však již v březnu avizoval možný odklad o jeden rok s ohledem na nutnost jeho posouzení ze strany Evropské komise a povinnost vypsat výběrové řízení na monitorovací systém. Podle poslance Ladislava Šincla (ČSSD) je však za připravovaným odložením především Babišova schůzka se senátorem Ivo Valentou, majitelem loterijní společnosti Synot.

V České republice bylo vloni problémovým hráčstvím ohroženo zhruba 440 000 lidí, z toho by přibližně 100 000 potřebovalo kvůli své závislosti lékařskou péči. Vyplynulo to z vládní zprávy o hazardu v ČR za rok 2014.

×
Zobrazit pingbacky

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

I psí přátelství něco stojí

Věrný přítel člověka na tři písmena? V křížovce pořád vyplňujte pes, i když média nám už týdny podsouvají, že správně to bude vir. Díky čtyřnohým miláčkům jsme už v začátku karantény mohli vyrazit na legální …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru