Hlad po českých státních dluhopisech

Názor
Ministerstvo financí včera získalo 13,1 miliardy korun, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek. Po prosinci, kdy nižší deficit státního rozpočtu znamenal i nižší nabídku dluhopisů, tak finanční trhy opět potvrdily hlad po českých státních dluhopisech.
Ministerstvo financí včera získalo za státní dluhopisy 13,1 miliardy korun, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek. Foto: Ministerstvo financí, LinkedIn

Ty ve srovnání se státy eurozóny nabízejí zajímavý výnos, zvláště ve světle jejich nedávného nárůstu. I nadále je vidět výrazná poptávka po dluhopisech s kratší splatností pět a devět let.

Na druhou stranu včera nejdelší nabízený dluhopis se splatností dvacet let byl jediný, který nenaplnil ambiciózní plán ministerstva (1,4 vs. 5 mld. Kč). Průměrný výnos včera prodaných dluhopisů se pohyboval od 0,88 procenta pro nejkratší splatnost do 1,64 procenta pro již zmíněný dvacetiletý cenný papír.

PSALI JSME:
České státní dluhopisy zatím investory pořád zajímají

Pro letošní rok očekáváme, že výpůjční potřeby státu dosáhnou 628,3 miliardy korun a emise státních dluhopisů 395,7 mld. Kč, což je v obou případech jen zanedbatelně méně, než v minulém roce. Oproti roku 2020 ale předpokládáme vyšší emisi státních dluhopisů v eurech vzhledem ke splatnosti několika eurobondů.

Ministerstvu financí letos nehraje do karet bohatý splatnostní kalendář, který bude tlačit většinu emise státních dluhopisů do první poloviny roku. Poptávka prozatím klesá jen zanedbatelně, nicméně s nasycením trhu by mohla klesat a prodražovat obsluhu státního dluhu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB