Hra se slovíčky

Air Bank ze skupiny PPF, aktuálně zřejmě nejpřívětivější banka na českém trhu, už při svém vzniku v roce 2011 zahájila sloganem, že její úrok bude vždy patřit mezi tři nejvyšší v zemi. Z prvního stupínku sice sestoupila, ale snaží se. S běžným účtem je do sta tisíce korun absolutní úroková jednička (1,1 %), u spořicího účtu (rovněž 1,1 %) drží podle svého tvrzení třetí místo.
Air Bank investovala do podstatného rozšíření své bankomatové sítě, kterou za pouhý rok víc než zdvojnásobila. Foto: Air Bank

O aktuálním pořadí úrokových sazeb Air Bank dokonce informuje své klienty. Její žebříček úrokových sazeb u spořicích účtů ovšem vynechává Spoření Plus u Zuno Bank s úrokem 1,5 %, což tento ústav řadí na druhé místo za Sberbank (1,63 %) společně s Equa Bank (Spořicí účet HIT). Air Bank je tedy podle naší úvahy v úrokové tabulce čtvrtá, čímž porušuje slib daný klientům.

Ještě hůř dopadla Air Bank podle kalkulačky na serveru www.bankovnipoplatky.cz, kde je Air Bank při úložce 130 tis. Kč v pořadí výnosů až na pátém místě (viz tabulka).

Podle Jana Dokulila z kontaktního centra Air Bank je to jinak: „Počítáme s účty, kde je úrok dostupný pro všechny bez podmínek. Spoření Plus od Zuno banky má zřejmou podmínku úročení. Vyšší úrok dostanete, když z účtu v daný měsíc nepřesunete žádné peníze. Pokud peníze vyberete, bude úrok nulový. To podle nás není fér. Proto s jejich úrokem 1,5 % ročně nepočítáme.“

„Banky rády podmiňují výhodné úrokové sazby různými omezeními, například podmínkou, aby vám peníze na účtu ležely po určitou dobu (často označované jako věrnostní bonus nebo fixace). To je i případ spořicího účtu Spoření Plus od Zuno,“ doplnil mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. „Už jsme v minulosti podobné dotazy několikrát řešili,“ připouští Komjati.

Kromě Zuno Bank, která penalizuje výběr ze spořicího účtu poplatkem ve výši jednoho měsíčního úroku, také Sberbank a Equa bank penalizují své klienty za výběr ze spořicího účtu. Sberbank 18 korunami, Equa 9 korunami. Z čistě klientského hlediska by při úložce 10 tisíc korun byla sankce u Zuna kolem 12 korun, ať už se stržené peníze nazývají jakkoli.

„Jde o poplatek za odchozí platbu, nikoliv podmínění výhodného úroku tím, že peníze musejí ležet na účtu,“ pokračuje Komjatiho hra se slovíčky. Mluvčí argumentuje spořicím účtem Equa banky (sazba 1,5 %). „Tento spořicí účet stejně jako Spoření Plus od Zuno nesrovnáváme, protože svými charakteristikami nejde o spořicí účty, ale o měsíční termínované vklady,“ zdůvodňuje postoj Air Bank Komjati.

Že u Air Bank modelovaná úložka činí podle ČNB průměrných 130 tisíc korun (poplatek u Zuna za odchozí platbu by tak byl podstatně vyšší než u jiných bank, leč není to spor o výši poplatku, nýbrž o výši úroku), je prostě jen marketingovou záležitostí Air Bank. Ta by vzhledem k tomu, že si za pohyby na spořicím kontě neúčtuje nic, měla být spíš první v tabulce, kterou podle vlastních pravidel zveřejňuje. Žebříček by se však měl jmenovat „Dle výše poplatku za výběr“, a ne podle výše zhodnocení.

Představme si například, že by se pořadí tvořilo při úložce nad 300 tisíc korun. Pak by se Sberbank statisticky propadla na 13. místo s úrokem 0,63 %! Air Bank však manipulaci ve svých pravidlech pro srovnávání spořicích účtů odmítá a odvolává se mimo jiné i na posuzování zdravým rozumem. Ten však mnozí klienti bank už používají taky.

Srovnání ročního výnosu spořicích účtů při úložce 130 tis. Kč:

Sberbank 1811 Kč
Zuno 1667 Kč
Raiffeisen 1665 Kč
mBank 1446 Kč
Expobank 1221 Kč
Air Bank 1221 Kč

(Zdroj: bankovnipoplatky.cz)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

95 svateb a jeden pohřeb

S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně oprávněn požadovat informace od svatebčanů o tom, kolik stála svatební hostina, kde se konala a kolik lidí …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru