Hypotéky citelně zlevňují, Češi je přesto moc nechtějí

Názor
Hypotéky v Česku dále citelně zlevňují. V říjnu se průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – propadla ze zářijové úrovně 2,47 procenta na 2,36 procenta. Levnější byly hypotéky naposledy v lednu 2018. Letos od srpna od října pak průměrná sazba hypoték klesla o celou čtvrtinu procentního bodu.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k tomu, že Česká národní banka (ČNB) drží po celou tu dobu své základní sazby neměnné a tržní úrokové sazby, včetně například výnosu desetiletých tuzemských vládních dluhopisů, narůstají, musí si banky sahat do svého zisku, aby mohly hypotéky dále zlevňovat. Přesto je to pro ně nyní stále ještě preferovaná možnost. Přetahují se totiž o klienta na trhu hypotečních produktů, které patří z hlediska bank k nejatraktivnějším.

Klientů ubývá. Češi se totiž stále zřetelněji zdráhají nakupovat nemovitosti, neboť na ně prostě buď jednoduše už nemají, nebo se obávají splasknutí bublinky a toho, že by si v takovém případě „spálili prsty“. Vyčkávají. Měsíční objemy skutečně nových hypotečních úvěrů se se tak sice v posledních měsících stabilizovaly, ale stále jsou pod průměrem za celé období od roku 2015 (viz graf).

Banky se jim tedy snaží nabídku co nejvíce „osladit“. Nejen zmíněným snižováním hypoteční sazby, ale v některých případech také třeba zaváděním takzvaných „hypoték na celý život“, se čtyřicetiletou dobou splácení. Tyto čtyřicetileté hypotéky, které umožňují ponížit výši měsíční splátky i v porovnání s třicetiletými hypotékami, lze v některých případech splácet až do 75 let věku, tedy do již poměrně pokročilého penzijního věku.

To se nezamlouvá centrální bance, která takové půjčování považuje za příliš rizikové. Banky ovšem tímto svým krokem částečně reagují na jinou regulaci ČNB, kterou loni bylo zavedení přísnějších pravidel pro poskytování hypoték. I tato přísnější pravidla se promítají v letošním ochabnutí zájmu o hypotéky a snaze českých bank svoji nabídku potenciální klientele „osladit“, byť i na hraně toho, co ještě Česká národní banka toleruje.

Tržní úrokové sazby v ČR ovšem poslední dobou dále rostou. Třeba výnos desetiletého tuzemského dluhopisu se v první půli listopadu ocitl nejvýše od poloviny letošního června. Banky tedy už přílišný prostor k další redukci hypotečních sazeb nemají, pokud tedy ČNB v nejbližší době nepřikročí ke snížení klíčových sazeb, což je nyní prakticky vyloučené. Do konce roku bude průměrná sazba hypoték v ČR víceméně stagnovat na stávající úrovni, pokud ještě klesne, tak jen na úroveň 2,3 procenta, níže již ne.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé nechtějí řešit hypotéku, ale bydlení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.