bool(false)

Hra se slovíčky

Air Bank ze skupiny PPF, aktuálně zřejmě nejpřívětivější banka na českém trhu, už při svém vzniku v roce 2011 zahájila sloganem, že její úrok bude vždy patřit mezi tři nejvyšší v zemi. Z prvního stupínku sice sestoupila, ale snaží se. S běžným účtem je do sta tisíce korun absolutní úroková jednička (1,1 %), u spořicího účtu (rovněž 1,1 %) drží podle svého tvrzení třetí místo.

Air Bank investovala do podstatného rozšíření své bankomatové sítě, kterou za pouhý rok víc než zdvojnásobila. Foto: Air Bank

O aktuálním pořadí úrokových sazeb Air Bank dokonce informuje své klienty. Její žebříček úrokových sazeb u spořicích účtů ovšem vynechává Spoření Plus u Zuno Bank s úrokem 1,5 %, což tento ústav řadí na druhé místo za Sberbank (1,63 %) společně s Equa Bank (Spořicí účet HIT). Air Bank je tedy podle naší úvahy v úrokové tabulce čtvrtá, čímž porušuje slib daný klientům.

Ještě hůř dopadla Air Bank podle kalkulačky na serveru www.bankovnipoplatky.cz, kde je Air Bank při úložce 130 tis. Kč v pořadí výnosů až na pátém místě (viz tabulka).

Podle Jana Dokulila z kontaktního centra Air Bank je to jinak: „Počítáme s účty, kde je úrok dostupný pro všechny bez podmínek. Spoření Plus od Zuno banky má zřejmou podmínku úročení. Vyšší úrok dostanete, když z účtu v daný měsíc nepřesunete žádné peníze. Pokud peníze vyberete, bude úrok nulový. To podle nás není fér. Proto s jejich úrokem 1,5 % ročně nepočítáme.“

„Banky rády podmiňují výhodné úrokové sazby různými omezeními, například podmínkou, aby vám peníze na účtu ležely po určitou dobu (často označované jako věrnostní bonus nebo fixace). To je i případ spořicího účtu Spoření Plus od Zuno,“ doplnil mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. „Už jsme v minulosti podobné dotazy několikrát řešili,“ připouští Komjati.

Kromě Zuno Bank, která penalizuje výběr ze spořicího účtu poplatkem ve výši jednoho měsíčního úroku, také Sberbank a Equa bank penalizují své klienty za výběr ze spořicího účtu. Sberbank 18 korunami, Equa 9 korunami. Z čistě klientského hlediska by při úložce 10 tisíc korun byla sankce u Zuna kolem 12 korun, ať už se stržené peníze nazývají jakkoli.

„Jde o poplatek za odchozí platbu, nikoliv podmínění výhodného úroku tím, že peníze musejí ležet na účtu,“ pokračuje Komjatiho hra se slovíčky. Mluvčí argumentuje spořicím účtem Equa banky (sazba 1,5 %). „Tento spořicí účet stejně jako Spoření Plus od Zuno nesrovnáváme, protože svými charakteristikami nejde o spořicí účty, ale o měsíční termínované vklady,“ zdůvodňuje postoj Air Bank Komjati.

Že u Air Bank modelovaná úložka činí podle ČNB průměrných 130 tisíc korun (poplatek u Zuna za odchozí platbu by tak byl podstatně vyšší než u jiných bank, leč není to spor o výši poplatku, nýbrž o výši úroku), je prostě jen marketingovou záležitostí Air Bank. Ta by vzhledem k tomu, že si za pohyby na spořicím kontě neúčtuje nic, měla být spíš první v tabulce, kterou podle vlastních pravidel zveřejňuje. Žebříček by se však měl jmenovat „Dle výše poplatku za výběr“, a ne podle výše zhodnocení.

Představme si například, že by se pořadí tvořilo při úložce nad 300 tisíc korun. Pak by se Sberbank statisticky propadla na 13. místo s úrokem 0,63 %! Air Bank však manipulaci ve svých pravidlech pro srovnávání spořicích účtů odmítá a odvolává se mimo jiné i na posuzování zdravým rozumem. Ten však mnozí klienti bank už používají taky.

Srovnání ročního výnosu spořicích účtů při úložce 130 tis. Kč:

Sberbank 1811 Kč
Zuno 1667 Kč
Raiffeisen 1665 Kč
mBank 1446 Kč
Expobank 1221 Kč
Air Bank 1221 Kč

(Zdroj: bankovnipoplatky.cz)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

U syndromu vyhoření platí, že nic na světě nevznikne náhle

Rozhovor
Syndrom vyhoření může postihnout každého. Podle lektorky společnosti 1. VOX a cvičitelky Pavly Svobodové nerozhoduje ani věk, ani povolání či pohlaví. „Na svých seminářích jsem se setkala s úspěšnými byznysmeny, s lidmi bez zaměstnání, ale i s lidmi velmi mladými a na první pohled zcela bezstarostnými, kteří syndromem vyhoření prošli,“ říká.
Rolovat nahoru