Horší průmysl ukazuje na pomalejší HDP

Po lepším dubnovém výsledku nás tuzemský průmysl v dubnu opět zklamal. Sezónně neočištěný průmysl poklesl meziročně o 3,2 procenta (naše očekávání -1,4 %, pozn. aut.).
Klíčová odvětví českého zpracovatelského průmyslu v čele se strojírenstvím a automotive zaznamenala i po sezónním očištění viditelný pokles výroby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Když přidáme k horšímu výkonu výroby i nepřesvědčivé výsledky podnikatelských nálad (PMI) a slabé nové objednávky, zdá se, že reálné exporty i investice mohou minimálně ve druhém kvartále zaostat za našimi očekáváními.

Revidujeme proto hrubý domácí produkt (HDP) pro druhý kvartál (z 0,5 % q/q na 0,4 % q/q) HDP pro celý rok 2024 (z 1,4 % na 1,3 % y/y). Rizika pro druhý kvartál jsou i nadále vychýlena spíše směrem dolů. Relativně znepokojující je také pohled do struktury průmyslu.

Klíčová odvětví českého zpracovatelského průmyslu v čele se strojírenstvím a automotive zaznamenala i po sezónním očištění viditelný pokles výroby. Stejně tak se tentokrát nedařilo do této chvíle odolnému segmentu výrobců elektrických zařízení a jako by ve „volném pádu“ se dál nachází i segment zpracovatelů základních kovů. Prakticky jedinou pozitivní výjimkou jsou producenti počítačů a elektroniky.

A to platí i o nových objednávkách, které s výjimkou výrobců elektroniky klesají. A dvakrát pozitivně nevyznívají ani předstihové ukazatele v čele s indexem nákupních manažerů PMI – jak v Česku, tak v Německu a v celé eurozóně se v červnu opět zhoršily a v zásadě „vygumovaly“ květnový nárůst. Globální nálada v průmyslu sice zůstává stabilní, ale nijak výrazně se v posledních měsících nevylepšuje.

Zdroj: Jan Bureš, Patria Finance

Sečteno, podtrženo, oživení poptávky po českém průmyslovém zboží se oproti našim předpokladům pravděpodobně lehce odkládá, a z tohoto důvodu může být růst české ekonomiky o něco slabší. Hlavním a pravděpodobně jediným motorem českého oživení nadále zůstává spotřeba českých domácností pozitivně reagující na pokles domácí inflace.

Pro Českou národní banku (ČNB) může být revize růstových vyhlídek směrem dolů argumentem pro pokračování v uvolňování měnové politiky „bez taktických pauz“. My v tuto chvíli čekáme dál pokles úrokových sazeb po 25 bazických bodů (s jednou taktickou pauzou ve čtvrtém čtvrtletí 2024) na čtyři procenta na konci tohoto roku a na 3,50 procenta v roce 2025.

Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB