
„Největší nárůst si podle březnového indexu připsaly komoditní fondy, které meziměsíčně posílily na 7,40 procenta. Důvod je nasnadě. Ruská invaze na Ukrajině stále pokračuje a způsobuje obrovské lidské i ekonomické potíže. Konflikt nadále způsobuje zvyšování cen u téměř všech komodit. Nejpatrnější nárůst můžeme sledovat u cen ropy a zemního plynu,“ uvedl Dominik Šulta, analytik konzervativních investic společnosti Broker Consulting.
V návaznosti na současnou situaci ohledně dodávek ruského plynu a jejich možného odpojení hledají země EU alternativy, které budou navíc ekologičtější. Ruské odpojení dodávek plynu se ale neočekává, jelikož jen za letošní rok si Rusko připsalo větší zisk než za posledních 15 let.
Prudce nahoru také vyskočily ostatní komodity, které jsou ruskými a ukrajinskými hlavními exportními artikly, zejména jde o cenu niklu, slunečnicového oleje a pšenice. Komoditní fondy tak od začátku roku vzrostly o více než 71 procent.
Ruská invaze na Ukrajinu také ovlivňuje akciové fondy, které vymazaly své předchozí ztráty z února a meziměsíčně si připsaly 1,85 procenta. Pomyslným vítězem situace na Ukrajině jsou akcie ropných společností, které profitují z růstu cen plynu a ropy.
Nemovitostní fondy přidávají navzdory současné nestabilní době další nemovitosti do svých portfolií. Je patrné, že tyto fondy se těší vzrůstající oblibě ze strany českých investorů, kteří jsou stále převážně konzervativnější. Současně fondům nahrává postupné zklidňování koronavirové situace a pozvolný návrat do kanceláří. Za březen si tak připsaly 0,72 procenta.
Dluhopisové fondy jsou stále v úpadku, za březen ztratily nejvíce ze všech fondů sledovaných indexem společnosti Broker Consulting, a sice 3,58 procenta. Dluhopisové fondy jsou dlouhodobě ztrátové, za posledních 12 měsíců odepisují 9,72 procenta, přičemž jen od začátku letošního roku ztratily 6,96 procenta. Nedaří se ani fondům peněžního trhu, které od začátku roku odepsaly 2,45 procenta, za březen pak 1,70 procenta.