Hrozí splasknutí cen nemovitostí až o dvacet procent

Názor
Krátkodobě je vývoj cen realit nevyzpytatelný. Pokud kupující pořizuje svůj vlastní byt, tedy svoji střechu nad hlavou, ať na nic nečeká a kupuje hned. I kdyby cena nemovitosti poklesla, klesne pravděpodobně jen přechodně a nepříliš výrazně. Za pár let se pak vše zase vrátí na původní úroveň a vyhoupne ještě výše. Pokud člověk po celou tu dobu v dané nemovitosti bydlí, může mu být úplně jedno, jaká je zrovna její cena.
Nájmy se letos na mnoha místech, například v centru Prahy, propadají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud člověk nemovitost nutně nepotřebuje a kupuje ji takzvaně „na investici“, tedy ji chce dál pronajímat někomu jinému, případně s ní spekulovat, tedy sázet na to, že její cena ještě vzroste, měl by být na pozoru. Nemovitosti v ČR byly před úderem koronaviru až o dvacet procent nadhodnocené. Hrozí tedy, že cena některých z nich se o pětinu propadne. Kupující by tak přišel třeba i o miliony.

K takovému splasknutí bubliny jsou náchylnější zejména nemovitosti v méně atraktivních lokalitách, například na sídlištích a perifériích velkých měst nebo v menších městech a obcích. V atraktivních lokalitách je pravděpodobnější cenová stagnace letos a v příštím roce a pozvolné opětovné zahájení růstu cen od roku 2022.

Kdo chce prodávat, nechť nečeká. Doba je na prodej dobrá. Růst mezd zpomalí, míra nezaměstnanosti se zvýší, obecně se zhorší investiční prostředí v ČR.

PSALI JSME:
Drahá Praha zlevňuje. Ale slevy bytů si mohou dovolit jen bohatí s hotovostí

To v blízké době připraví řadu zájemců o chuť nemovitost kupovat. Navíc opravdu hrozí splasknutí cen nemovitostí o výše zmíněných až dvacet procent.

Nájmy se letos na mnoha místech, například v centru Prahy, propadají, postupně se stabilizují a od roku 2022 dále porostou. Pronájem nemovitosti je většinou výhodnější než její prodej, protože majiteli zajišťuje trvalý, pravidelný přítok peněz, nejčastěji každý měsíc. Nemovitost přitom stále může prodat v budoucnu – a existuje velká šance, že ji v budoucnu prodá výrazně dráže než nyní.

Navíc získá tedy peníze jak z jednotlivých měsíčních pronájmů (jejich dlouhé řady), tak ze zvýšené ceny nemovitosti v budoucnu. Existují ovšem různé situace, kdy majitel nemovitost prostě prodat musí hned teď nebo prostě chce, třeba kvůli dluhům, dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo třeba kvůli tomu, aby finančně zajistil své děti či sám investoval do něčeho jiného.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Před úderem koronaviru nemovitosti v ČR zdražovaly dvojnásobným tempem oproti EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet teď?

×
  • Přečetla jsem všechny komentáře a jednoznačně vitězíte. Většině nedochází že se blížíme k DÉFLAČNI spírali. Ceny domu a bytu se budou nijaký čas uměle se udržovat na stavájicí úrovni ale jen do pory do času. Za rok se trend úplně obrati a to o 180%.I ted je vidět nepatrné náznaky.Držte se pojedeme z kopce…

 1. No nevím . Nemovitost je o dlouhodobé investici . Ve vchodě mám více prázdných bytu a nikdo je nepotřebuje prodávat . Prostě náklady jsou nízké a nové se nestaví (tvrdá regulace) . Tudíž lidé to vnímají jako nejbezpečnější uložení peněz . A ceny jen rostou.

  • Problem prázdných bytů je zpusoben nizkou daní z nemovitosti. kdyby v Praze byla daň 100 000 ročně tak by se prázdné byty dostaly do nabídky

 2. Tento pan „ekonom“ se vyjadřuje úplně ke všemu. O jeho všeobecném přehledu a znalostech pochybuji.

 3. Je co si shnilého ve státě českém. Počet obyvatel roste méně než počet domů a bytů . Problém je ,že spousta nemovitostí původně určených k bydlení je změněna na kancelářské prostory a nebo krátkodobé nájmy a umrtvují se centra měst kde dříve lidé bydleli. A deregulace nájmů(pravicová to matra),že narovná trh je zcela nefunkční a spíš podporuje investory spekulanty ,protože na vysoké nájmy přidá stát. Cestou je vyrovnání práva,ekonomiky ,mezd v rámci EU což zvýší kupní sílu a vymahatelnost práva a zrychlení procesů staveb. Vše je propojené bez dostatečných příjmů není na vlastní ani nájemní bydlení i kdyby bylo na trhu milión bytů a domů při současné výši cen.

 4. Ano, ceny jsou přestřelené, ale NIKDO nepujde s cenou dolu, pokud nebude vysloveně muset. Spousta Developerů před lety radši držela neprodané byty s vysokou cenou, než že by cena klesla.

  – velký přetlak poptávky nad nabídkou
  – ve velkých městech neregulované AirBnB žere tisíce dostupných bytů
  – příliv zahraničních investorů (a peněz), skupující né jen jednotlivé byty, ale celé projekty – tomu koruna a naše kupní síla sotva může konkurovat
  – neexistující forma sociálního bydlení
  – bytovou výstavbu je schopný dneska uskutečnit v podstatě jen velký developer (neskutečná birokracie, velké náklady)
  – neschopné město zajistit bytovou výstavbu ve vlastní režii
  – v devadesátkách se veškeré městské byty rozprodaly a města dneska nejsou schopné disponovat dostupným bydlením

  Dokud se tohle nezmění, ceny nemovitostí stále očividně porostou.

 5. Jenom hrozí Kovando, jenom hrozí. A jakej bude vítr, je vhodnej čas vyrazit s plachetnicí? Tomu ty přece taky rozumíš.

 6. Takže pokud chci bydlet hned, tak nevadí že si na pokles ceny nepočkám a klidně ať ji přeplatim…… mno to jsou teda dobrý rady…. takový hodně odborný…. hospodského typu… těsně před zavíračkou…. takových je potřeba se držet

  • Chychy… Pochybuji o tom, že to banky dovolí… Půjčovaly totiž 100%hypo… A když to náhodou spadne.. (Tedy bude mít co-nabídka spadnout) je tu spousta lidí s připravenou hotovostí, nebo nulovým ůrokem s hypo… A budou hned kupovat… Jen se nyní čeká až vláda odklepne daň z nabtí nem. … Toď vše… Žádný propad nebude. Max nějaká stagnace. Ovšem ta se vyhne metropolím…

 7. Už mě to unavuje. Autore, o co, že nepůjdou dolů? A až se tak nestane (a půjdou spíš nahoru), omluv se těm lidem, kteří na tvoje rady dali a splakali nad výdělkem.
  Důvodů je více, ale jeden podstatný je, že koruna dost oslabuje, vklady jsou prodělečné a ztrácejí a kdo může, dá to do bezpečných nemovitostí.
  Proč by padaly byť jen o procento? Když i za koronaviru – březen, duben – ceny nemovitostí rostly? Jediný důvod tu není uveden, proč by měly klesat? Zapiš si to do deníku a podívej se do něj za půl roku… a pak se nad sebou zamysli a omluv se za své „rady“.

  • V březnu a duzbnu žádný ekonomický problém nebyl, vy lháři špinavý. V březnu lidé dostali únorovou vejplatu, a v dubnu březnovou. Av květnu dubnovou, a pokud seděli doma, firmy to vyplatily z programu antivirus. Teprve nyní dojde k masovému propouštění, ale lidé stále budou mít odstupné. Takže problém bude spíše na přelomu září-říjen, kdy hafo kouzelníkům s hypotékou dojdou love, a budopu prodávat, a navíc jim vyprší moratorium na splácení.

 8. Pamatuji na dobu před dvěma roky, kdy jsme si pořídili byt a již v té době hojně prezentoval pan Kovanda a stále prezentuje ve svých článcích to, že každou chvíli přijde krize a ceny nemovitostí půjdou dolů. A za tyto dva roky stouply ceny nemovitostí v našem regionu o 30% a od začátku tohoto šly opět o nějaké to procento nahoru, bez ohledu na koronavirus.
  Možná je to tím, že bydlíme 30 km za Prahou, ale nicméně je to tak.

 9. I přes ekonomický dopad pandemie koronaviru, která teprve (!) přijde, si myslím, že nemovitost bude jednou z nejstabilnějších statků. Ono totiž může rázem „splasknout“ cokoliv – a fatálně (viz akcie, hodnota peněz, ceny rozličného zboží, zaměstnanost, příjmy atd.) …

  • Je otázkou, kdo bude ty hromady nemovitostí, které se dostanou na trh b důsledku toho, že to zadlužení kouzelníci přestaqnou zvládat, a kde na to vezmou. Ony se totiž i díky tomu pirtomémumoratoriu dostanou možná i do problému některé banky, ato minimálně vygeneruje zhoršený přístup k úvěrům a hypotékami včewle.

 10. Mě se líbí, jak odborníci říkají, že jsou ceny nemovitostí o 20% nadhodnocené.
  Zajímalo by mě, jak na ty % přišli. Častá argumentace je ta, že ceny jsou v silném rozporu s mzdami, následuje výpočet za kolik let si koupí byt Němec a za kolik Pražák. Nojo, ale proč pak ekonomově nebrečí nad vším – potraviny, auta, prostě ceny všech komodit jsou +/- vyvážené jako v zahraničí. Nikdo se nepozastavuje, že auto stojí v Německu stejně jako u nás. Pak to musí samozřejmě platit i u nemovitostí, jejich ceny musí být v relaci s okolními státy. Takže když si srovnám ceny nemovitostí v Praze a třeba v Mnichově, tak mi vyjde, že jsou u nás pořád levnější, není proto důvod aby jejich ceny padaly. To, že na ně průměrný člověk vydělává mnohem déle než v Německu nemá na ceny vliv, jsme prostě propojené ekonomiky.
  Pořád ještě máme v Praze byty levnější než ve srovnatelných západních městech. To, že na ně nemáme je jiná věc.

  • Velmi jednouše. Sledují dynamiku růstu cen nemovitostí vůči dynamice růsatu příjmů. Při minulé krizi ty nemovotosti spladly také cca o 20 procent, nejnižší byly zhruba v polovině 2013, kdy bylytak na 80 procentech cenz roku 2008.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru