Hypotéka u novostaveb se od roku 2022 může prodražit o téměř 16 splátek

Názor
Poslaneckou sněmovnou aktuálně projednávaný vládní návrh na daňové úpravy související s koupí nemovitosti vypadá na první pohled neškodně. Lidé sice na jedné straně přijdou o daňové zvýhodnění hypoték, na straně druhé ale stát zruší daň z nabytí nemovitosti. Tím dojde podle ministryně financí k rovnováze. Ale už se málo říká, že jenom někde.
Výpočet: Hypotéka na 30 let, úroková sazba 2,45 % p. a.. Zdroj: Central Group

Novostavby pořizované na hypotéku, u kterých se daň z nabytí nemovitosti neplatí již nyní, se totiž mohou tímto opatřením prodražit. A rozhodně ne o málo. Pokud by byl vládní návrh přijat, lidé by v podstatě zaplatili u 30leté hypotéky 16 měsíčních splátek navíc, resp. by přišli o úsporu v této výši.

Pokud si shrneme dopady aktuálního vládního návrhu, zjistíme, že k rovnováze skutečně nedochází. Spíš to vypadá, že se ministerstvo financí tak trochu inspiruje příběhem Chytré Horákyně. Jenže zatímco tam nakonec vše dobře dopadne, tady to může pro mnoho lidí dopadnout velmi smutně.

Přijetím návrhu by došlo ke znevýhodnění kupujících novostaveb, kteří by nic nezískali a jen by nesměli využít daňové zvýhodnění hypoték. O proklamované podpoře nové výstavby tedy v tomto případě nemůže být řeč a ministerstvo by mělo přiznat, že tímto krokem se pro velkou skupinu obyvatelstva podmínky výrazně zhorší.

PSALI JSME:
Hrozí splasknutí cen nemovitostí až o dvacet procent

Proč? Protože u novostaveb se daň z nabytí nemovitosti neplatí již nyní. Navíc v případě daňových úlev jde v podstatě o jediný nástroj, jímž je ze strany státu nová výstavba podporována. Teď by ale o tuto logickou výhodu novostavby přišly a doplatili by na to hlavně jejich kupující.

Například u hypotéky na 5 milionů korun (úroková sazba 2,45 % p. a., délka 30 let) budou muset lidé kupující nový byt oželet úsporu ve výši 310 tisíc korun, což znamená zhruba 16 hypotečních splátek. Podíl kupujících, kteří financují novostavbu hypotékou, přitom u našich klientů dosahuje téměř 50 procent.

Dále je třeba zmínit, že škrtnutí daňových odpočtů bude mít bezesporu negativní vliv na bonitu žadatele o úvěr na bydlení. Na hypotéku by tak mohlo dosáhnout mnohem méně žadatelů s nižšími příjmy, protože daňový odpočet zvyšuje disponibilní příjem klienta a banka to při vyhodnocování žádosti o úvěr logicky bere v potaz.

Zdroj: On-line průzkum IPSOS pro Central Group (05/2020), 550 respondentů, kteří splácejí hypotéku (celá ČR)

Nastává tedy paradoxní situace. Na jedné straně stát prostřednictvím České národní banky činí správné kroky ke zvýšení dostupnosti hypoték a zmírňuje kritéria na bonitu žadatele o hypoteční úvěr, ale vedle toho se tentýž stát prostřednictvím ministerstva financí vydá zcela opačným směrem.

Zdá se, že ministerstvo financí tak trochu využívá nižší finanční gramotnosti obyvatelstva, které se ve smršti nejrůznějších daňových opatření logicky začíná ztrácet. Na jedné straně velmi pozitivně vnímá zrušení daně z nabytí nemovitosti, ale už tolik nedohlédne na dopady druhého opatření v podobě zrušení daňových odpočtů.

Podle našeho rychlého průzkumu prostřednictvím agentury IPSOS jsme zjistili, že 40 procent lidí, kteří nyní splácejí hypotéku, nemá přesnou představu o tom, kolik aktuálně na daňových odpočtech úroků z hypoték ušetří. Přitom 94 procent respondentů uvedlo, že tuto daňovou úlevu vnímají jako důležitou. Ale jen málokdo z nich si uvědomuje, že jim dnes stát při 30leté hypotéce zaplatí téměř 16 měsíčních splátek. A o ty by noví žadatelé teď přišli.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zrušení daně z nabytí nemovitosti je správné rozhodnutí, kupující ušetří stovky tisíc

Zavřít reklamu ×
  1. Ty vzorové výpočty jsou pěkné, ale mam dojem že tak nízká úroková sazba nebude za A napořád a za B ani nebyla v minulosti dlouhodobě, nikdo nemá fixaci celých 30 let. Když vezmeme zhruba posledních 15 let, tak je úrok spíš tak 3,5% pa (naše první hypo kdysi měla solidní úrok 7%), a to je potom jiná. Takže ANO, daň z převodu zrušíme, ale vyberem víc na daních. A co si budem povídat, my si při zakládání rodiny brali hypotéku, ted už máme z prodeje cash na to co potřebujem, ale co dnešní mladé rodiny, kolik z nich platí hotově za novej dum? A pak si ministři stěžujou že je dětí málo a nikdo se do rodiny nežene.

  2. Chytrá Horákyně je spíš paní redaktorka.Nejdřív chtěli zrušit daň a stát ji zrušil. A jakmile stát zruší odpočet zaplacených úroků zase melou,že je to špatně pro hypotekaře. A proč lidi co jsi zajistily bydlení jiným způsobem a nebo na hypotéku nedosáhnou, by měli mít vyšší daňovou zátěž? Možná se mýlím a paní redaktorka my to vysvětlí??

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru