Horší americká data nakonec pomohla euru

Z obou stran Atlantického oceánu ve středu přicházela celkem povzbudivá data – až do doby publikace amerických PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.). Blížící se Den díkůvzdání se podepsal na nižší obchodní aktivitě a během evropské seance nezajímavém kurzovém vývoji.
Horší americká data nakonec pomohla euru. Ilustrační foto: Pixabay.com

Euro vůči dolaru po většinu dne v podstatě stagnovalo nad 1,03 USD/EUR. Z Evropy potěšily listopadové PMI z průmyslu i ze služeb. Hodnoty pod 50 bodů sice i nadále ukazují na kontrakci aktivity, nicméně ve srovnání s tržním konsensem příjemně překvapily, a to hlavně díky číslům z Německa.

Zahanbit se ale nedala ani první várka amerických dat. Ta potěšila zejména lepším výsledkem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Druhá várka amerických čísel ale přinesla nečekaným pád PMI z průmyslu za listopad pod 50 bodů. Reakce trhu byla jasná – euro se posunulo na dohled 1,038 USD/EUR.

Po úterním oslabení byla koruna ve středu po převážnou většinu dne stabilní, v odpoledních hodinách dále lehce oslabila ke 24,37 CZK/EUR, když se svezla s výraznějším oslabením maďarského forintu. Ten v jednu chvíli odepsal cca 1,3 procenta v reakci na zprávu, že Evropská komise doporučuje zmrazit 7,5 miliardy eur v evropských fondech dedikovaných právě pro Maďarsko.

Naopak polský zlotý měl ve středu tendenci mírně posilovat, a to přes zveřejněná smíšená data. Na straně jedné potěšila říjnová stavební výroba, na straně druhé zklamaly říjnové statistiky maloobchodních tržeb.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena