Ty se budou aplikovat jako částečná kompenzace nákladů banky v situaci, kdy klient hypotéku předčasně splatí během doby trvání fixace úrokové sazby. Jde o velice očekávaný okamžik. Klienty asi ne, ale odbornou veřejností rozhodně ano. Dokonce tak důležitý, že ČNB zveřejnila na svých webových stránkách přesný den a čas zveřejnění referenční sazby. Stane se tak v pátek 9. srpna v 10:00.
Pomocí referenční sazby se vyčíslí tzv. úrokový gap. Jde o ne zcela triviální výpočet. Já bych dokonce řekl, že to je výpočet, který v sobě odráží větší nadání politické, než ekonomicko-matematické. Ale vzal to nešť. Tak je výpočet složitý. Však ony se s tím banky poperou. A že tomu laik nebude ale ani za mák rozumět? A má být? Od toho snad zákony jsou, aby jim laik nerozuměl, tak čemu se divit?
Jenže ona celá ta složitost je v posledním kroku podrobena omezení maximální možné výše účelně vynaložených nákladů ve výši 0,25 procenta z objemu mimořádné splátky za každý započatý rok do konce fixace. Maximálně jedno procento celkem. Ten koridor maximálně 0,25 procenta ročně je dost úzký a dá se čekat, že na ono maximum se bude narážet až příliš často.
Tak často a koridor je tak úzký, že ona složitost vstupního výpočtu je prostě jedna velká zbytečnost. Je to jako když si děvče celý večer pečlivě kadeří vlasy a na závěr si celou hlavu sjede strojkem nastaveným na 5 mm. Možná stráví hezký večer u zrcadla, ale výsledek je, jak se říká na Moravě, prašť jak mlašť.
Autor je místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance
(Redakčně upraveno)