Hrozba pro pacienty: Silnější koruna zdraží léky a sníží jejich dostupnost

Konec bankovních intervencí proti koruně může mít nepříjemný dopad na pacienty. Silnější česká měna vůči euro totiž v důsledku může zvýšit doplatky na léky a navíc ztížit jejich dostupnost. Nejvíce by na to samozřejmě doplatili chronicky nemocní lidé, kteří si léky musí kupovat pravidelně.

Nadnárodní farmaceutické společnosti odebírají léčiva ze svých centrál za eura, takže nejsou vystaveny vlivu změn kurzu měny v cílových zemích. Foto: Pixabay.com

Nejpravděpodobnější scénář po ukončení intervencí České národní banky vůči koruně – posilování národní měny vůči euru – se zatím potvrzuje. Koruna posiluje. A podle různých expertních odhadů by se kurz mohl postupně pohnout až na hranici 25 až 25,5 korun za euro. A například dovozové potraviny nebo elektronika by mohla díky tomu zlevnit, u léků by se mohly zvýšit doplatky, byť ceny medikamentů by se v nejbližší době zvyšovat neměly, spíše naopak. Odhaduje to Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Většina léčiv se do České republiky dováží, což znamená, že by zdravotní pojišťovny díky silnější koruně mohly ušetřit. Mírně zlevnit by mohly rovněž volně prodejné léky. „Nadnárodní farmaceutické společnosti přesto nebudou negativně ovlivněny, odebírají léčiva ze svých centrál za eura, takže nejsou vystaveny vlivu změn kurzu měny v cílových zemích,“ vysvětlil Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Hůře na tom ovšem mohou být tuzemští výrobci léčiv a zdravotnických prostředků, kteří své produkty vyvážejí do zahraničí, a jsou tedy v obdobné pozici jako jiní exportéři – za své zboží dostanou kvůli silnější koruně méně.

Radost z uvolnění kurzu zřejmě nebudou mít podle farmaceutické asociace ani lékárny. Sníží se jim totiž maximální obchodní přirážka, protože je navázána na cenu výrobce léčiva udávanou v korunách. Přímé dopady dané trhy by ale neměly být velké.

„Daleko silněji zahýbou s cenami léků regulatorní mechanismy. Počínaje třetím kvartálem letošního roku – a ještě více v kvartálu čtvrtém – se silnější česká měna začne promítat do řízení o stanovování cen a úhrad léčiv. Zahraniční cenové reference se budou přepočítávat kurzem silnější koruny. To povede ke snižování cen léčiv, ale zároveň také ke snižování jejich úhrad ze zdravotnického systému,“ poznamenal Dvořáček.

Podle něho se dá předpokládat, že pokles úhrad bude o něco rychlejší než pokles cen. Celkový efekt by tak mohl být dvojsečný: pro stát by mohl přinést úspory, ovšem pacienti, kteří potřebují léky s doplatkem, si patrně připlatí.

A pak tu ještě může zapůsobit jeden efekt. Pokud se dál sníží ceny léčiv, které už nyní patří v porovnání s okolními státy k velmi nízkým, může to motivovat takzvané paralelní vývozce (distributoři, z nichž někteří provozují rovněž lékárny) k ještě mohutnějšímu vývozu léčiv z Česka do zemí s vyšší cenovou hladinou.

„Může to dále zhoršit dostupnost některých léčiv v České republice,“ upozornil Dvořáček z farmaceutické asociace. Dodal, že podobný efekt s exportem léčiv může přinést i novela zákona o léčivech, která ukládá povinnost dodávat distributorům léky podle jejich tržního podílu. „Kvůli kombinaci těchto faktorů bude možná zaděláno na vážný problém a někteří pacienti se nedostanou ke své předepsané léčbě,“ dodal.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Jak svému dítěti uženete cukrovku?

Je dítě nezvykle unavené? Nepřibývá, nebo naopak nabírá na váze? Chce více pít? Má kožní infekce nebo plísně? Pozor, může mít diabetes, tedy cukrovku. Počet dětských i dospívajících diabetiků rok od roku roste. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru