
Průmyslová výroba v březnu v Česku vzrostla meziročně o 1,4 procenta. Produkce ve zpracovatelském průmyslu meziročně stagnovala, polepšila si ale výroba elektřiny, zejména ovšem kvůli nižší loňské srovnávací základně. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Lepší než očekávaný březnový výkon českého průmysl předznamenal fakt, že v dubnu panovaly ve zpracovatelském průmyslu nejlepší podmínky poslední takřka tři roky. Duben přitom představoval na světových finančních trzích a burzách poměrně turbulentní měsíc.
Otřesy zkraje měsíce odstartovalo oznámení rozsáhlé sady nových cel na dovoz do USA prakticky z celého světa. Česká ekonomika a český průmysl měly přitom papírově patřit k těm, jež jsou ve světě tváří v tvář novým clům a možným obchodním válkám, jež cla mohou vyvolat, vůbec nejzranitelnější.
Navzdory tomu jsou nyní podmínky v českém průmyslu nejlepší od úvodních měsíců ruské invaze na Ukrajinu. Zřejmě právě i díky efektu předzásobování se kvůli clům. Český průmysl tak zatím vykazuje odolnost vůči nepříznivému vývoji na mezinárodní scéně.
K lepší než očekávané situaci v tuzemském průmyslu v dubnu zásadně přispělo obnovení růstu nových zakázek. K němu dochází poprvé za více než tři roky. Nelze ovšem vyloučit, že stále jde jen o krátkodeché vzepětí, související s náznaky možného dosažení míru na Ukrajině, na nějž však nakonec dojít nemusí.
Nadále ovšem i v dubnu docházelo ke snižování stavu zaměstnanců v tuzemském průmyslu, které má však spíše podobu nenahrazování jejich přirozeného úbytku, k němuž dochází například z důvodu odchodu do důchodu.
Navíc, obava z dalšího vývoje možných obchodních válek panuje mezi českými průmyslníky spíše při výhledu do nejbližších měsíců. To je patrné z toho, že jejich optimismus ohledně dalšího vývoje v nadcházející době byl v dubnu nejslabší za uplynulé čtyři měsíce.
Rovněž zahraniční obchod ČR, navázaný na výkon průmyslu, předčil v březnu očekávání. Když částečně rovněž kvůli snaze předejít clům vykázala přebytek 32,5 miliardy korun, zatímco analytici ve středních hodnotě svých odhadů čekali dle agentury Bloomberg přebytek 31 miliard korun.
Dařilo se vývozu automobilů. Současně klesl deficit v obchodě s ropou či zemním plynem, kvůli poklesu jejich ceny na světovém trhu, který z nemalé části způsobuje rovněž právě hrozba celních válek a globálního hospodářského útlumu.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)