Historicky největší obchod luxusní branže: Louis Vuitton kupuje Tiffany

Názor
Dvě ikony světa luxusního zboží se spojují. Skupina LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) kupuje za více než šestnáct miliard dolarů společnost Tiffany, dohoda padla o víkendu, dnes byla oznámena. Francouzský konglomerát LVMH, jejž ovládá nejbohatší Evropan Bernard Arnault, získává v historicky největší akvizici luxusní branže americkou šperkařskou legendu. Tím upevní své postavení právě v oblasti šperkařství, a bude tedy moci lépe oslovit trh nejen v USA, ale také ten rychle rostoucí asijský.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obří transakci nahrává prostředí historicky prakticky nejnižších úrokových sazeb. Světově významné centrální banky opět uvolňují měnové podmínky a snižují sazby, a to i do záporu. Arnault oznámil, že skupina za účelem financování akvizici vydá dluhopisy s úrokem mezi nulou a jedním procentem, což ilustruje rekordně nízké úrovně úrokových sazeb.

Skupina LVMH, která kromě jiného vlastní značku Louis Vuitton, bude díky akvizici také moci lépe čelit konkurenčnímu tlaku světové šperkařské jedničky, společnosti Richemont. LVMH sice vlastní třeba i módní značku Christian Dior nebo výrobce šampaňského Dom Perignon, avšak v oblasti šperkařství dosud tak silná jako v módním nebo kosmetickém průmyslu není.

Tržní podíl LVMH v oblasti šperkařství by se měl akvizicí celosvětově přiblížit k úrovni dvaceti procent, tedy „na dohled“ od úrovně podílu Richemontu. Šperkařskou branži ale klíčové světové skupiny typu LVMH, Richemont, Chanel nebo Kering nemají zatím tak „rozparcelovánu“ jako branži módní či branži vybraných alkoholických nápojů; menší dodavatelé a šperkařské dílny stále mají dohromady většinu globálního trhu. Tiffany je společně se značkou Cartier, kterou ovládá zmíněná společnost Richemont, světově nejvýznamnější značkou luxusního šperkařství; jedině Cartier ji v tržbách za šperky předčí. V USA je ovšem značka Tiffany takřka synonymem pro svatební šperky.

Akvizice se zamlouvá také akcionářům LVMH, neboť během dnešního dopoledního obchodování na pařížské burze zdražily o dvě procenta. Za posledních osm let akcie LVMH zčtyřnásobily svoji cenu. Arnault neváhá své „panství luxusu“ rozšiřovat řadou akvizic, od začátku roku 2016 jich uskutečnil bezmála dvacet, a to za více než dvanáct miliard dolarů. Navzdory těmto akvizicím však dosud postrádal v portfoliu silného zástupce branže luxusního klenotnictví, jako je právě Tiffany. Naposledy LVMH kupoval klíčovou šperkařskou značku před osmi lety, kdy pořídil Bulgari.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Účet za padělky a pirátské kopie: škody za 16 miliard korun

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Avast: Lepší výsledky, vyšší dividenda, růst cílů

Avast zveřejnil za první polovinu tohoto roku silná čísla, která pokořila odhady trhu. Vzrostl počet zákazníků. Mezitímní dividenda se zvýší a je také nad očekáváním analytiků. Dále došlo ke zvýšení celoročních cílů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lékem na pandemii byly pro Čechy jejich koníčky

Průzkum
Dlouhé týdny „domácího vězení“ kvůli koronavirové pandemii pomohly Čechům překonat jejich zájmy a koníčky. Ukázal to rozsáhlý výzkumný projekt, který zkoumal chování obyvatel v době karantény. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně nyní budou výsledky porovnávat s kolegy z více než 50 zemí světa, kde lidé odpovídali na stejné otázky.
Rolovat nahoru