
Centrální banka nedávno opět zvýšila základní úrokové sazby. Po pátém navýšení během posledního roku vzrostla dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjí i úrokové sazby hypoték, o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. Ještě před rokem a půl přitom byla na technické nule.
Přestože podle Fincentrum Hypoindexu v červenci sazby rekordy netrhaly (průměr za červenec je 2,50 procenta), na trhu je oproti nudnému vývoji indexu živo až moc. Úrokové míry zůstávají relativně v klidu, a to zejména kvůli zuřivému boji hypotečních bank o zákazníky.
A co je hlavním argumentem pro získání klienta? Právě příznivý úrok. Takže přestože peníze na trhu zdražily, banky se snaží sazby stále držet na atraktivních hodnotách. Otázkou je, jak dlouho. Současný vyostřený mezibankovní boj je totiž rozdmýcháván blížícím se prvním říjnovým dnem, od kterého začnou banky dodržovat nová doporučení České národní banky (ČNB). Ta se týkají dvou nových ukazatelů bonity klienta.
První z nich zkoumá výši všech úvěrů k celkovému ročnímu čistému příjmu žadatele a druhý zase výši měsíčních splátek všech úvěrů vůči k příjmům žadatele. Od října tak nebude možné mít hypotéku vyšší, než devítinásobek ročního příjmu a poměr mezi všemi měsíčními splátkami a měsíčním příjmem nesmí přesáhnout 45 procent. Znamená to tedy výrazné zpřísnění pravidel hry a ti, kteří doteď s hypotékou váhali, berou banky útokem. Od října by totiž na vysněné bydlení financové hypotékou nemuseli dosáhnout.
Co se dá tedy očekávat na podzim? Ekonomové se shodují, že současná, stále ještě přívětivá výše sazeb hypotečních úvěrů, od října skončí. Zdá se tedy, že léto je poslední šancí, jak podepsat relativně výhodnou hypotéku. Takže pokud je vhodná doba pro pořízení nového bydlení za zvýhodněných podmínek, tak je to teď, respektive do konce září. V říjnu již bude s největší pravděpodobností průměrná sazba akcelerovat směrem nahoru a navíc budou zohledňována nová přísnější doporučení centrální banky.
Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)