Henry Kissinger: Spojené státy a Čína jsou na prahu studené války

Názor
Negativní ekonomické důsledky, které zažíváme v souvislosti s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou, by byly zanedbatelné v porovnání s hospodářskými dopady studené války mezi oběma velmocemi. V případě, že vzácné zdroje budou vynakládány ve zvýšené míře na zbrojení, v jiných částech ekonomiky budou chybět. To může vést k výraznému zpomalení růstu životní úrovně lidí.
Henry Kissinger varoval, že případný konflikt mezi oběma velmocemi by mohl být horší, než první světová válka. Foto: Depositphotos.com

Známý americký diplomat Henry Kissinger prohlásil na Novém ekonomickém fóru v čínském Pekingu, že Spojené státy a Čína jsou na prahu studené války.

Kissinger zároveň varoval, že případný konflikt mezi oběma velmocemi by mohl být horší, než první světová válka. Ve svém projevu řekl, že je důležité, aby po obdobích relativního napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Čínou přišlo období, ve kterém se obě strany budou snažit o vzájemné porozumění.

Henry Kissinger dále uvedl, že obě velmoci zatím stále mohou vyřešit své rozepře. Skutečná studená válka zatím nezačala. Nicméně upozornil, že z historie známe případy, kdy relativně malá krize přerostla v obrovskou tragédii. Doporučil proto, aby vyjednávání o obchodních válkách poskytlo základ k zahájení politických diskuzí mezi Spojenými státy a Čínou.

Americký diplomat na Novém ekonomickém fóru vystoupil jen několik hodin po projevu čínského viceprezidenta Wang Čchi-šana. Ten řekl, že čínští obyvatelé ve volbě mezi válkou a mírem volí mír. Rovněž vyzval k opuštění mentality studené války.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Celosvětový boom čínských investic zmírňuje

Zavřít reklamu ×
  1. Tak , studená válka je tu . Ale ekonomická . Jsu zvědav , zda svoboda, nezávislost , konkurence vyhraje nad státním kapitalistickým feudalismem .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.