Index: Nejlépe si letos vedly fondy zaměřené na zlato a těžbu drahých kovů

Ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl průměrný český investor v podílových fondech zhodnocení 1,23 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select a který mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici. Nejvyšší výkonnosti v prvním pololetí roku 2025 dosáhly fondy zaměřené na zlato a těžbu drahých kovů.
Nejvyšší výkonnosti v prvním pololetí roku 2025 dosáhly fondy zaměřené na zlato a těžbu drahých kovů. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Nejvyšší výkonnosti v prvním pololetí roku 2025 dosáhly fondy zaměřené na zlato a těžbu drahých kovů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rámci indexu CII750 proběhla strategická revize, která je již zohledněna v aktuálním výpočtu za druhé čtvrtletí 2025. Od spuštění indexu došlo k několika změnám. Některé fondy se sloučily, jiné zanikly a do indexu byly zařazeny nové, což přirozeně odráží dynamiku trhu. Cílem poslední revize bylo tyto změny zohlednit a zvýšit vypovídací hodnotu indexu, vysvětlila společnost Swiss Life Select.

Oproti prvnímu čtvrtletí výkonnost fondů vzrostla, trhy se postupně stabilizovaly po předchozí nejistotě spojené s celní politikou USA. Akciové fondy si vedly nejlépe v květnu, kdy zhodnotily o 5,01 procenta, v červnu ale zaznamenaly mírný pokles o 0,09 procenta. Dluhopisové fondy vykázaly v květnu mírné zhodnocení o 0,66 procenta, ale v červnu opět klesly o 1,06 procenta.

„U akciových fondů byl během druhého čtvrtletí patrný výrazně vyšší pokles než u konzervativnějších strategií, zároveň ale dokázaly rychleji navázat na předchozí růstovou trajektorii. Tento dynamický vývoj potvrzuje, že akciové investice zůstávají pro české investory atraktivní volbou, zejména pro ty, kteří se nebojí krátkodobé volatility,“ uvedla investiční analytička Swiss Life Select Petra Hrdličková.

Rostoucí poptávka po bezpečných aktivech

„Nejvyšší výkonnosti v prvním pololetí roku 2025 dosáhly fondy zaměřené na zlato a těžbu drahých kovů, které profitovaly z rostoucí poptávky po bezpečných aktivech v prostředí přetrvávající inflace a geopolitické nejistoty. Výrazně nadprůměrné zhodnocení zaznamenaly také fondy investující na trzích střední a východní Evropy,“ dodala Hrdličková.

Podle analytičky uvedené fondy těžily z oživení ekonomické aktivity v této oblasti: „Tyto tematicky zaměřené strategie tak potvrdily svůj potenciál poskytovat nadprůměrné výnosy i v obdobích zvýšené tržní volatility, a pro investory představují důležitý nástroj diverzifikace portfolia v prostředí nejistého makroekonomického vývoje.“

Nejvyšší výkonnosti v prvním pololetí roku 2025 dosáhly fondy zaměřené na zlato a těžbu drahých kovů. Zatímco v prvním čtvrtletí dominovala výnosům bezpečná aktiva v čele se zlatem, ve druhém čtvrtletí 2025 se podle Indexu českého investora nejlépe vedlo fondům zaměřeným na americký trh.

Výkonnost fondů podle Indexu českého investora CII750. Zdroj: Swiss Life Select
Výkonnost fondů podle Indexu českého investora CII750. Zdroj: Swiss Life Select

Technologický sektor se vrátil k maximům

Nejvyššího zhodnocení dosáhly strategie s vyšší expozicí na technologický sektor, který se po předchozí korekci rychle stabilizoval a vrátil k historickým maximům, což výrazně podpořilo jejich výkonnost. Solidní výsledky vykázaly také fondy investující do evropských trhů, které nadále těží z příznivého nastavení měnové a fiskální politiky a zvýšeného zájmu investorů o regionální diverzifikaci.

„Fondy zaměřené na čínské akcie ve druhém čtvrtletí zaostaly, což bylo způsobeno kombinací přetrvávajících regulatorních zásahů, nízké důvěry investorů a slabšího domácího růstu. Čínská ekonomika čelí pokračujícím problémům v realitním sektoru, utlumené spotřebitelské poptávce a geopolitickému napětí ve vztahu k USA,“ sdělil Šimon Schloff, hlavní investiční analytik společnosti.

Z pohledu sektorů se podle jeho názoru dostal pod tlak farmaceutický segment, který zaznamenal slabší výkonnost v důsledku obav z plánovaných regulatorních změn vyplývajících z návrhů „One Big Beautiful Bill“. „To investoři negativně promítli do cen akcií farmaceutických firem a zdravotních pojišťoven,“ vysvětlil hlavní investiční analytik Swiss Life Select.

Zdroj: Index českého investora CII750, Swiss Life Select a LSEG, vychází ze základu k 1. 1. 2018
Zdroj: Index českého investora CII750, Swiss Life Select a LSEG, vychází ze základu k 1. 1. 2018

Tuzemské ženy preferují nižší míru rizika

Výsledky reprezentativního průzkumu, který redakci faei.cz poskytla společnost Generali Investments CEE, ukázaly, že investování už není výhradně mužskou disciplínou. Zkušenost s investováním má podle průzkumu už 45,9 procent žen. Třetina z nich se do investování pustila v posledních pěti letech a každá čtvrtá investorka začala své peníze zhodnocovat až v průběhu posledních tří let.

Ženy oproti mužům méně investují do rizikovějších aktiv, jako jsou kryptoměny nebo drahé kovy. Výrazně nižší je také jejich zájem o ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.). Online investiční platformy, které tyto nástroje běžně nabízejí, využívá jen čtvrtina investorek – zatímco mezi muži je to téměř dvojnásobek. Ženy naopak častěji sázejí na podílové fondy, do nichž investuje 6 z 10 Češek.

Tuzemské ženy podle průzkumu preferují fondy a investiční nástroje s nižší mírou rizika. Častěji volí zprostředkované formy investování a méně se pouštějí do samostatné správy portfolia. Investorky se při rozhodování řídí spíše snahou o zajištění dlouhodobé stability než o dosažení rychlého zhodnocení.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek