Hlavním zdrojem ruského plynu Evropě je poprvé v historii Turk Stream

Názor
Pokud by došlo k trvalejšímu odstavení dodávek ruského plynu do Evropy plynovodem Nord Stream 1, ještě dále se zvýrazní postavení jiného potrubí, Turk Streamu, jakožto hlavní přepravní cesty ruského plynu na starý kontinent.
Už letos v červenci a v srpnu byl Turk Stream, vedoucí po dně Černého moře a zprovozněný teprve roku 2020, hlavním plynovodním zdrojem dodávek ruského plynu do Evropy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rusko využíváním Turk Streamu může postupně docílit přesměrování svých dodávek plynu nejen do Číny a Asie obecně, ale zčásti také na Balkán, a udržet tak nadále svůj určitý „otisk“ na evropském trhu s plynem. Černomořským potrubím Turk Stream může zásobovat země, jako je Srbsko, ale i Maďarsko nebo Bulharsko, a pokoušet se tudíž též rozbíjet jednotu EU ve vztahu k Rusku.

Už letos v červenci a v srpnu byl Turk Stream, zprovozněný teprve roku 2020, hlavním plynovodním zdrojem dodávek ruského plynu do Evropy. Červencová data jsou však zkreslena plánovanou odstávkou Nord Streamu 1, která je pravidelnou každoroční záležitostí. Letos odstávka trvala deset dní.

Historicky přelomová tak jsou právě srpnová data. Podle údajů analytické společnosti S&P Global Commodity Insights Rusko v srpnu dodalo do Evropy Turk Streamem celkem 1,2 miliardy metrů krychlových plynu, zatímco tranzitním cestou přes ukrajinské území 1,1 miliardy metrů krychlových a Nord Streamem 1 jen necelou miliardu.

PSALI JSME:
Rusko nechá Nord Stream 1 vypnutý. Je za tím politický motiv, naznačuje Siemens

Maďarsko se s Ruskem koncem srpna dohodlo na navýšení objemu dodávaného plynu až o 5,8 milionu metrů krychlových denně. Tyto dodávky budou uskutečněny již v září a říjnu nad rámec dlouhodobě nasmlouvaného objemu, a to právě plynovodem Turk Stream. Jeho role coby hlavního potrubí pro dodávky plynu Evropě tak od září ještě vzroste, zvláště nyní, když dojde zřejmě k trvalejšímu odstavení dodávek plynovodem Nord Stream 1.

Rusko se přesměrováním dodávek z Nord Streamu 1, potrubí vedeného po dně Baltského moře, do Turk Streamu, tedy potrubí položeného na dně Černého moře, snaží udržet, případně i posílit svůj ekonomický vliv alespoň na Balkáně, když už jej ztrácí ve střední Evropě či v Německu.

Německo společně s Českou republikou, která získává dodávky ruského plynu právě přes Německo, jsou nyní, po vypnutí Nord Streamu 1, od ruského plynu zcela odříznuté. Zmíněnou tranzitní plynovodní trasou přes ukrajinské území nyní teče plyn na Slovensko a pak do Rakouska a do Itálie.

PSALI JSME:
Bulharsko zahájí jednání s Gazpromem o dodávkách plynu. Jednota EU ve vztahu k Rusku se tříští

Při rozšíření sítě návazných potrubí Turk Streamu by Rusko mohlo tímto plynovodem zajišťovat dodávky plynu také Slovensku nebo Rakousku a v podstatě tak zcela nahradit potrubí, jež dosud zajišťovala přepravu ruského plynu přes ukrajinské území. Tím by dále oslabilo ekonomický i politický, ba geopolitický vliv Ukrajiny.

Plynovod Turk Stream nahrazuje zrušený projekt plynovodu South Stream, který měl vést plyn rovněž po černomořském dně, ovšem nikoli do Turecka, jako právě Turk Stream, ale přímo do Bulharska. Výstavba South Streamu začala v roce 2012, ale koncem roku 2014 Rusko projekt „odpískalo“, a to kvůli překážkám, jež mu do cesty kladly regulace EU, ale také – po anexi Krymu – unijní protiruské sankce.

South Stream, projekt zahájený roku 2007, měl původně konkurovat o pět let staršímu projektu plynovodu Nabucco. Potrubí Nabucco mělo přes Turecko a Balkán zajišťovat dodávky zejména ázerbájdžánského, ale i turkmenského nebo íránského plynu zemím, jako je Rakousko, Německo nebo Česko, a oslabovat tak pozici Ruska coby stěžejního dodavatele plynu do EU. Nedostatečná podpora plynovodu Nabucco ze strany EU, ale lobbing Ruska proti němu zabránily jeho realizaci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Svět se bojí evropské energetické krize s globálními důsledky

Zavřít reklamu ×
 1. Takže to shrnu, to že byl na čas odstaven nordstream 1, bylo sdelovacími prostředky prezentováno jako zvůle Ruska a jejich nátlak na Evropu, ale přitom šlo o pravidelnou akci.
  * Nabucco – odmítla ho EU, ne Babiš jak nám politici tvrdi
  * svým postojem a neschopností prosadit zájmy Česka jsme dosáhli že ekonomika jde ke dnu a z vlastních obyvatel budou žebráci, narozdíl od Slovenska, Bulharska, Maďarska atd.
  * Pane premiére hurá, jste nejlepší, chce se mi zvracet… 😡

 2. Občané si zvolili ODS a tak budou trpět! Nic víc a nic míň! Dodnes nechápu odklon od ANO,které pomáhalo občanům jak to jen šlo……

 3. Je to jedno jaký politik je u moci, kromě Babiše, který měl a má čím dál větší moc. Ohýbá justici, policii a lidi k obrazu svému. Na politiky je nutné dávat pozor, na všechny!!

 4. Takže pravidelná týdenní odstávka výměníku, máme od teď považovat za zvůli státu ? Ty protiruské kejdy fakt rozesmějí !😂

 5. Budeme holt dostávat ruský plyn s přirážkou za tranzit, to jsme se tomu Putinovi pěkně pomstili…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB